YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: PYD Fırat'ı geçmedi!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD'nin Fırat'ı geçmediğini ifade ederek, "Türkiye'ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun, Fırat'ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı dile getirdik, koalisyon ortaklarına da bunu vurguladık" dedi.
Başbakan Davutoğlu: PYD Fırat'ı geçmedi!
28 Aralık 2015 / 16:15 Güncelleme: 28 Aralık 2015 / 16:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belgrad'da Sırbistan Başbakanı Vuçiç ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

PYD, FIRAT'I GEÇMEDİ

Teşrin civarında yaşanan gelişmeler, önceden de şimdi de yakından takip ettiğimiz gelişmelerdir. Türkiye'ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun, Fırat'ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı da PYD bağlamında da bunu dile getirdik, koalisyon ortaklarında da bunu vurguladık.

Şu anda bütün o kuşak üzerinde, Halep'in kuzeyinde, Teşrin'den de Cerablus'a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcuttur. Şu ana kadar bize intikal eden bilgiler de geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bir kez daha ifade ediyorum, bu konudaki kararlılığımız da bütün taraflara açık bir şekilde dile getirilmiştir.

TÜRKİYE İÇİN SIRBİSTAN'IN DOSTLUĞU ÇOK ÖNEMLİDİR

Bir çok projeyi konuştuk, Sırbistan'da bu projelerde birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Samimi bir diplomasi trafiği ile Bosna Hersek Başbakanı'nı davet ettik. Yarın hep birlikte olacağız. Bu çaba için tekrar teşekkür ediyorum. Sırbistan'a Bosna Hersek'e yapılacak yatırımlarda birlikte çalışacağız. Türkiye için Sırbistan'ın dostluğu çok önemlidir.

TÜRKİYE VE SIRBİSTAN'IN AB ÜYELİĞİ SAĞLAMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Sırbistan çok başarılı bir AGİT dönem başkanlığı yaptı. Dışişleri Bakanlarını ve hükümeti tebrik ediyorum. Türkiye ve Sırbistan'ın AB'ye tam üyelik sağlamaları çok önemlidir. Türkiye'nin yolu çok çetrefilli ancak Sırbistan'ı tebrik ediyorum. Umarım Sırbistan'ın bu yolculuğu daha kolay olur.
Sancağa yarın yapacağımız ziyarette iki ülke arasında nasıl bir gönül köprüsü kurduğumuzun güzel bir göstergesi olacak.

BALKANLARI ÇATIŞMA BÖLGESİ YAPMAK İSTEYENLER VAR

Balkanları çatışma bölgesi yapak isteyenler var, radikal akımlar var buna karşı Balkanları bir barış yuvası haline getirmeliyiz. Her şehrin her milletin birlikte yaşadığı, ticaret yaptığı ekonomi ve kültür alanında daha çok entegre olmuş bir bölge görmek istemekteyiz.

Sırbistan Başbakanı'ndan satır başları şöyle;

Türkiye çok başarılı bir ekonomiye sahip. Biz de yıllar içerisinde bu büyüme oranına ulaşmaya çalışacağız. Biz küçük bir ülkeyiz, Türkiye ile ve Rusya ile aynı anda ilişkilerimiz iyi. Biz isteriz ki Rusya ve Türkiye'nin arasındaki sorun en barışçıl yolla çözülür. Biz her iki ülke ile iyi ilişkilerimizi geliştirmek için uğraşacağız.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler