YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan turizm sektörüne müjde
Başbakan Davutoğlu'ndan turizm sektörüne müjde
25 Aralık 2015 21:35
Başbakan Davutoğlu, turizm bölgelerindeki havalimanlarına tarifesiz turistik uçak seferleri düzenleyen acentelerin uçak başına 6 bin dolar destekleneceğini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen "Türkiye Markası" tanıtım toplantısındaki konuşmasında yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerle aradaki mesafeyi hızla kapattıklarını belirterek, kazanımları koruyarak gelecek dönemde bu süreci hızlandıracaklarını, reformlarla ekonomik anlamda ülkeyi orta gelir düzeyinden çıkarıp yüksek gelir grubuna taşımayı hedeflediklerini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, bunun için hükümetin, hükümet programının ve eylem programlarını kamuoyuyla paylaştıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hedeflerimizi bir bir hayata geçirmeye kararlıyız. Gururla söyleyebiliriz ki çevremizdeki bütün zorluklara, jeopolitik depremlere rağmen Türkiye emniyet ve güven içinde itibarına itibar katmaktadır. İçeride ve dışarıda Türkiye'nin gücünü kırmak isteyenler hiç bir zaman muvaffak olamayacaklardır. Bütün zorlukların üstesinden gelecek güce ve siyasi iradeye sahibiz.

Turizm sektörüne müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2002'de 13 milyon olan turist sayısının 2014'te 37 milyona çıktığını kaydederek, turizmdeki performansı korumak ve ilaveten yeni destinasyonlar açmak için sektörü daha ileriye götürecek çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Rusya'yla yaşanan arızi sorun nedeniyle ortaya çıkan gelişmelerden turizm sektörünün ve üreticilerin olumsuz etkilenmemesi için bazı tedbirler alındığını hatırlatan Davutoğlu, "Rekabet gücümüzün korunması için 2015 yılının başında, şubat ayında birtakım tedbirler zaten almıştık. Bu tedbirlerden biri olarak Bağımsız Devletler Topluluğu'nda bulunan 8 ülkeden 400 binin üzerinde turist getiren seyahat acentelerinin kredi garantilendirme fonu teminatıyla kredi kullanmaları sağlanarak finansmana erişim imkanları getirilmişti. Bu uygulamayı kapsamını genişlettirerek devam ettiriyoruz. Bu çerçevede turist getirilen ülke sayısını 27'ye çıkardık. Yani sadece Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki 8 ülkeye verilen özel teşvikler 27 ülkeye yaygınlaştırılıyor."

Birçok ülkeden Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas, Bodrum ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına tarifesiz turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentelerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan uçak başına 6 bin dolar destek verilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Davutoğlu, "Bu doğrultuda nisan-mayıs 2015 döneminde bin 983 uçuşa toplam 22 milyon 173 bin lira ödeme yaptık. 2015 yılı için uygulanan bu desteğimizi 2016 turizm sezonu başlangıcında nisan-mayıs aylarında gerçekleştirecek uçuşlar için de genişleterek devam edeceğiz. Antalya, Muğla ve İzmir havalimanlarına turist getirecek uçaklara vereceğimiz destek, artık belli ülkelerden gelecek uçaklar için değil, çıkış noktası neresi olursa olsun tüm dünyadan, bütün ülkelerden gelecek uçaklar için uygulanacaktır" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler