YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Ukrayna'yı bombalasak Putin ne yapardı?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Rus uçağının düşürülmesinin ardından Putin'in gerilimi artırdığına dikkat çeken Davutoğlu; "Ukrayna'yı bombalasak Putin ne yapardı?" dedi.
Başbakan Davutoğlu: Ukrayna'yı bombalasak Putin ne yapardı?
08 Aralık 2015 / 11:51 Güncelleme: 08 Aralık 2015 / 12:57

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis'te partisinin grup toplantısında konuştu. Gündemi değerlendiren Davutoğlu; "Rusya, tarafından suçlamalara, ambargolara ve iftiralara maruz kalıyoruz. Sınırımızı uyarılarımıza rağmen ihlal eden uçak, haklı olarak düşürüldü. Biz Ukrayna devletinin çağrısına uyarak, Doğu Ukrayna'da Rusya'nın akrabaları olduğu bölgeyi bombalasa idik Putin ne yapardı?" şeklinde konuştu.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Rus uçağının düşürülmesi olayı

Türkiye sınırını doğrudan ihlal eden, sınırı bilinmeyen uçağa sınırlarımız içinde müdahale ettik. Saldırgan davranmadık, savunma yaptık. Uluslarası zeminde haklılığımız, Rusya dışında her millet tarafından kabul edildi. Rusya, tarafından suçlamalara ve iftiralara maruz kalıyoruz.  Olay; Türkiye Rusya sınırında yaşanmadı zaten böyle bir sınır yok.

Olay Türkiye-Suriye sınırında yaşandı. Bu bizim güvenlik meselemizdir. Orada bizim akrabalarımız var. Onları korumak bizim görevimizdir. Rus uçağının bombardımından kaçan siviller Rusya'ya değil Türkiye'ye sığınıyor. Türkmen dağında hiçbir DAEŞ ünsuru önünde bombalanıyor biz buna sessiz kalmayız, bunu herkes bilmeli.

Biz Ukrayna devletinin çağrısına uyarak, Doğu Ukrayna'da Rusya'nın akrabaları olduğu bölgeyi bombalasa idik Putin ne yapardı? Rusya ile uzlaşmaya hazırız. Ancak bize bir şey dikte edilmesine asla izin vermeyiz.

Türkiye bu tür şeylerle zora düşecek bir ülke değil. Yaş sebze meyve ihracatçılarımızın zararını telafi etmek üzere gerekli çalışmalarımızı yaptık.Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokarız.

Avrupa'ya seyahat müjdesi

Biz bir Avrupa ülkesiyiz; biz olmadan Avrupa'nın geleceği olamaz. Aynı zamanda Asya ülkesiyiz; biz olmasak Asya'nın da geleceği olamaz. Hem Avrupa'nın hem Asya'nın merkeziyiz. En geç 2016 sonunda Türkiye vatandaşları Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilecek.

Musul meselesi

[Musul'da nöbet değişimi] Bizim hiç kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz bu ülkelerde barış hakim olsun istiyoruz. Musul'da DAEŞ'e karşı kurulan eğitim kampındaki asker sayımızı artırdık. En kısa sürede Bağdat'a bir ziyarette bulunmayı düşünüyorum.

"Büyük reformlara imza atacağız"

Bugün açıklanan verilere göre Ekim ayında sanayi üretimi önemli bir artış gösterdi. Yıllık artış yüzde 14,7 oldu. İnşallah 1 Kasım seçimlerinden sonra şaha kalkacağız.Bu başarılarından dolayı sanayicilerimizi yürekten kutluyorum.

Diğer partiler iç hesaplaşmaya giderken ve yolumuzda emin adımlarla daha ileriye gidiyoruz.  Bazıları, 1 yılda iki seçimle yorgun düşeceğimizi iddia edenler fakat biz seçimden daha da güçlenerek çıktık.

Hükümet olarak bizi yoğun bir takvim bekliyor. Türkiye'yi kalkındıracak, söz verdiğimiz projeleri tek tek hayata geçireceğiz. Meclis grubumuzla büyük reformlara imza atacağız. 

Sayın Bahçeli'nin konuşmasını az önce dinledim. Sürekli partimize ve Cumhurbaşkanımızı haksız şekilde eleştiriyor. Bu millet sizi de bizi de sayın cumhurbaşkanını iyi bilir. Kendi koltuğunuzu kaybetmemek için kullandığınız bu haksız sözlerin hesabını bu millet sizden sorar. Fakat Bahçeli'nin kalıcı bütçe konusunda verdiği desteği de gözardı etmemek gerekir.Bu konuda kendisine teşşekür ederiz, bizim hesabımız haksızlıkla...

Kılıçdaroğlu, kalıcı bütçe yerine geçici bütçeye destek vermekte. Kılıçdaroğlu'nu empati yapmaya çağırıyorum.  Ülkenin yararına olacak reform hazırlıklarına muhalefetin de katılmasını istiyoruz. 

Terör meselesi

Doğu'da ve Güneydoğu'da teröristler polis ve askerlerimizi şehit etmek için hendek açtılar barikat kurdular. Amaçları o bölgeleri ele geçirmek... Akçak teröristler tarihi camiye saldırıda bulundular.  O ateş sadece o camiye atılmadı, Türk-Kürt kardeşliğini kırmak için yaptılar.  Türkiye Cumhuriyeti, Kürt-Türk milletinin ortak devleti olarak kıyamete kadar varlığını sürdürecektir. O barikatlar hiç kalmayana kadar, temizlenecek. PKK'nın PALMİRA'yı yıkan DAEŞ'ten ne farkı var? Tahir Elçi, bu terör simsarlarının çıkardığı karmaşada hayatını kaybetti.  Terör asla amacına ulaşamayacak.

 

 // derman
Siyasetin özünde yalan var olduğu için hiçbirisine katılmamak endoğrusudur SUPHANALLAH?...
09 Aralık 2015 07:14
 // Akif
Ya Rabbi sana havale ediyoruz zalimlerin yaptıklarından habersiz sanmayın Rabbim en doğrusunu bilendir amin....
08 Aralık 2015 12:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler