YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan, talimat verdi
Başbakan Erdoğan, talimat verdi
30 Ocak 2013 13:29
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin nüfus artış hızının eski seviyesine dönebilmesi konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgili tüm bakanların birlikte çalışma yapması talimatı verdiğini kaydetti.

Babacan, ''Belki çalışmalarımıza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı, Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanımızı, Kalkınma Bakanımızı ve Maliye Bakanımızı da alacağız, bir süre kapanıp bunu çalışacağız. Ne yapılması lazım, burada çok akılcı tedbirler uygulanması gerekiyor'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonunda canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son yayımladığı nüfus istatistiklerine göre, Türkiye'nin nüfus artış hızının binde 12'ye düştüğünü hatırlatan Babacan, son birkaç yıldır ilkokul çağına gelen çocuk sayısında da düşme görüldüğünü söyledi.

Projeksiyonlara göre, Türkiye'nin nüfusunun 2035 yılına kadar artacağını, 80-85 milyona kadar çıkıp, orada stabilize olup sonra aşağıya inmeye başlayacağını anlatan Babacan, nüfusun bir ülkenin gücü olduğunu ve bu konuda mutlaka çalışma yapılması gerektiğini bildirdi.

Nüfusu giderek düşen Avrupa ülkelerinin şu anda bocaladığını ve nüfus artış hızlarını artırmak için çaba içerisinde bulunduklarını kaydeden Babacan, şöyle konuştu:

''Maalesef bir dönem Türkiye'de devlet ve iş dünyası el ele verip 'nüfus artışının önüne nasıl geçeriz'i çalışmışlar ve ciddi ciddi stratejiler uygulamışlar. Bunun ne kadar büyük bir hata olduğunun en iyi örneğini şu anda Avrupa'da görüyoruz. Nüfusun artması için korkunç paralar dağıtıyorlar vatandaşlara. Fakat bir yandan da aile yapıları bozulmuş durumda. Eski aile kimliğine sahip değil. Yani evlilik dışı ilişkiler var, evlenip boşanma sıradan hale gelmiş durumda. Ailesiz büyüyen çocuklar ya da sadece anne veya baba ile büyüyen çocuklar çok artmış durumda. Şimdi aile yapısının özüne zarar verdikten sonra, doğurganlığı düşürdükten sonra o ülkenin ekonomik dinamizmini korumak mümkün değil. Şu anda AB'nin bir numaralı meselesi ve çözülmesi çok zor bir problem. Dolayısıyla bizim bu konuda artık köklü tedbirler almamız gerekiyor.''


-''Başbakan Erdoğan, talimat verdi''-


TÜİK'in nüfusa ilişkin son verileri Bakanlar Kurulu'nun olduğu sabah açıkladığını hatırlatan Ali Babacan, ''Sayın Başbakanımız bana talimat verdi, (senin başkanlığında, ilgili bütün bakanlar birlikte çalışın) dedi'' bilgisini verdi.

İşin içinde sosyal, ekonomik, kültürel faktörler olduğunu kaydeden Babacan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanının da olacağı bir ekibin bu konuyu ele alması gerektiğini bildirdi.

Babacan, ''Burada çok akılcı tedbirlerin uygulanması gerekiyor. Bir yandan da bütçe etkilerine dikkat edilmesi gerekiyor. Bütçe dengelerini bozacak, afaki bir program başlatmamız zor. Ama öte yandan hedeflenmiş, segment segment iyi planlanmış bir çalışma yapılacak'' dedi.

Konunun şimdiye kadar tavsiye şeklinde gittiğini ve başbakanın, cumhurbaşkanının her nikah şahitliğinde konuyu gündeme getirdiğini belirten Babacan, gelir vergisinde de asgari ücretli, evli ve 4 çocuk sahibi kişilerden vergi alınmadığını hatırlattı.

Konunun bir yönlendirmeden, bir teşvikten öte, devlet politikası haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, ''Aksi halde bugün bu tedbiri almazsak sayılı gün çabuk geçiyor, 20 sene, 25 sene sonra, bir sonraki kuşakta Türkiye'deki dengeler alt üst olur'' diye konuştu.

İşin özünün aile yapısını muhafaza etmek olduğuna işaret eden Babacan, Türkiye'de evlenme yaşının giderek ilerlediğini, evlenmeden farklı ilişki şekillerinin yayıldığını, bunların da nüfusun artmasının önünde önemli engeller teşkil ettiğini söyledi. Babacan, şöyle devam etti:

''Dolayısıyla önümüzdeki dönemin en önemli gündem maddelerin biri bu olacak. Çünkü kim ne derse desin nüfus bir güç. Hele hele siz bu nüfusu iyi eğitirseniz ve yüksek gelir seviyesine sahip olmasını sağlarsanız işte o da zaten ekonomik güç olarak karşımıza çıkıyor. Siyasi etki de oradan kaynaklanıyor. Bakıyorsunuz 27 AB üyesi bir masa etrafında oturuyor. Oy hakkı en çok kimin  Nüfusu en çok olanın. Yani Almanya ile Fransa'nın. Almanya ile Fransa bir şey söyleyince 1,5-2 milyon nüfusu bulunan Estonya, Letonya'nın söyleyecek pek bir şeyi kalmıyor. Bu tüm uluslararası çevrelerde de böyle. Yani nüfusu çok olan bir ülkenin lideri masaya oturunca masa o tarafa doğru şöyle biraz eğiliyor.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler