YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan koalisyon konusunda net mesaj
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Millet koalisyon dedi ise kimseye kapımızı kapatmayız, her tür müzakereyi yaparız ama taviz vermeyiz, netice vermezse yine millet huzuruna gideriz" dedi.
Başbakan Davutoğlu'ndan koalisyon konusunda net mesaj
30 Haziran 2015 / 12:00 Güncelleme: 30 Haziran 2015 / 13:27

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "AK Parti kökü yüzyıllar öncesine giden bir harekettir. Bir grup çıktı erdemliler hareketini başlattı" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Bütün milletvekillerimizi seçimde gösterdikleri gayret, milletimizden aldıkları temsil emaneti dolayısıyla tebrik ediyorum.

Yüce milletimizi de çok çetin şartları altında yüksek bir katılımla gerçekleştirdiği demokratik seçimden dolayı tebrik ediyorum.

"MİLLETVEKİLLERİMİZİ PARMAK KALDIRMA MAKİNESİ DEĞİLDİR"

Hiçbir milletvekilimiz parmak kaldırma makinesi değildir ve hiçbir zaman olmayacaktır. Her bir milletvekilimiz hem bulunduğu ili hem de 79 milyonu temsil eder. AK Parti'nin sicili hep temiz olmuştur, hep temiz olacaktır.

2001'DE SİYASET İTİBAR KAYBETMİŞTİ

2001'de siyaset itibar kaybetmişti. Siyasetçi için anılan unvanlar bu çatı altında zikredilmeyecek şekilde negatifti. 21'nci dönemde AK Parti grubunu oluşturan o öncü insanlar, her birini hürmetle selamlıyorum, vefat eden varsa rahmet diliyorum. Onlar siyasete itibar kazandırma davasında çok önemli mesafeler kaydetti.

SİYASETİ NORMALLEŞTİRDİ

Bir siyasi hareket kurulduktan bir yıl sonra iktidar görevi aldı.  10 Kasım'da aynı bu kürsüden, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kadrolarına hitap etti. İşte o gün değişimin başladığı gündü. Ama önümüzde önemli meseleler vardı.  Bir parti iktidara gelmiş ama, Genel Başkanı Meclis'te değildi. Kıbrıs süreci, AB süreci gibi çok kritik süreçler vardı.  

Ama AK Parti kadroları bu meseleleri birer birer aştı. Muhtar bile olamaz dedikleri genel başkanını bu kürsüye Mart 2003'te Başbakan olarak çıkardı. Şiddete başvurmadan, hiçbir protesto yapmadan, gayri meşru eylem içinde olmadan siyaseti normalleştirdik. Dünya, Türkiye ne yapacak diye merak ederken, bu iktidar çöker dedikleri dönemde, Irak savaşını, AB sürecini Kıbrıs müzakerelerini başarıyla yönettik. Kıbrıs meselesinde tabuları yıktık. AB sürecini doğru sürece oturttuk. Biz her zaman gereğini yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

"PRANGALARA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Biz her zaman başta Irak olmak üzere bütün Ortadoğu'da barışı sağlamak için çaba sarf ettik. 27 Nisan e-muhtırasına karşı dimdik duran 22 ve 23. dönem milletvekillerimizi saygıyla anıyorum. Bizler prangaları kıra kıra geldik bundan sonra da hiçbir zaman prangaya izin vermeyeceğiz.

2008'de partimize kapatılma davası açıldığında memleketin hiçbir meselesini ertelemedik bugün de memleketimiz için gereken kararı bir saniye bile beklemeden alırız.

"ETRAFIMIZDA BİR ATEŞ ÇEMBERİ VAR"

Etrafımızda bir ateş çemberi var, biz ülkemizi bu çemberin içinde bir gül bahçesi gibi tutmaya kararlıyız. 

Bu makamlarda bulunurken, bizden sonra gelecek bir Başbakan'ın özür dilemesini gerektirecek hiçbir davranışa izin vermeyeceğiz.

Türkiye'yi terör örgütleri ile irtibatlandırmaya çalışanlar bilsinler; Bizim iktidarda olduğumuz hiçbir zaman terör ile zulüm ile işbirliği olmamıştır, olmayacaktır. 

Bizim dönemimizde bu millet hiçbir zaman tarihin nesnesi olmadı, öznesi oldu, olmaya devam edecek. AK Parti ilk andan itibaren "Biz millet iradesine saygılıyız" dedi, hiçbir partilimizin eleştirmesine izin vermedik.

"MİLLET KOALİSYON DEDİYSE KİMSEYE KAPIMIZI KAPAMAYIZ AMA TAVİZ VERMEYİZ"

Millet koalisyon dedi ise kimseye kapımızı kapatmayız, her tür müzakereyi yaparız ama taviz vermeyiz, netice vermezse yine millet huzuruna gideriz. 

Diğer partilerin tutumlarına bakalım; CHP günlerdik başka partilerin ne yapması gerektiğini incelemekle, yüzde 41'i hiçe sayan bir koalisyon ile meşgul.

Sayın Kılıçdaroğlu 'blok' lafını kutuplaştırıcı dili, zihninden, gönlünden çıkarsın, bize öyle gelsin.

Teröre karşı nerede duruyorlarsa, Türkiye siyaseyinde de o kadar yer alacaklar, ya şiddet ya demokrasi, ikisi bir arada olmaz.

İSMET YILMAZ'I HERHANGİ BİR AŞAMADA PAZARLIK YAPMAK İÇİN ADAY GÖSTERMEDİK

Bizim bir Meclis Başkanı adayımız var, son turun son saniyesine kadar sadece onu destekleyeceğiz. Erdemli davranış herhangi dava arkadaşını pazarlık meselesi yapmayı ahlaksızlık olarak görür. Biz Sayın İsmet Yılmaz'ı herhangi bir aşamada pazarlık yapmak için aday göstermedik.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler