YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu Rus uçağının sınır ihlaline ne dedi?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur" dedi.
Başbakan Davutoğlu Rus uçağının sınır ihlaline ne dedi?
05 Ekim 2015 / 13:24 Güncelleme: 05 Ekim 2015 / 13:56

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın sınırımızı ihlal etmesi ile ilgili olarak, "Şunu ifade edeyim net olarak, Türkiye'nin angajman kuralları ister Suriye ister Rusya ister başka bir ülke uçakları için olsun, geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur" dedi.

Davutoğlu, sınır ve hava sahasının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin denetiminde ve kontrolünde olduğunu vurgularken, "Kim olursa olsun, nereden olursa olsun, hangi cihetten olursa olsun hava sahamızı ihlal ettiğinde angajman kurallarımız bellidir" şeklinde konuştu.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Suriye içindeki müdahalenin Türkiye'ye sıçraması durumunda da, işte dün yaşanan sınırlı gerginlik gibi, 3 Ekim'de de söz konusu oldu. Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk.

Dışişleri Bakanımız, Rus Dışişleri Bakanını aradı ve net olarak bir daha bunun tekerrür etmemesini söyledi. Aynı şekilde Ankara'da ve Moskova'da girişimlerde bulunarak, Türk sınırlarına bir daha bu tür müdahalelerde, ihlallerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Bu sabah bize Rusya tarafından intikal eden bilgilerde bunun sehven olan bir şey olduğunu, Türkiye'nin sınırlarına saygılı olduklarını ve tekerrür etmeyeceğini ifade ettiler.

RUSYA İLE DİPLOMATİK TEMAS TRAFİĞİ

Biraz önce Genelkurmay Başkanımızla tekrar görüştüm. Dışişleri Bakanımıza gerekli talimatları ilettik. Bir diplomatik temas trafiği başladı. Tavrımız çok açık, kim sınırlarımızı ihlal eder, hava sahamızı ihlal ederse, dostça uyarırız. Bu hangi ülke olursa olsun ki Rusya bizim komşumuzdur, dostumuzdur. Bu anlamda Türkiye ile Rusya arasında bir gerginlik yaşanmamıştır. Suriye meselesi bir Türk-Rus krizi değildir.

YSK'NIN SANDIK TAŞIMA TALEPLERİNİ REDDETMESİ

Çıkan karara saygılıyız. Çıkan karar bu şekilde tecelli etti. Ama saygılı olmak, kararın doğru olduğunu kabul etmek anlamına gelmez. Saygılı olmak, kararın gereğini, neyse onun yapılmasını temin etmektir. Hükümet olarak da bunu yapacağız

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler