YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan kritik Çözüm Süreci açıklaması
Başbakan Davutoğlu, Almanya'nın Düsseldorf kentinde, Türkiye Konsolosluğu'nun yeni binasında aralarında Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın da olduğu medya temsilcilerini kabul etti.
Başbakan Davutoğlu'ndan kritik Çözüm Süreci açıklaması
03 Mayıs 2015 / 17:19 Güncelleme: 03 Mayıs 2015 / 21:30

Medya temsilcilerinin sorularını cevaplandıran Davutoğlu, HDP'nin "Süreç bitmiştir" açıklamasını ve PKK'nın silah bırakma kongresini iptal etmesini değerlendirdi. Davutoğlu şunları söyledi;

"Hedefimiz Türkiye'nin birliğini pekiştirmek"

Biz Çözüm Süreci'ne konjonktürel bir mesele olarak bakmadık. Halklar bin yıl bir arada yaşamış. Süreci en başından itibaren zaman ve süreç ile sınırlamadık. İnsan onuru ve vatandaşlık aidiyeti konusunu Yeni Türkiye Sözleşmesini kaleme alırken de söyledi. Bu konuya meşruiyet ilişkisi çerçevesinde bakmak gerekir. Ülkede konuşulması mümkün olmayan tabular birer birer yıkıldı. EMASYA kaldırıldı. Kürtçe yayın yapan TV açılacak dense kimse inanmazdı. Kürtçenin kullanılması konusunda bütün engeller kaldırıldı. Demokratikleşme süreciyle beraber birer birer sorunlar aşıldı. 2 sene önce Çözüm Süreci başladığında hedefimiz aidiyet duygusunu ve Türkiye'nin birliğini pekiştirmekti. Biz hükümet olarak yasal çerçevede bütün adımları attık. Çözüm Süreci'ni yasal bir çerçeveye oturttuk. Ben de görevi devraldıktan sonra her 15 günde bir toplanan bir mekanizma kurduk. Daha önce akil insanlar heyeti oluşturuldu.

Çözüm Süreci topluma mal oldu

Çözüm Süreci artık he hükümetin ne de HDP'nin meselesi olmaktan çıktı. Bu süreç topluma mal oldu. Dolayısıyla kimse süreç durdur diyemez. Doğu Anadolu'da da analtıyorum Batı'da da anlatıyorum. Çözüm Süreci'nde yasal ve psikolojik eşik açıldı. Aşılamayan mesele HDP'nin ve Kandil'in dar hesaplar içinde bu süreci kendine yontmasıdır.

Silah ile demokrasi bir arada olmaz

Hem Türkiyelilik diyeceksiniz hem de silah elimizde olsun diyeceksiniz. Artık bir tercih yapmak durumundalar. 2013 Mayıs ayında yapmaları gerekeni onlara hatırlatıyoruz. 2013 yılında silahlı unsurların Türkiye'yi terk etmeleri bekleniyordu. Yapmadılar. Neden? Çünkü Gezi Olayları başladı. Gezi Olayları Çözüm Süreci'ni sekteye uğrattı.

Özal'ı hatırlattı

1993 ile bugünü karşılaştırayım. O günleri hatırlayın. Rahmetli Özal döneminde Çözüm Süreci yaşanıyordu. O günlerde iç barışı zehirleyenler 2013'te de zehirlemeyi denediler. Gezi Olayları, 17-25 Aralık provokasyonu, Kandil tarafından sürekli gelen talepler... Bizim tarafımızda hiçbir gevşeme olmadı. Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakanken siyasi irade koydu ve yasa çıktı.

HDP yol ayrımında

6-7 Ekim Olayları açık bir provokasyondur. HDP artık bir yol ayrımında. Seçime giderken silah bırakmamak seçimde silahı şantaj olarak kullanacağım demektir. Gereğini yapın, silahları seçimlerden önce bırakın, toprağa mı bırakırsınız, beton mu dökersiniz ne yapacaksanız yapın dedik. Seçime giderken silahı baskı aracı olarak kullanayım, seçimden sonra bakayım derseniz bunara samimiyet yok. Batı'da kullandıkları demokratik söylemi Doğu'da da kullansınlar.  Çözüm Süreci'nden taviz vermeyeceğiz, bu sürecin sahibiyiz. Seçimlere şiddet karıştırılırsa buna kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Parlamentoya giremedik diye provokasyon yapmawya kalkarlarsa bunu kabul etmeyiz.

Öcalan sürecin neresinde?

Başbakan Davutoğlu, Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın, "Öcalan bunun neresinde duruyor?" sorusuna şu cevabı verdi;

Onların kendi aralarındaki meseledir. onun yaptığı çağrı açıktı. İmralı'nın çağrısı açıktı. Silahla birlikte konuşmanın devri bitti.

Davutoğlu, Pensilvanya'da Fethullah Gülen'i ziyaretiyle ilgili çıkan tartışmalara şöyle yanıt verdi;

Gülen ile başbaşa görüştüm

Amerika'da Fethullah Gülen ile başbaşa görüştüm. Önyargıları giderecek yegane şey Türkiye'ye geri dönmeniz dedim. Başbakanımız doğrudan ne düşünüyorsa söyler, sizinle iletişimi imkanı kalmadığı için şüpheler artıyor dedim. Bizim söylediğimiz açıktır. Türkiye'ye dönmeniz gerginliği giderilmesi yönündeydi. Suriye ve dış politikada Türkiye'nin menfaatlerinin kollanması hususundaydı. Her şeyi dinlemeye meraklı oldukları için dinledilerse, kaydetmişlerse açıklasınlar. Ben hayatım boyunca görüşmeleri kaydetmedim. 

Abdullah Gül'ün haberi var

Ben başdanışmanken de Dışişleri Bakanı iken de kendisinde izin almadan, bırakın şehirden şehire gitmeyi, toplantıdan toplantıya bile gitmedim. Pensilvanya'ya gitmem sözkonusu iken de söyledim, ifade etti. Cumhurbaşkanımızın olduğu yerde onun bilgisi, izni olmadan bir yere gitmem benim devlet ahlakıma sığmaz. Aradan süre geçtiği için yanlış bir kanaat uyanmasını da istemem, kendisine saygım derin. Abdullah Gül ile New York'ya M Genel Kurulu toplantılarındayken, Pensilvanya'ya gittim.

Davutoğlu, iç savaş çığırtkanlığı yapanlara ise, "Millet kaosu değil istikrarı tercih eder" dedi. Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

Demokrasinin olduğu yerde iç savaş olmaz

Bu ifadeler art niyetli bir ifadedir. Dervişin zikri neyse fikri de odur. Birileri Türkiye'de iç savaş çıksın istiyor olabilir. Bu zihinlerinin arka planını gösteriyor. Bizden, AK Parti'nin Türkiye'yi getirdiği noktada rahatsız olanlar olabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hiçbir samimi olanı bunu kabul etmez. Hiçbir samimi insan öyle bir arzunun içinde olmaz. Demokrasinin olduğun yerde iç savaş olmaz. Etrafımızda ateş çemberi olabilir ama Türkiye bu ateş çemberinin getirdiği bütün şartları aşar.

Halk coşkulu

Benim halkta gördüğüm şey yeni bir heyecan. Seçim kampanyamıza erken başladık. Halk benim konuşmaya başlamamı beklemeden coşkuya kapılıyor. Bu halkı siyasetin dinamizmini benimsediğini gösteriyor. 

Davutoğlu, Manisa'nın Soma ilçesinde 12 imamın camilerde AK Parti'ye oy vermeyin kampanyası iddialarına ilişkin şunları kaydetti;

Paralel Yapı kim, nerede AK Parti'ye karşı güçlüyse onu destekliyor. Devletin memurlarını bu işlere karıştırmasınlar. Bütün kurumlarımız gerekeni yapar.

Davutoğlu seçimlerde başarı kriterini şöyle açıkladı;

Seçimlerde birinci parti olmak ve iktidar olmak başarı kriterimizdir. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş'ın da aynı kriteri koymaları gerekir.

Davutoğlu, muhalefet partilerinin seçim vaatlerini şöyle değerlendirdi;

"Hayal satarak hayali iktidar peşindeler"

Akılcı söylemle rasyonel söylemle hayal vaat ederek, iktidar olmak istiyorlar. Biz iktidar olduğumuz için akılcı, rasyonel öneriler getiriyoruz. TOBB'da Kılıçdaroğlu'nun yüzüne karşı da, "Kısa bir süreliğine halkı kandırabilirsiniz ama uzun vadede halkı kandıramazsınız. Halkımız çok tecrübelidir" dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler