YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu sendika başkanlarıyla yemekte buluştu
Başbakan Davutoğlu sendika başkanlarıyla yemekte buluştu
27 Nisan 2016 13:41
Başbakan Davutoğlu Çankaya Köşkünde sendika başkanlarıyla buluştu

Davutoğlu, sendika temsilcileriyle bir araya geldiği öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, "İşçi, memur konfederasyonlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde 1 Mayıs'ı gerilim ve çatışma alanı olmaktan çıkarıp, birlik ve kardeşlik günü kılacak güzel bir mutabakat sağlandı. Bunun bir gelenek hale gelmesini, her bir 1 Mayıs öncesinde bu sofrada buluşup, işçi ve emekçi kardeşlerimizin sorunlarını hep beraber istişare etmeyi gönülden arzu ediyorum. Bu uzlaşma neticesinde bu sene meydanlarımız inşallah 1 Mayıs'ı barış içinde kutlayacak." ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından notlar;

* 1 Mayıs 1977'deki kutlamalara farklı görüşteki arkadaşlarımız katılmıştı. Çok acılar yaşandı.

* Barış içinde çatışma olmadan kutlanmasına önem veriyoruz.

* TÜRK-İŞ Çanakkalemizde kutlama kararı aldı. HAK-İŞ Sakarya'da, Memur-Sen Kahramanmaraş'ta kutlayacak. DİSK, KESK, TBB, TMOB Bakırköy'de kutlama kararı aldı.

* Bunu fırsat bilerek güvenlik ortamını tehdit etmek isteyenler çıkabilir, bu konuda işçilerimizin emekçilerimiz göstereceği dirayettir.

* Bir daha hiçbir şekilde 77'de yaşanan olayların benzeri yaşanmaması için dikkatli bir şekilde sürdürülmesi lazım.

* Bu süreçte emekli hukukunun koruması konusunda sendikalarımızdan destek gördük.

* Çalışanlarımızın merakla bekledikleri hususu dile getirmek istiyorum. Gerek asıl iş, gerek yardımcı işlerde çalışanlar için tasarıyı sunuyoruz.

* Bundan sonraki süreçte istihdam edilecek, 3 yıllık sözleşme imzalanacak. 1 Kasım tarihi itibariyle yeni oluşturulacak personel modeline geçilecek.

* Bunlar kamu personel modeline geçecek. Halen bulundukları yerlerde çalışmaya devam edecekler. Aile yardımı, giyecek ve yemek yardımı gibi sosyal yardımlardan da yararlanacak.

* Bu hakları korunacak. İşçi, çiftçinin ürettiği ve üretiminin karşılığını almak için çalışıyoruz. Bir yandan yatırım ve üretim teşvik ettik. Turizm, istihdam gibi alanlarda ekonomizi şaha kaldırdık.

* Durmadan yorulmadan refah için çalıştık. 2002-2015 arasında ihracatımızı 4 katına çıkardık. Bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 1,2 seviyesine getirdik.

* Yüzde 4 büyümeyle gelişmekte olan ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülkelerden olduk.

* 700 bin vatandaşımıza 2015'te sadece istihdam sağladık. 2007'de 40,4 olan istihdam oranını yüzde 46'ya çıkardık.

* Kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 33 seviyesine yükselttik.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler