YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan bilim adamlarına çağrı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde Türk bilim insanları için düzenlenen yemekte konuştu. Davutoğlu, bilim insanlarına yönlerinin Türkiye'ye dönme çağrısı yaptı.
Başbakan Davutoğlu'ndan bilim adamlarına çağrı
25 Aralık 2015 / 20:07 Güncelleme: 25 Aralık 2015 / 22:27

BİLİM İNSANLARININ YÖNLERİ TÜRKİYE'YE DÖNMELİ

Eğer biz Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacaksak, eğer biz Türkiye'yi dünyanın yükselen güçleri arasında hak ettiği yere getireceksek, bunun olmazsa olmaz şartı bilim insanlarının buraya doğru yönlerini dönmesidir. Bizim görevimiz sizlere bu imkanı sağlamak. Bizim görevimiz sadece sizlere değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına değil, Avrupalı, Amerikalı, Ortadoğu'da kriz yaşanan bölgelerdeki önemli bilim insanlarının da mesela Ukrayna'dan da yönlerini, 'Ben Türkiye'ye gidersem imkan bulabilirim ve orada bu hedeflere ulaşabilirim' diyerek yönlerinin buraya dönmesini sağlamak. En iyi doktorların, en iyi fizikçilerin, en iyi iletişim teknolojisi, nanoteknoloji uzmanlarının ülkemize doğru yönlerini dönmesini gerçekleştirmemiz lazım.

İşte konuşmadan satır başları:

BULUNDUĞUMUZ ÜLKEYİ CAZİBE MERKEZİ KILMALIYIZ

Biz siyasi makamda olan devlet adamları için öncelikli şart; bulunduğumuz ülkeyi, şehri bilim adamları için cazibe merkezi kılmaktır. Ne kadar büyük ordulara sahip olursak olalım, ne kadar güçlü ekonomimiz olursa olsun, arkasında entelektüel bir zihni bir arka plan yoksa hiçbir devlet baki olamaz, arkasında bir değer boyutu olarak ahlak yoksa hiçbir bilimsel gelişme insanlığa huzur sağlayamaz.

TÜRKİYE'DE FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ MUTLAK ANLAMDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Türkiye'de fikir özgürlüğü mutlak anlamda hayata geçirilecektir. Bizim dönemde büyük ölçüde geçirildi ama fikir özgürlüğü anlamında karşılaşacağınız herhangi bir zorluk olursa bunun siyasi sorumluluğu bizim üzerimizdedir.

HUZURUMUZDA EL PENÇE DURAN BİLİM ADAMI İSTEMİYORUZ

Ben bugün yüzde 49,5 oy almış, demokrasi tarihimizin en yüksek oyunu almış bir seçimden çıkan başbakan olarak söylüyorum. Bizim huzurumuzda el pençe duracak bir bilim adamı istemiyoruz. Yine bir meslektaş olarak söylüyorum. Ne şart olursa olsun ben hiç kimsenin önünde el pençe durmadım, fikrimi teslim etmedim, sizlerin de teslim etmesini beklemeyiz.

NE KADAR ÇOK ÖĞRENCİNİN TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİĞİNİ BİLİYORUZ 

28 Şubat şartlarında ne kadar çok bilim adamının, bilim insanının, ne kadar çok öğrencinin Türkiye'yi terk ettiğini hepimiz biliyoruz, yurt dışında onları hep gördük. 2002'den itibaren bizim gerçekleştirmek istediğimiz en önemli hedef, Türkiye'yi, demokrasi ile bilimsel gelişmenin bir arada gerçekleştiği bir siyasal hukuki ortama kavuşturmak. Ve o günden bugüne de çok büyük bir gayret içinde bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

YÜKSEK ÖĞRETİMDE CİDDİ REFORMLARA İHTİYACIMIZ VAR

Yükseköğretimde de ciddi reformlara ihtiyacımız var ama şunu başardık. 2001'de Türkiye'de bilim adamları yurtdışına gitmeye ve bir an önce yurtdışına ulaşmaya ve daha özgür ortamda, daha rahat imkanlarla bilimsel çalışmalarını yürütmeye çalışırken şimdi Türkiye'den bilim adamı kaçışı, bir proje bazında gidişi kaçış olarak görmüyorum, gidecek tekrar dönecek, evrensel, küresel bilgi birikimiyle tanışacak dönecek, onlar olması gereken, fakat Türkiye'deki baskılar veya demokrasinin ya da imkan eksikliği dolayısıyla gidişlerde ciddi azalma olduğu gibi geri dönüşlerde de büyük bir ivme görüyoruz.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler