YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan fidan dikti, Gezi’cilere çattı
İstanbul’da 400 bin fidanın dikim törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarına değindi.
Başbakan Erdoğan fidan dikti, Gezi’cilere çattı
14 Aralık 2013 / 11:22 Güncelleme: 14 Aralık 2013 / 11:59

Başbakan Erdoğan, İstanbul Pendik’te fidan dikim törenine katıldı.

ASKON tarafından düzenlenen ve 400 bin fidanın toprakla buluşturulduğu programda Gezi Parkı olaylarına değinen Erdoğan, kendilerinin gerçek çevreci olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Ağaç bahanesi altında yapılan şiddet gösterileri karşısında ASKON net bir tavır ortaya koymuştu. Demişti ki ASKON’lu kardeşlerim; eğer sizin derdiniz gerçekten ağaç ise biz 4’e karşı 400 bin fidan sözü veriyoruz. Bugün işte bu sözün yerine getirildiğine de hep birlikte şahit oluyoruz. Bir tarafta bahane ile şiddet oluşturanlar, vatandaşımızı maalesef dilhun edenler, esnafımızın iş yerlerini kırıp dökenler, molotofkokteylleri ile İstanbulumuzu ve diğer şehirlerimizi terörize edenler…

ASKON öncülüğünde oluşacak bu ormanın milli iradeye saygı kavramı ile sembolleşitirilmiş olmasından dolayı bu adımı isabetli buluyoruz. ASKON yüzlerce sivil toplum kuruluşumuz gibi daima milli iradenin yanında yer almıştır. Kendisi de milletin bağrından çıkan bir kuruluş olarak ASKON’u demokrasiden yana, mili iradeden yana bu tavrından dolayı ayrıca kutluyorum" diye konuştu.

"11 yılda 3.5 milyondan fazla ağaçlandırma yaptık"

Kendilerinin gerçek çevreci olduğunu belirten ve konuda rakamlar veren Erdoğan, "Eğer mesele orman ise, ağaç ise, yeşili korumak ise, eğer meselenin gerçekten bu olduğuna inananlar varsa, onlara birkaç rakam vermek istiyorum.

Biz geçtiğimiz 11 yılda tam 3 milyon 691 bin hektar, yani yaklaşık 37 milyon dekar ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yaptık. Ülkemizin orman varlığını azaltmak bir yana mevcudun üzerine 900 bin hektar daha orman alanı ilave ettik. Yangın sebebiyle tahrip olan orman alanlarımızı zaten 1 yıl içinde yeniden oluşturuyoruz. Biz bir yandan mevcut ormanları rehabilite ederken, bir yandan daha önce orman olmayan 900 bin hektar alanı ormana dönüştürdük.

2 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bizim işimiz bu. Bizim işimiz çevrecilik. Bizim işimiz, ağacın olmadığı yere ağacı götürmek. Bugün bu rakama 400 bini aşkın fidan daha ilave ediyoruz. 2008’den bu yana milli ağaçlandırma seferberliği yürütüyoruz. Gözü olup da görmeyenler olursa ne diyeyim.

Bu proje kapsamında 10 bin 577 kilometre karayolumuzun kenarına 6 milyon 600 bin fidan diktik. Aynı şeklide 27 bin 393 okul bahçemize 5.5 milyon fidan diktik. Bin 95 sağlık ocağı ve hastanemiz bahçesine 267 bin fidanı toprakla buluşturduk. 1 milyon 300 bin fidanla 9 bin 826 ibadethane ve mezarlığı ağaçlandırdık. Kendi fidanını dikmek isteyen belediyelerimize, vatandaşlarımıza 110 milyon fidanı bedelsiz verdik.

Üniversitelerimizdeki ağaçlandırma seferberliğini Ankara Gazi Üniversitesi’nde bizzat başlattım. Hedefimiz her üniversite öğrencisi için 1 olmak üzere toplamda 5 milyon fidanı toprakla buluşturmak . İstanbul’a 100 bin erguvan, Bursa’ya 100 bin kestane, Çanakkale’ye 250 bin gül fidanı dikerek, şehirlerimizi tarihi kimliklerine uygun şekilde güzelleştiriyoruz. Bal ormanları, şehir ormanları gibi projelerle, Türkiye’yi ağaçlandırma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Milli parklarla, koruma alanlarıyla, tabiat anıtlarıyla ülkemizin tabii zenginliklerine sahip çıkıyor ve geliştirerek bizden sonraki nesillere aktarıyoruz. Bugün toprağa diktiğimiz 400 bin fidanın bundan sonra dikeceğimiz milyarlarca fidanın kökleriyle, yapraklarıyla barınmaya vesile olacakları canlılarıyla ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler