YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu o ülkeye gidiyor
Başbakan Davutoğlu o ülkeye gidiyor
06 Kasım 2015 08:24
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı baş döndüren telefon trafiğinin ardından Irak'a gitme kararı aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani, Filistin eski Başbakanı İsmail Haniye, Lübnan Başbakanı Tammam Salam, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu ve KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ile ayrı ayrı görüştü.

Seçim sonuçlarını tebrik eden komşu ülke liderlerine teşekkür eden Davutoğlu, görüşmede bölgesel konuları da değerlendirdi.

IRAK'A GİDECEK

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Davutoğlu-Abadi görüşmesinde, DAEŞ ile mücadele ve Türkiye-Irak ilişkilerinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi konuları ele alındı. Davutoğlu'nun, Abadi'ye "Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelede Irak'ın yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğini" söylediği ve hükümetin kurulmasının ardından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin üçüncü toplantısı için Irak'ı ziyaret etmeyi istediğini söyledi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinde de Davutoğlu'nun önümüzdeki süreçte daha fazla işbirliği konusunu hedeflediklerini aktardığı kaydedildi.

Neçirvan Barzani ile görüşmede de Türkiye ile IKBY arasındaki temas ve işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi ele alındı. Davutoğlu, Meşal görüşmesinde de Meşal'in, "Seçim sonuçları sadece Türkiye için değil, tüm Filistin ve İslam alemi için büyük bir zafer. En kısa sürede ziyaret etmek istiyorum" dediği kaydedildi. Davutoğlu'nun Haniye ile görüşmesinde de Haniye'nin Ak Parti'nin seçim başarısının, "sevinçle" karşılandığını ifade ettiği kaydedildi. Davutoğlu-Salam görüşmesinde de bölgesel konular değerlendirildi.

KKTC Başbakanı Kalyoncu ile görüşmesinde de Davutoğlu'nun hükümet kurulunca ilk ziyaretini gelenekselleştiği gibi Kıbrıs'a yapacağını söylediği bildirildi. Sibel Siber'in da Davutoğlu'nu KKTC'nin 32. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları için KKTC'ye davet ettiği kaydedildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler