YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan AYM'nin twitter kararına tepki gösterdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
Başbakan Erdoğan AYM'nin twitter kararına tepki gösterdi
04 Nisan 2014 / 09:19 Güncelleme: 04 Nisan 2014 / 09:56

Başbakan Erdoğan, "30 Mart'ta yapılan seçimlerle Türkiye, istikrar ve huzurdan yana bir tercih kullanmıştır. Milletimiz hükümetimize çok çok güçlü bir güvenoyu vermiştir ve bu güvenoyu tartışılmazdır" dedi.

Seçimleri değerlendirdi

Erdoğan: "Bir yerel seçim olmasına rağmen aziz milletimiz, gerek oy oranları gerek büyükşehir, il ve ilçe belde belediye başkanlıkları gerekse belediye meclis üyeliklerinde partimizi hem tekrar birinciliğe taşıdı hem de rekor seviyede destek verdi.

Elbette sandıktan çok sayıda mesaj çıktı. Ancak bunlardan en önemlilerinden biri, dış politikamıza olan destektir. Türkiye'nin barışçı, diyologdan yana, hakkı ve hukuku savunan dış politikası milletimizden bir kez daha tam not almıştır"

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyu aramızda müzakere ederek bir karara varırız kanaatini ben de paylaşıyorum" dedi.

3 dönem açıklaması

Erdoğan: "Benim kanaatim 3 dönemden yanadır, 3 dönemle siyasi hayat bitmiyor. 3 dönemden sonra bir dönem ara sonra tekrar devam etme şansı herkes için söz konusu"

AYM'nin Twitter kararına ne dedi?

Başbakan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararını usul yönünden reddetmesi gerekirdi. Karşıdaki şirket, özgürlükle alakası yok. AYM'nin böyle bir kararı almasını milli bulmuyorum. Bizim milli ve ahlaki bütün değerlerimiz bir tarafa bırakıldı" dedi.

Egemen Bağış konusu

Başbakan Erdoğan, "Biz arkadaşımızı bu tür uydurma, bu tür montaj, bu tür dublaj olaylarını yapanlardan daha iyi tanıyoruz. Egemen (Bağış) bey böyle bir şeyi söylemediğini kendisi ifade ettiği gibi, biz de bu noktada kendisine inanıyoruz. Böyle bir şey zaten söz konusu olamaz. Böyle bir şeyi yapanla zaten bizim yürümemiz hiç bir zaman da mümkün değildir ama arkadaşımız bu açıklamayı zaten kendisi çok sert olarak yapmış durumda. Onun için daha fazla bir şey zaten söylemeye gerek yok" dedi.

Anadolu Ajansı eleştirilerine cevap verdi

Başbakan Erdoğan, "Neymiş Ajansın (AA) Genel Müdürü partimizin genel merkezine gelmiş. Yani buna ancak 'Hayda' denir. Niye  Bütün ajansların genel müdürleri, yöneticileri bizim genel merkezimize gelirler. Bunda herhangi bir şey söz konusu değil. Kaldı ki bu bizim aynı zamanda devletimizin iyi bir ajansıdır. Diğer ajansların genel müdürleri, yöneticileri genel merkezimize geldiği zaman bir rahatsızlık olmuyor da Anadolu Ajansı'nın Genel Müdürü geldiği zaman niye rahatsızlık oluyor  Daha önce benim danışmanım olduğu için veya Başbakan Yardımcımın danışmanı olduğu için mi bu rahatsızlık oluyor. Böyle saçmalık olmaz" dedi.

Erdoğan: "Bu birinci derecede yine paralel yapının rahasızlığıdır. Çünkü rekabet alanında bu noktada daha önce bir iki ajans çok aktifti veya üç ajans. Şimdi AA da buraya girince bir defa bunların rekabet alanı daraldı.

Zira bildiğim kadarıyla yüzde 60 civarında bu noktada kendilerinden alım yapıldı. Fakat AA ile ilgili spekülatif haberleri, mesela Bayburt'ta AA mensubunun darp edilmesi ve kendisinin üzerine gidilmesi ki Allah göstermesin, AA'yı hedef gösteren bu açıklamalar, kampanyalar, orada ajansın elemanının da darp edilmesinin yanında da ileri derecede bir neticeye de varabilirdi. Benim merak ettiğim medya, yazılı ve görsel, AA'nın bu mensubunu orada savunmuyor, ona yönelik bir yayın yapmıyor ama bir başka medya mensubu olsaydı o zaman herhalde hepsi savunurdu.

Kimileri kameraları bırakırdı, kimileri fotoğraf makinalarını yerlere koyardı, 'nasıl olur da siz bizim ajansımızın mensubuna saldırdınız' ve hemen oradan çekilir giderlerdi. Ben burada böyle bir şey duymadım, duyanlar varsa ben de bilgi sahibi olursam memnun olurum"

"Cuma namazı kılmıyor" diyenlere sert cevap

Erdoğan, "Benim için de 'Cuma namazını kılmadığım' söyleniyor. Cuma namazını kılmayı onlardan daha iyi biliriz Bunlar sahtekar" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırr başları:

- Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimin birleştirilmesi söz konusu değil. Erken seçim için partimizin ilke kararı vardır

- Çözüm süreciyle ilgili Cumhuriyet tarihinde atılmamış adımları biz şu 13 senede attık.

-  Erken seçim asla, bu bizim ilke kararımızdır. Yatırımcı 2015 Hazirana kadar seçim yok, işimize devam edelim diyecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler