YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan Dişli'ye sahip çıkarak yolsuzlukla mücad
"Başbakan Dişli'ye sahip çıkarak yolsuzlukla mücad
"Başbakan Dişli'ye sahip çıkarak yolsuzlukla mücad
04 Eylül 2008 / 19:20 Güncelleme: 04 Eylül 2008 / 00:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin, partideki görevlerinden istifasının, topluma bir mesaj vermek için değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak için olduğunu savunarak, ''(Kol kırılır yen içinde kalır) anlayışıyla olayın üstü örtülmek isteniyor'' dedi.


Vural, yaptığı yazılı açıklamada, yolsuzluk iddiaları nedeniyle partideki görevlerinden istifasının ardından hem Dişli'nin hem de Erdoğan'ın ifadelerinin ibret verici olduğunu belirtti.


Oktay Vural, bu açıklamaların, AK Parti'nin, yolsuzlukla mücadele gibi bir amacının olmadığını ortaya koyduğunu savundu.Dişli'nin, Erdoğan'ı korumak ve kendisi üzerinden Erdoğan'a gelecek eleştirileri ortadan kaldırmak amacıyla istifa ettiğini belirttiğini ifade eden Vural, ''Bu ifade aslında istifanın Sayın Başbakan ile danışıklı yapıldığını, ahlaki ve hukuki bir amaç taşımaya matuf olmadığını ortaya koymuştur. İstifa topluma bir mesaj vermek için değil Başbakan'ı korumak için yapılmıştır'' diye konuştu.Vural, Erdoğan'ın, Dişli'nin bu ifadeleri karşısında onu koruyup, sahip çıktığını ifade ederek, ''Bu iddialar hakkında hiçbir ahlaki ve hukuki tavır içinde olmadıkları ortaya çıkmıştır'' görüşünü savundu.


''ÇEVRESİNİ KORUMAKTA KARARLI''


Başbakan Erdoğan'ın, Dişli'nin istifasını MYK ve MKYK'yı, hukuk sürecini daha rahat çalıştırabilmesi açısından kabul ettiklerini ve milletvekilliğinden istifasını uygun görmediklerini söylediğini anımsatan MHP Grup Başkanvekili Vural, Erdoğan'a, ''Bu istifa, hangi hukuk sürecinin rahat çalışmasını sağlamıştır? Yargı sürecini engelleyen milletvekilliği dokunulmazlığı olduğuna göre siz hangi yargılamadan bahsediyorsunuz? Yoksa kendi içinizde bir yargı süreci mi var?'' sorularını yöneltti.


Vural, ''Kol kırılır yen içinde kalır'' anlayışıyla olayın üstünün örtülmek istendiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:''Sayın Başbakan çevresini korumakta oldukça kararlı gözükmektedir. Bu davranışıyla Sayın Başbakan çevrecilerin daniskası olduğunu da ispatlamıştır.Sayın Başbakan, Sayın Dişli'ye sahip çıkarak yolsuzlukla mücadelede samimi olmadığını ortaya koymuştur. Milletimizin beklediği yargı sürecinin başlatılmasıdır. Yargı sürecini başlatacak olan milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasıdır.''

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler