YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu Yenikapı'da kardeşlik mesajı verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'da Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitinginde konuştu.
Başbakan Davutoğlu Yenikapı'da kardeşlik mesajı verdi
20 Eylül 2015 / 19:10 Güncelleme: 20 Eylül 2015 / 19:36

Konuşmasında teröre karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Davutoğlu, "Türk-Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir. Kardeşliği pekiştirelim. Allah aşkına kimse sen Türk müsün, Kürt müsün diye sormasın." dedi.

foto-311.jpg

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Aziz kardeşlerim ne güzel bir ifade; milyonlarca nefes... Şimdi karşımda bir al bayrak bahçesi kurmuş olan her bir kardeşimin nefesini nefesimde, yüreğini yüreğimde hissediyorum. Bu ne muhteşem bir buluşma. Bu ne güzel bayrak, bu ne güzel millet, bu ne yüce bir kardeşlik. 

Allah aşkına hangi milletin böyle asil birbayrağı, böyle tek bir yürek gibi çarpan kardeşleri fertleri var? Allah sizden razı olsun.

Bir kısmınız Fırat Dicle kenarında Kürtçe ninnilerle dinlediniz, bir kısmınız Meriç’te Rumeli lehçesiyle büyüdünüz, Kızılırmak’ta Orta Anadolu, Aras kenarında Karadeniz lehçesinde ninnilerle büyüdünüz. Bugün Kafkas çocukları, Rumeli çocukları ve bütünüyle Anadolu çocukları tek bir nefes, tek bir nefes, tek bir yürek.

"BURADA ŞEHİT MEHMETÇİĞİN SON NEFESİ VAR"

İşte burada sadece kardeşlik nefesi var. Sadece Yenikapı meydanındaki milyonlarca nefes değil, Türkiye’nin her bir köşesindeki 78 milyon nefes bugün aynı ritimle çarpıyor. Birlik, birlik, kardeşlik. Sanmayın ki burada sadece Yenikapı’da buluşanlar var. burada ilahi kelamın ölmez dediği şehitlerin nefesi var. Burada son nefesinde kelime-i şehadet getirerek hakka yürüyen Mehmetçiğin son nefesi var, son emaneti var.  Bu milleti bölmek isteyenlere karşı, inadına kardeşlik, kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız?

"BU MİLLETİ BÖLMEK İSTEYEN, ETİ KEMİKTEN AYIRMAK İSTEYEN HERKES KAHROLSUN"

Burada evine rızk götürmek için çalıştığı çorbacıda şehit edilen Diyarbakırlı Şehmuz'un nefesini görüyorum. Burada Diyarbakır Kulp'ta yetişip hizmet için Diyarbakır'a dönen ve aracı taranarak şehit olan Abdullah Birol'un nefesini hissediyorum. Ben burada çocukları kaçırılan Diyarbakırlı annelerin ve çocukların şehir olan annelerin nefesinin birleştiğini görüyorum. Bu milleti bölmek isteyen, eti kemikten ayırmak isteyen herkes kahrolsun. Söz veriyoruz onların hak ettiği cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

AK Parti iktidarlarında yürekleri birleştirmeyi hedefledik. Irkçılığın her türü ayaklarımızın altındadır. Yasakların hepsini kaldırdık. Türkü, Kürdü hepsi eşittir. Herkesi Allah için sevdik, Allah için seviyoruz. Kürtçe üzerindeki yasakları, anadildeli kısıtlamaları, ayrımcılığı kaldırmak için çalıştığımıza şahit misiniz? 

"Silahları gömün, silahlı gruplar Türkiye'yi terk etsin" dedik, ama silahlı gruplar ülkeyi terk etmedi. 7 Haziran'dan hemen sonra, 8-9 Haziran'dan sonra ayaklanma çağrıları yaptılar. Bunu diyenler onlar değil, bazı dış odaklar.

22 Temmuz'da 2 polisimiz uyurken şehit edildiğinde kararımızı verdik, "Hak ettikleri cevabı alacaklar" dedik. "Huzur ve demokrasi" operasyonunu başlattık. Hiç kimse bizim rehavete kapılacağımızı düşünmesin. Bu mücadeleyi sonuna kadar, silahlar bırakılana kadar sürdürmeye kararlıyız. Dağlarımız bu çetelerden temizlenene kadar bu mücadele aralıksız devam edecek. 

1 Kasım'a giderken seçim güvenliğini de alacağız. Bütün teröristler temizlenene kadar bu mücadele sürecek. Teröristler dışındaki vatandaşlarımızın zarar görmemesi için güvenlik birimleri hassas çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti her bir vatandaşına eşit bakar. Onları korumak için elinden geleni yapar. Biz burada iken Türkiye'nin bir santimetre karesini bile böldürtmeyiz. Demokrasiyi, özgürlükleri mutlak anlamda yaşatacağız. Kimse oy verirken kendini baskı altında hissetmeyecek. Türk-Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir. Kardeşliği pekiştirelim. Allah aşkına kimse sen Türk müsün, Kürt müsün diye sormasın.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler