YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan, Barzani'yi kabul etti
Başbakan Erdoğan, Barzani'yi kabul etti
01 Kasım 2013 00:19
Başbakan Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Barzani'nin Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı toplantıların sıcak, samimi ve dostane bir ortamda geçtiğini dile getirerek, bir araya gelmenin, görüşmelerde bulunmanın çok yararlı olduğunu vurguladı.

Barzani'nin bu yıl üçüncü kez Türkiye'ye geldiğini, son ziyaretin de Başbakan Erdoğan'ın daveti üzerine gerçekleştiğini hatırlatan Dizai, Neçirvan Barzani'nin, "Toplantılarda önemli hususlar gündeme geldi. Hem Kürdistan yönetimi ve Ankara arasındaki ikili ilişkiler hem de enerji konusu ele alındı. Aynı zamanda bölgenin hızlı değişen şartları mesela Suriye ve Irak gibi Ortadoğu'nun genel durumu hakkında bilgi alışverişi yapıldı ve farklı iki düşünce değerlendirildi. Düşünce alışverişinde bulunuldu" diye konuştu.

"Kürdistan yönetimi ile Türkiye'nin özel ilişkilerinin, bütün sektörlerde, ekonomi, siyasi, enerji, kültürel ve diğer alanlarda devam etmesini iki taraf da vurguladı" ifadesini kullanan Dizai, enerji konusunda da önemli adımların atıldığını belirtti.

Enerji alanında IKBY ile Türkiye arasında bir dosya üzerinde çalışma yürütüldüğünü, bu konuda belli bir noktaya gelindiğini aktaran Dizai, "Yakın bir zamanda petrol hattı faaliyete geçecek. Bölgenin petrol zenginliğini Türkiye üzerinden ihraç etmek istiyoruz. İki taraf da bu konuda zaten bir anlaşma içinde" değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerde Türkiye ve Irak ilişkilerinin de ele alındığına değinen Dizai, Erbil'in Ankara-Bağdat yakınlaşmasından bir endişe duymadığını belirterek, "Türkiye ile Irak ilişkileri hakkında da görüşmeler yapıldı. Daha önce Irak Dışişleri Bakanı ve Irak Meclis Başkanı Türkiye ziyaretinde bulundu. Sayın Neçirvan Barzani, bu ilişkilere sıcak bakıyor. Aslında iki komşu ülkenin iyi ilişkiler içinde olması normaldir. Tam tersine iki komşunun ilişkilerinin gerginlik içinde olması anormaldir. Bu yüzden biz, rahatlıkla bu ilişkilerden endişe duymadığımızı söylüyoruz" ifadesini kullandı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler