YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'nun uyumadığı 3 gece
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 konuda karar aldığı 3 gece, sorumluluktan hiç uyumadığını açıkladı.
Başbakan Davutoğlu'nun uyumadığı 3 gece
08 Nisan 2016 / 09:31 Güncelleme: 08 Nisan 2016 / 09:36

Başbakan Davutoğlu, Finlandiya gezisinin dönüşünde kendisini takip eden gündeme dair açıklamalarda bulundu. Davutoğlu sorumluluktan hiç uyuyamadığı 3 geceyi anlatırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düştükleri iddialarına da yanıt verdi: "Ben bu algının doğru olduğu kanaatinde değilim. Cumhurbaşkanımızla aramızda kararlılık konusunda milim fark yoktur. Her şey istişare edilerek yürütülüyor."

Davutoğlu, gazetecilere özetle şu açıklamalarda bulundu:

"UYUMADIĞIM 3 GECE"

Üç gece var ki o üç gece sorumluluktan hiç uyuyamadım diyebilirim.

23 TEMMUZ

PKK ve DEAŞ noktalarına operasyon kararı verdiğimiz gece. O gece güvenlik toplantısında aldığımız kararlar hakkında Sayın Cumhurbaşkanımıza kriptolu telefonla bilgi verdim. Hayatımın en zor kararı 23 Temmuz'da aldığımız karardır. Geçici hükümet olarak göreve devam ederken, muhalefetle mesafeliyken hukuki sorumluluk omuzlarımdayken terörle mücadele kararı aldık.

28 AĞUSTOS

Hükümeti kurmuşuz. Kırsalda yoğun saldırılar sebebiyle Genelkurmay Başkanımızın 'Kapsamlı yetkilendirmeye ihtiyaç var' talebi oldu. 7., 8., 9. kolordulara doğrudan bu mücadelenin içinde yer almaları için talimat yazısı gönderdim.

14 ARALIK

Yeni hükümet kurmuşken Cizre, Silopi ve Sur'da barikatlar, sızmalar artınca operasyon talimatını verdim. Bir de Süleyman Şah operasyonunda sabaha kadar Genelkurmay karargahındaydım.

"HER ŞEY İSTİŞAREYLE YÜRÜTÜLÜYOR"

Terörle mücadele konusunda benim ifade ettiklerimle sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiklerini yan yana koyarsanız kararlılık bağlamında herhangi bir küçük nüans dahi göremezsiniz. Bu algıyı oluşturmak isteyen iki kesim var. Birincisi AK Parti ile Cumhurbaşkanı arasında görüş ayrılığı varmış gibi davranmak, istismar etmek isteyen HDP ve diğerleri gibi bir de terörle mücadele kararlılığımızdan şüphe uyandırmak isteyen bir kesim de çıktı. Cumhurbaşkanımızla aramızda kararlılık konusunda milim fark yoktur. Her şey istişare edilerek birlikte yürütülüyor. Çözüm sürecine gelince... Eğer tamamıyla silahlı bir mücadele anlayışı terk edilirse, siyasi alanda Türkiye'de her şey konuşulabilir. Yeter ki şiddet, terör olmasın. Silahlı terör faaliyeti bittikten sonra bunlar tartışılabilir anlamında söylediğim sözü, sanki görüş ayrılığı varmış gibi yansıtmaya kalkanlar oldu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler