YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'dan İstiklal Marşı mesajı
Başbakan Davutoğlu'dan İstiklal Marşı mesajı
12 Mart 2015 11:00
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yayımladığı mesajda, milli birlik ve beraberliğin "mutabakat belgesi" İstiklal Marşı'nın kabulünün 94'üncü yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içinde olduklarını belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstiklal Marşı'nın, tarihte benzeri bulunmayan bir kahramanlık destanının vermiş olduğu ilhamla kaleme alındığını ve millete armağan edildiğini, ancak bugünlere nasıl gelindiğini, nasıl bir maziden hareketle şimdiye ulaşıldığını, özellikle yeni nesillerin idrak etmesi için Mehmet Akif'in şiirlerinin ve fikirlerinin tam anlamıyla keşfedilmesi gerektiğini bildirdi.

Aziz milletin büyük bir inanç, azim ve fedakarlıkla vermiş olduğu İstiklal mücadelesini, muhteşem mısralarıyla ebedileştiren Mehmet Akif Ersoy'u ve tüm İstiklal kahramanlarını rahmetle andığını ifade eden Davutoğlu, Merhum Akif'i sadece "İstiklal Şairi" değil, başta "Safahat" olmak üzere eserleriyle, gönül ve fikir dünyası inşa eden, yol gösteren bir dava adamı ve bir mütefekkir olarak gördüğünü kaydetti.

"Sözleri bugüne ve geleceğe ışık tutuyor"

Merhum Akif'in sadece "İstiklal Şairi", "Milli Şair" olarak görülmesi, bir fikir ve aksiyon adamı olduğunun göz ardı edilmesi durumunda, büyük Şairin, büyük mirasının eksik anlaşılmış olacağına işaret eden Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şahsiyetimiz Akif'i tanımak, onun dava adamlığını ve felsefesini anlamak, 'Safahat'ı tam manasıyla okumadan mümkün olmayacaktır. Zira onun sözleri eskiye dair, eskide kalmış sözler değil, bilakis bugünümüze ve geleceğimize ışık tutan sözlerdir.

Elbette ki İstiklal Marşımız, tarihte benzeri bulunmayan bir kahramanlık destanının vermiş olduğu ilhamla kaleme alınmış ve millete armağan edilmiştir. Fakat bugünlere nasıl geldiğimizi, nasıl bir maziden hareketle şimdiye ulaştığımızı, özellikle yeni nesillerin idrak etmesi için Akif'in şiirlerini ve fikirlerini tam anlamıyla keşfetmemiz gerekir. Aksi takdirde, kurtuluş mücadelesinin özüne nüfuz edememiş oluruz."

Başbakan Davutoğlu, Büyük Şairin, sefaletin ve umutsuzluğun oluşturduğu genel psikolojinin, memleket sathına bir kara bulut gibi çöktüğü savaş yıllarında, kürsülerden millete hitap ettiğini, yenilgiyi galibiyete, umutsuzluğu umuda çeviren bir irfan ve irade beyanıyla milli ve manevi şahlanışın rehberi, öncüsü olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, "Milletçe köklü bir medeniyet tasavvuruna sahip olmak ve bizi biz yapan değerleri gelecek nesillere aktarmak için Merhum Akif'i satır satır okumamız ve idrak etmemiz gerektiğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün milli mücadele kahramanlarını rahmetle anan Davutoğlu, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 94'üncü yıldönümünü kutladı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler