YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: "Türkiye'ye yatırımları artırma çabasındayız"
Başbakan Davutoğlu: "Türkiye'ye yatırımları artırma çabasındayız"
17 Ocak 2016 17:11
Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra seyehati öncesinde soruları yanıtladı. Davutoğlu, Türkiye'ye yatırımları artırma çabası içerisine gireceklerini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra ziyareti öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkanlar:

İNGİLTERE'DEN TÜRKİYE'YE 8.5 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELDİ

2002-2015 yılları arasında İngiltere’den Türkiye’ye 8.5 milyar dolar yatırım geldi. Önemli ama biz bunu yetersiz buluyoruz. Daha fazla yatırım çekebilmek için de dediğim gibi hem toplu hem de özel görüşmeler yapacağız. 2 bin 800 kadar İngiliz şirketi Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Yaklaşık 90 Türk şirketi de İngiltere'de faaliyet gösteriyor ve 1,4 milyar dolar tutarında yatırım yapmış bulunuyor. Bunların ölçeklerini artırmaya, çalışmalarını ve kapsamını genişletmeye de kararlıyız.

TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPAN 70 FİRMA İLE BİR ARAYA GELDİK

Turumuzun iki önemli ayağı var. Biri siyasi biri de ekonomik ayağı var. Özellikle yoğunlaştırılmış bir şekilde kurulmuş bir program oldu. Vaatlerimizin yüzde 60'ını iki ayda gerçekleştirdik. Reformalarımızın yüzde 30'unu yaptık. Seri faaliyeti başlattık. Türkiye'de yatırım yapan 70 firma yetkilileri ile bir araya geldik.

TÜRKİYE'YE YATIRIMLARI ARTIRMA ÇABASI İÇİNE GİRECEĞİZ

Türkiye'nin birçok gündemi olabilir. Sosyal çalışmalar bağlamında atılan adımlar gibi. Biz bir taraftan bu yatırımları yapacağız, bir taraftan Türkiye'ye yatırımları artırma çabası içine gireceğiz. Türkiye'ye yatırım yapmamış olan ve yatırım planı olan fon sahiplerine ülkemizin güvenli bir liman olduğunu anlatmamız gerekir. Bu çerçevede ziyaretlerimizi planladık. 

FİNANS ÇEVRELERİ İLE BULUŞACAĞIZ

İlk durağımız İngiltere olacak. Mevkidaşım Cameron ile görüşeceğim. Bu siyasi görüşme dışında ekonomik bağlamda 16. Türkiye Yatırımcı Konferansı'na katılarak iş ve finans çevreleri ile buluşacağız. Ayrıca Blooomberg ve Goldman Sachs ile de toplantılar tertip edilecek. Türkiye'nin uzun vadede görünümü ve reformlarımız çerçevesinde ve ekonomik çevreleri bilgilendireceğiz.

DAVOS'TA EKONOMİ FORUMU'NA KATILACAĞIZ

Daha sonra Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu'na katılacağız. Bu yıl yapılacak toplantılara 55 devlet ve hükümet başkanı katılacak. Bizim için önem taşıyan ikili görüşmeler bağlamanda devlet ve hükümet başkanları ile yatırımcılar ile görüşmeler yapacağız. Dördüncü Sanayi Devrimi'ni yönetmek konusunda ciddi bir atılım öngörüyoruz. Devrimsel sıçramayı da değerlendirme imkanına sahip olacağız. 

Perşembe günü Türkiye'nin dışpolitikası ve çevresindeki gelişmeler hakkında kanaatleri paylaşacağız. Türkiye Dünya İnsani Zirvesi kapsamında İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde Ban ki-Moon'la görüşmüştük. Sayın Moon da bir toplantı tertip edecek Davos'ta.
Göbeklitepe'nin tanıtımı için bir toplantıya katılacağız.

KABİNE ŞEKLİNDE KONULAR ELE ALINACAK

Özel sektör yatırımcıları ile de görüşeceğiz. 22 Ocak günü de İsviçre'den Almanya'ya geçeceğim. Türkiye-Almanya ilişkileri için önemli bir girişim. Sayın Merkel ile Türk-Alman ilişkilerini yapısal bir çerçeveye oturtmak için hükümetler arası zirvede dünyadaki ilişkileri istişare edeceğiz. Burada bazı bakanlar kendi aralarında daha sonra kabine şeklinde konuları ele alacağız. Bu son derece tarihi bir adım. 

İRAN'A YÖNELİK AMBARGOLAR'IN KALKMASINDAN MEMNUNUZ

İran'a yönelik ambargoların kalkmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Özellikle bölgemizde kısıtlayıcı ambargoların bölgesel kalkınmayı da olumsuz etkilediği ve sonuç üretmediği kanaatindeyiz.

Bu bağlamda gerek nükleer anlaşmanın adım adım yürütülmesinde sağlanan gelişmeler, gerekse ambargoların kalkmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye İran ilişkilerinin de bu ambargoların kalkışıyla ekonomik alanda önemli bir ivme kazanacağına inanıyoruz.

ORTADOĞU'DA BÜTÜN ÜLKELER YAPICI KATKI'DA BULUNMALI

Hepimizin, bütün dünyanın da İran'ın da Türkiye'nin de komşu ülkeler olarak önem vermesi gereken husus, Ortadoğu bölgesinde bütün ülkelerin yapıcı katkıda bulunarak, bölgemizdeki yıkımın, bölgemizdeki şiddetin ve baskının sonunu getirecek bir perspektifle ortak çalışma yürütmek. Ümit ederiz bu gelişme böyle bir perspektifin de önünü açar.

Çünkü kendi halklarıyla ciddi gerilimler yaşayan ve 2,5 milyonu bizde olmak üzere milyonlarca Suriyelinin Suriye'yi terk etmesine yol açan zulmün karşısında da yine bölge ülkelerinin tam da bugünlerde tekrar başlayacak olan Suriye'de siyasi görüşmeler sürecine pozitif katkıları olur ve bölgede olumlu bir atmosferin şekillenmesine bu karar katkıda bulunur. Aksi takdirde bunun üzerinden yeni gerilimlerin ortaya çıkmasını ise hiçbirimiz tasvip etmeyiz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler