YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan vize müjdesi
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Vize serbestlik anlaşmalarını geliştireceğiz' dedi.
Başbakan Davutoğlu'ndan vize müjdesi
11 Mayıs 2015 / 10:36 Güncelleme: 11 Mayıs 2015 / 11:18

Başbakan Davutoğlu, "Etrafımızda büyük kırılmaların yaşandığı jeopolitik dönüşümler, çatışmalar yaşanıyor. Altı ülke şu anda, ihracat pazarımız olan altı ülkede kamu düzeni maalesef yok olmuş durumda. Buna rağmen siz oralara giriyorsunuz ihracat yapıyorsunuz, buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu istikrarsız ortamın, bölgelerin arasında bir istikrar adası olma hüviyetini sürdürüyor" dedi.

"Yapısal bir değişime önem veriyoruz"

Başbakan Davutoğlu, "AK Parti hükümetleri döneminde yapılan bütün programlar, açıklanan bütün eylemler belli bir takibin içinde hayata geçirilmiştir. 2002'de acil eylem planıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde başlatılan ilk dönüşümler meyvelerini daha sonraki dönemde verdi. Şimdi de biz yeni Türkiye'yi inşa faaliyetinde ekonomimizin bir bütün olarak yüksek orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna geçebilmesi için hem ekonominin bütününde hem de ihracat alanında yapısal bir değişime önem veriyoruz" dedi.

2023'e kadar sürecek bir hükümet programı açıkladık

Başbakan Davutoğlu, "Normalde hükümetler seçimlere giderken uzun dönemli programlara ara verir ve daha çok kısa dönemli popülist eğilimler içine girebilir. Dikkatinizi şu noktada çekmek isterim, 62. hükümeti kurduğumuz günden itibaren biz 8 aylık bir hükümet programı açıklamadık. 8 yıllık, 2023'e kadar sürecek bir hükümet programı açıkladık" dedi.

1 milyar dolar ihracatı aşan şehir sayımız 16

Başbakan Davutoğlu, "Hemen her şehirde ihracat artışının 5 kattan daha az olduğu şehir görmedim. Bazı yerlerde 10 misline de çıkmış. 1 milyar doları aşan ihracat yapan şehirlerimizin sayısı 5'ten 16'ya çıkmış" dedi.

Vize serbestisini geliştireceğiz

Başbakan Davutoğlu, "Biz iktidara geldiğimizde 42 ülkede vize serbestlik anlaşması vardı, şimdi 76 ülkede, daha da geliştireceğiz. İstiyoruz ki ihracatçımız çantasını eline aldığında, dünyanın her bir köşesine vize kaygısı olmadan seyahat edebilsin ve indiği zaman orada Türk büyükelçiliğini görebilsin" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

- İhracatçılarımızın girişimci ruhu olmasaydı Ankara'da alınan kararlar sahada karşılık bulmazdı.

- Vize politikalarıyla ekonomik hinterlandımızı genişletmeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki ihracatçımızın vize kaygısı olmasın

-  Şu an 1 milyar dolar ihracatı aşan şehir sayımız 16.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler