YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan Erdoğan acilen istifa etmeli ve...
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Başbakan'ın istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi gerektiği çağrısında bulundu.
"Başbakan Erdoğan acilen istifa etmeli ve...
22 Aralık 2013 / 09:13 Güncelleme: 22 Aralık 2013 / 12:15

Gündemdeki ‘Yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonu ve süreç hakkında değerlendirmelerde bulunan Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’nin ve hükümetin ulusal ve uluslar arası ortamda itibarını yitirdiğini, güvensizlik ortamı oluştuğunu, bu nedenle Başbakanın derhal istifa etmesi ve acil erken seçime gidilmesi gerektiğini belirtti.  

Çeşitli inceleme ve temasları için İzmir’de bulunan DSP Genel Başkanı Masum Türker, “Acele erken seçimin gerekli olduğunu. Birkaç bakanın görevden alınmasıyla olmaz. Başbakanın istifası, tarafsız hükümetin kurulması ve erken seçime gidilmesi gerekir. Bunun dışında artık meşru olmayan bir idare var” dedi.

Son yıllarda açıklanan ihracat rakamları yanlış olabilir

Masum Türker, son yıllarda açıklanan ihracat rakamlarının da yanlış olabileceğini savunarak, özellikle Çin üzerinden yapılan işlemlerin tek tek incelenmesini ve sonuçların kamuoyuna açıklanmasını istediklerini söyledi.

Türker, “Son yıllardaki ihracat rakamları da yanlış olabilir. Hayali olabilir. Çin üzerinden yapılan işlemlerin hepsinin ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Orada hayali ihracat ve kara para aklama işlemini yapan kurumlar var. Bunlara el konularak açıklanması gerekiyor. Ama Başbakanın bu şekilde paniklemesinin nedeni bu olayı çete suçlaması yapıp, cemaate yüklemeye çalışması yanlış. Delileri karartmak amacıyla böyle davranılıyor” diye konuştu.

Halkbankası operasyonu için savcı ve polislere teşekkür etmeliyiz

Türker, operasyonla birlikte Halk Bankası’nın para trafiğinin ortaya çıktığını ve bunun için savcı ve polislere teşekkür edilmesi gerektiğini söyledi.

Durumun ortaya çıkmaması durumunda Türkiye’nin uluslar arası bankacılık sisteminden çıkarılma tehlikesi olduğunu savunan Masum Türker, şunları söyledi:

“Halk Bankası trafiği açığa çıkmasaydı Türkiye ileride bir gece ansızın bankacılık sisteminin uluslar arası dolaşımda askıya alınması gündeme gelebilirdi. Ve ekonomi allak bullak olurdu. Şu anda İran’ın içinde bulunduğu durum ülke için de söz konusu olacaktı. Operasyon nedeniyle Türkiye şu anda kurumsal olarak, kurallara uymayan Türk bankası bile olsa kendini savunma ve itibar kazanmaya sahip oldu. Halk Bankası BDDK denetimine derhal alınmalıdır.

Halk Bankası SPK’ya tabi tutulmalıdır, denetimine. Para denetimi için de MASAK’ın denetiminde olmalıdır. MASAK şu anda cezalandırılıyor, bir yönetici görevden alınıyor. Ödenen rüşvetlerin açıklanması ve dekontların yayınlanmasını devlet sırrı olarak değerlendiriyor başbakan. Başbakan ve AKP yöneticileri doğruyu söylemiyorlar. Çünkü eğer bir bankanın yaptıkları devlet sırrı olarak değerlendiriliyorsa o zaman Genelkurmay’ın kozmik odasını denetlemek normal miydi? Halk Banksı bakımından operasyonu yapan savcı ve polislere Türk Halkı olarak teşekkür etmeliyiz. Hükümet darbesi olarak değerlendirmesi doğru değil. Rüşvetlerin ödenmesi ise şeffaflığın ortadan kalktığını gösteriyor.”

Başbakandan beklenen tavrın yolsuzluğun üzerine gitmesi, Bakanları görevden alması şeklinde olmasına karşın Başbakanın bugünkü açıklamalarında tam tersi açıklamalarda bulunmasını hayretle karşıladıklarını belirten Türker, “Bu paraları yakalananlar almışlardır. Yapılan teknik takiplerde konuşmalarda bu olayların varlığı gerçek mi? Bu olayı kimin, neden, niçin yaptığını bir yana bırakalım. Gerçekleşmişse Türkiye’de bir rüşvet ve yolsuzluk bataklığının var olduğunu ortaya koyuyor. Başbakandan beklenen, rüşvet alanları ve verenleri ortaya koyacağızdır. Ama tam tersine hükümet kesiminin içinde yer aldığı rüşvet ve yolsuzluğun üzerine gidenlerden hesap soracağız demesi fevkalade yanlıştır” dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, operasyonun Cemaat-Hükümet çekişmesi olarak lanse edilmesinin de manipülasyon olduğunu belirterek, Başbakanın neden 11 yıl sustuğunu merak ettiklerini kaydetti.

Türker, şunları söyledi: “Bu hükümet görevden aldıklarına şimdi çete diyorsa niçin işbirliği yaptı. Çete olduklarının yeni farkına vardıysa bu da büyük bir yanlıştır. 11 yıldır bu insanların çete olduğunu nasıl fark edememişsin? Bugüne kadar hukuku dejenere eden, bozan, masum insanları komutanları, aydınları, gazetecileri suçlarken kullanılan kavramları şimdi kendileri için kullanıyorlar. Cemaat ve AK Parti arasındaki kavga, cemaat dershanesinden yetişen gençleri kendi safhasına çekememesi. Ve PKK’nın talebi üzerinedir. ” dedi

 

İHA

06:59
 // Hakediyorsunuz
Hasan Demirci, devlet büyüklerine hakaretten hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır......
23 Aralık 2013 06:59
06:56
 // Rızvan
Tabi canım Erdoğan'da senin demeni bekliyordu :) her iddiada başbakan istifa edecekse hapı yuttuk biz......
23 Aralık 2013 06:56
RTE YALAKALARI NERDESİNİZ
 // hasan demirci
RECEP TAYYIP 11 YILDIR DEVLET BASINDA DAHA YENIMI FARKEDIYOR TRILYONLARIN GITTIGINI 11 YILDIR FARKEDEMEDIYSE BU BIZIM AYIBIMIZ DINDAR KESIM OLARAK GOZUKUP BU DANGALAGA OY VEREN KAMILLERE YAZIKLAR OLSUN KAHROLSUN AKP...
23 Aralık 2013 Pazartesi 06:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler