YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan medyayı da "İki Türkiye var" imaj
Başbakan Erdoğan medyayı da "İki Türkiye var" imaj
Başbakan Erdoğan medyayı da "İki Türkiye var" imaj
12 Şubat 2008 / 08:44 Güncelleme: 12 Şubat 2008 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın türban düzenlemesiyle ilgili olarak yargıyı yönlendirmeye çalıştığını belirterek, ''Yargıya istikamet veriyor ve idam sehpasının yolunu gösteriyor. Sen nasıl demokratsın?'' diye sordu.
 
Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan'ın eleştirilerinin hedefinde yine ana muhalefet lideri Deniz Baykal ve medya vardı.
 
"Daha şimdiden, daha Sayın Cumhurbaşkanı değerlendirmesini yapmadan hemen bakıyorsunuz anamuhaletin başı, şimdiden ahkam kesmeye başladı" diyen Erdoğan, "Şimdiden yargıya akıl vermeye, yönlendirme yapmaya başladı. İstikamet veriyor ve idam sehpasının yolunu gösteriyor. Sen nasıl demokratsın ya?" diye sordu.
 
"Beyaz çarşafla yola çıktık, bedel ödemeye hazırız"


Erdoğan, "Biz bu yola çıkarken daha önce de demokrasiye inanmış insanların söylediğini söylüyoruz. Biz o beyaz çarşaflarla beraber yola çıktık, biz bu konuda bedel ödemeye hazırız, bu konuda rahatız" dedi.
 
Başbakan, Ankara Sıhhıye Meydanı'ndaki laiklik mitingiyle ilgili de eleştiride bulundu.
 
Erdoğan, "Sıhhiye Meydanı'na gelen hanım kardeşlerimizi, hele hele bir tanesini seçip, 70-80 yaşındaki bir Anadolu kadınını sahneye çıkartıp, onun başından başörtüsünü çekip çıkartmayı hangi insanı anlayışla bağdaştırıyorsunuz? İşte sizin yaptığınız budur. İnsana yaklaşım tarzınız budur" diye konuştu.


"Yaygara koparıyorlar"
 
"TBMM'de hak ve özgürlük konusunda bir adım atıldı diye, samimi kaygılarını ortaya koyan vatandaşlarımız hariç söylüyorum, CHP ve onlarla hareket eden medya grubunun nasıl bir yaygara kopardığını hep beraber görüyoruz" diyen Erdoğan, bazı medya gruplarını "eski alışkanlıklarından kurtulamamak"la suçladı.
 
Erdoğan, "CHP yanlısı bu grubun gazeteleri, ne yazık ki bir kez daha Türkiye'yi bölünmüş, ikiye ayrılmış gibi göstermenin gayreti içindeler. Dünyaya, 'İki Türkiye' fotoğrafı vererek, sanal kutuplaşmalar üreterek, gerilimi artırarak bir netice alacaklarını zannediyorlar. Sonra kendi yaygaralarının yansımalarını delil gösterip, 'Bakın, dünya medyası da bizim gibi düşünüyor' diye manşet atıyorlar" diye konuştu.


"Kaos başlıkları atanların kafasında"


Başbakan Erdoğan, medya eleştirisine, "Güya, Türkiye'de bir kaos, belirsizlik havası ortaya çıkmış, kimse ne yapacağını, ne olacağını bilemiyormuş. Kimseyi yanıltmayın, dünya medyasından işinize geldiği gibi cımbızlayarak, seçerek verdiğiniz örnekler, sizin sesinizin yansımasıdır. O örnekler dünya medyasının çektiği Türkiye fotoğrafına ait değildir, sadece sizin çarpıtarak yansıttığınız fotoğrafa aittir. Öyle olmasa, CHP ve yandaşı gazetelerin dışarıdan nasıl göründüğünü bütün çıplaklığıyla resmeden haberleri de sayfalarınızda görme imkanına sahip olurduk. Çünkü, seçerek sayfalarınıza koyduğunuz karelerde siz görünmüyorsunuz" diye devam etti.


"Onlarca konuda CHP'nin yaklaşımları Batı'da istihza ile karşılanıyor" diyen Erdoğan, "Türkiye'de bir kaos, tutarsızlık varsa, o da bu başlıkları atanların kafasındadır. Daha düne kadar, seçim atmosferinin heyecanı içinde yandaşınız Sayın Baykal'ın başörtüsü sorununu çözme vaatlerini manşetlerinize taşıyordunuz. Bunu kendi manşetlerinizde boy boy yazdınız. 'Üniversitelerde böyle yasak olmamalı' diye yazdığınız yazıların daha mürekkebi kurumadı. Ne oldu da şimdi yaygara koparıyorsunuz? O zaman istismar mı yapıyordunuz, istismara alet mi oluyordunuz?" sözleriyle medya eleştirilerini sürdürdü.
 
Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinde halkın CHP'ye gereken dersi verdiğini belirterek, "Şimdi siz de gerilim politikasıyla hareket ediyorsunuz. Hiç mi CHP'nin yaptıklarından ders almıyorsunuz? Aslında çıkarlarınızı tehlikede görüyorsunuz yoksa laikliği değil" şeklinde konuştu.


"Bu manşetler yalnızca çıkar kavganızı örtmek için bir maske" ifadesini kullanan Erdoğan, "Sizde laiklik üzerinden kendi çıkar kavganıza meşruiyet kazandırma peşindesiniz. Her fırsatta Türkiye'yi ikiye bölünmüş gibi göstermeye çok meraklısınız" diye sordu.


Ertuğrul Özkök'e eleştiri


"Soruyorum size; demokrasi, tek tip ve tek sesli olmak mıdır?" diyen Erdoğan, "İşte bugün bir tanesi yazmış; 'Çoğunluğun zorbalığı' diyor. Bunun edeple adapla bir ilişkisi var mı? Azınlığın çoğunluğa tahakkümüne evet diyeceksin, 411'i kaos olarak göstermek suretiyle demokrasiyi yok arzedeceksin" dedi.
 
Erdoğan, "Azınlığın çoğunluğa taahhükümüne tamam diyeceksin. Sen bunu hangi siyasi etik ile bir araya getiriyorsun? Herkes aynı düşünmek aynı giyinmek zorunda mıdır? TBMM'deki oylamada geçerli oyların yüzde 80'inİ aşkını bu yasa değişikliğine evet diyor. Siz sonra kalkıp yüzde 20'ye bunu mahkum etmek istiyorsunuz. Bunun demokratik ilkelerle uyumlu bir yanı olabilir mi?" şeklinde konuştu.
 
"İstanbul'a belediye başkanı olduğumda da aynı senaryoyu oynadılar bunlar" diyen Başbakan Erdoğan, " 4.5 yıl orada belediye başkanlığı yaptım ne oldu? Hangi yaşam şekliniz değişti? İstanbul'da şimdi yine AKP belediyesi var. Yine hangi yaşam şekliniz değişti? Ayıptır ayıptır. İnsaf gerekir, ayıptır ayıp. İzan, insaf gerekir, ayıptır ayıp. 'Sayın Başbakan niye kızıyorsunuz?' Ben ciğerlerimden konuşuyorum. Ama bunlar sipariş üzerine konuşuyor" dedi.
 
CNN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler