YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan Erdoğan özür dilesin"
"Başbakan Erdoğan özür dilesin"
05 Haziran 2013 15:35
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi Parkı eylemlerinin hak arama, demokrasi ve özgürlük özlemi olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin 8 Haziran’da Mersin’de yapmayı planladığı mitingin, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle ertelendiğini açıklamak üzere bugün Mersin’e geldi. CHP il binası önünde partililer tarafından karşılanan Tekin’e İl Başkanı Faruk Akar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da eşlik etti.

Tekin, burada düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin ilkini Aydın’da yaptığı ‘Demokrasi ve Özgürlük Mitingi’nin İstanbul’da iptalinin ardından, Mersin’de de iptaline karar verdiklerini ve mitingi ileri bir tarihe ertelediklerini söyledi. Taksim Gezi Parkı eylemlerinin bir hak arama eylemi, demokrasi ve özgürlük özlemi olduğunu ifade eden Tekin, “Hiçbir güç milyonlarca yurttaşı gece saat 3’ler, 4’lerde Anadolu yakasından İstanbul yakasına geçirmesi mümkün değildir. Ne oldu da buraya geldi? Bu ülkeyi yönetenler, sadece iktidar değil muhalefeti dahil olmak üzere parlamentodaki 550 milletvekilinin kendimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“Bu demokrasi dersinden hepimiz nasibimizi aldık”

Bu eylemlerin milletin iradesi olduğunu vurgulayan Tekin, bu iradenin arkasında bir şeyler aramanın demokrasiye, özgürlüklere saygısızlık olduğunu dile getirerek, “Bugün bir kısım alışagelmiş yandaş medyanın derin güçler ya da birkaç işadamını hedef göstererek bu işi kapatması demokrasi fukaralığıdır, özgürlük fukaralığıdır. Dün gece 25 kişinin Twitter’de yazı yazdığı için gözaltına alındı. Bu kadar güçlü, her şeye gücü yeten iktidar, 5 dakika içerisinde Twitler’daki yazılardan dolayı herkesi gözaltına alabilen bir iktidar, bu derin güçleri nasıl çıkaramıyor, bunu çok merak ediyorum. Kim bu derin güçler? Normal hak arama eylemlerini bir derin güce bağlamak insafsızlıktır, çok da yakışıklı olan bir şey değildir. Eğer burada bir derinlik aranıyorsa derinliğin merkezi Sayın Tayyip Erdoğan’dır” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınan 25 kişinin derhal serbest bırakılmasını da isteyen Tekin, Başbakan Erdoğan’ın, eylemcileri ‘çapulcu insanlar’ diye nitelendirmesini de şöyle değerlendirdi: “Türkiye’nin dört bir yanında bu ülkenin aydınları, sanatçıları, yazarları, farklı siyasi partilere oy veren insanları en doğal hakkını kullanırken siz ‘çapulcu’ diyeceksiniz, sonra bunun arkasında bir güç arayacaksınız. Bundan vazgeçeceksiniz. Hepimize demokrasi ve özgürlük dersi verilmiştir. Bu demokrasi, özgürlük dersinden hepimiz nasibimizi aldık, ana muhalefet olarak da.”

“Ders alamazsak Türkiye çok şey kaybeder”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tekin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşmesi ve Arınç’ın yaptığı açıklamaların sorulması üzerine, özür dilemenin bir erdemlilik olduğunu söyledi. “Sayın Arınç’ın, Sayın Gül’ün çabası elbette bir devlet adamına yakışır çabalardır. Öncelikle her ikisine de teşekkür ediyorum” diyen Tekin, ancak bu cümleleri Gül’ün, Arınç’ın değil, Başbakan Erdoğan’ın kullandığına dikkat çekerek, “Sayın Erdoğan’ın kendisinin çıkıp kamuoyu önünde özür dilemesi gerekiyor. Sayın Başbakan özürden korkmayacak, 76 milyondan özür dileyecek. Umut ediyorum ki, yarın ya da cuma günü geldiğinde ilk işi 76 milyon insana özür borcu vardır, onun gereğini yapacak. Taksim’de AKP’ye ve bütün siyasi partilere oy veren insanlar vardı. Demokrasi kültürü, demokrasi dersi veriliyor bize. 550 milletvekili, tamamımız buradan bir ders alacağız. Eğer buradan bir ders alamazsak Türkiye çok şey kaybeder” şeklinde konuştu.

“Ne ders çıkarttınız?” sorusuna bir öneriyle yanıt veren Tekin, Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Gelin 550 milletvekili ilk işimiz bu olsun. Millet kendi vekilini seçtiği zaman bu sorunlar yaşanmayacak, doğal olarak millet milletin iradesini meclise taşıyacak.”

“Çözülme değil, demokratik bir kazanım var”

Eylemlerin AK Parti’de bir çözülmeye yol açıp açmayacağı sorusuna, aslında doğal çözülmenin başladığı yanıtını veren Tekin, şunları söyledi: “Burası CHP olmayınca medyanın görme şansı olmuyor. CHP’yi dövmenin bir bedeli yok, her şeyi söyleyebilirsiniz ama AKP’yi dövmenin bedelleri çok ağır olduğu için AKP’nin bu çözülmüşlüğünü yazmak biraz zordur. Mesela Sayın Günay’ın, Sayın Çiçek’in, Sayın Arınç’ın söylediklerinin gazetelerde manşet olması gerekiyor. Bunların milyonda biri CHP’de olsaydı, bütün gazetelerin manşetlerinde ‘CHP’de çatlama, patlama’ diye geçerdi.”

AK Parti içindeki açıklamaların demokratik bir kazanım olduğunun altını çizen Tekin, şunları kaydetti: “Aslında olması gereken de bu. Bu tartışılacak ya da kınanacak bir şey değildir. Sayın Günay’ın, Sayın Arınç’ın, Sayın Çiçek’in konuşmaları takdir edilecek konuşmalardır. Bunlar demokrasi konusunda büyük bir kazanımdır. Bunu bir çatlak, patlak gibi görmüyorum, olması gereken de budur.”

Tekin, toplantının ardından il binasından çıkışında, DİSK Genel-İş Sendikası üyesi taşeron işçilerin, Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan’a yönelik protestoları üzerine, işçilerin yanına giderek sorunlarını dinledi.

 

İHA

13:15
 // Sabıka kaydı
Adama bak, sabıkası bu kadar kabarık bir parti, utanmadan özür bekliyor. Siz önce, çoluk cocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden, katlettiğiniz Dersim halkından özür dileyin. İstiklal mahkemelerinde, yargısız infazla astığınız masumlardan, müslümanlardan, müslüman alevilerden, kürtlerden ve anadolu türklerinden özür dileyin....
06 Haziran 2013 13:15
16:28
 // haluk yalçın
hem kışkırtacaksınız hem kırıp döktüreceksiniz sonrada özür dilesin olur siz yıllarca insanları inançlarından dolayı yapmadığınız zulüm kalmadı şimdide hedefe başbakanı koyuyorlar biz başbakanın arkasındayız haykırışlarımızi yüreğimize hapsedip sabrediyoruz ama sandık yakın gereken cevabı alacaksınız....
05 Haziran 2013 16:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler