YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu o anısını ilk defa anlattı
Başbakan Davutoğlu, Üsküdar'daki Nev Mekan Kafe'de üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Başbakan Davutoğlu o anısını ilk defa anlattı
26 Ekim 2015 / 14:32 Güncelleme: 26 Ekim 2015 / 16:24

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, samimiyetle Çözüm Süreci'nin başarısı için çaba sarf ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini belirterek, "İnşallah bir şekilde bu topraklarda ortak kader bilincine dayalı yeni bir dönem başlatacağız" dedi.

Davutoğlu, Üsküdar'daki Nev Mekan Kafe'de gençlerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Öğrencilerle yaptığı sohbete öğretim üyeliği yaptığı dönemdeki anılarını anlatarak başlayan Davutoğlu, kendisini dinleyen öğrencilere "Ders kırıp gelen varsa yakalarım gözlerinizden" diyerek espri yaptı.

"Ne kadar zamandır bir sınıfta ders vermediniz?" sorusu üzerine Davutoğlu, dersin mutlaka sınıfta bir araya gelerek yapılması gerektiğini düşünmediğini ifade ederek, 15 gün önce doktora öğrencileriyle, saat 01.00'den 03.00'e kadar ders yaptıklarını anlattı.

Davutoğlu, hoca-talebe ilişkisini bir kere başlayıp biten bir şey olarak görmediğini dile getirerek, "Uzun süre oldu belki üniversite sınıfı formatında ders vermeyeli ama değişik yerlerde ders verdiğim anlar oluyor. Bazen de toplantıları ben seçemiyorum. Büyükelçilere, Dışişleri Bakanıyken, 'Hadi bakalım' diyordum, sorular soruyordum. O havayı hissetmek istiyorsunuz" diye konuştu.

O ANISINI İLK KEZ ANLATTI

Bir anımı paylaşmak istiyorum. Bir gün ders veriyorum, bir baktım, bir öğrencim yok. "Nerede bu arkadaşınız?" dedim. "Bilmiyoruz" dediler. Cep telefonunu aldım, aradım. Dedim "nerdesin?". "Sana ne!" dedi. Benim olduğumu bilmiyor. "Senin başka yerde olman lazımdı" dedim. Sonra şüphe etmeye başladı, üslubunu düzeltti. Yarım saat kadar bulunduğu yerden geldi. Ders kıran varsa yakalarım. 

On beş gün önce gece saat 12. Doktora öğrencilerime haber verdim, geldiler. 3'e kadar ders çalıştık. Tezlerden son gelişmelerden konuştuk. Üç ilişki var ki özel, anne-baba ile çocuk arasında, hoca-talebe ilişkisi ve hasta-doktor ilişkisi. Bu üçü ikame edilemiyor.

DİLEK DOĞAN'IN VURULMASIYLA İLGİLİ... 

Davutoğlu öğrencilerle buluşmasında, terör operasyonu sırasında evinde polis tarafından vurulup ağır yaralandıktan sonra dün akşam hayatını kaybeden Dilek Doğan ile ilgili de açıklamada bulundu: "Bu genç kızımızla (Dilek Doğan) ilgili gerekli diğer bütün olaylar gibi araştırmalar yapılıyor. Çok özen gösterilerek bazı emniyet tedbirleri alınıyor ama ola ki herhangi bir yanlış uygulama varsa bunun da peşi hiçbir zaman bırakılmaz, gereği yapılır."

"KİMSE SİZİN ARANIZDAN BİR AYRIMCILIK, TERÖR ÇIKARTAMAZ"

Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğrencisi Iğdırlı Ömer Yiğit'in, "Çözüm Süreci çok güzel gitti. Bunun için size ve Cumhurbaşkanımıza her gün bölge halkı dua ediyordu. Ancak şu an Çözüm Süreci'nin meyvesini alamadık. Bölgede onlardan olmayanlara maalesef belli sıkıntılar yaşatıyorlar. Özellikle biz gençler oraya gidemez olduk. Kendi memleketimize gidip hizmet etmek istiyoruz. Bu konuda bizim gibi düşünen gençlere, AK Partili olması önemli değil, kısa ve net HDP'li olmayan herkese ne söylemek istiyorsunuz?" sorusuna Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

"2013 yılında Çözüm Süreci başladığı zaman Diyarbakır'da bir konuşma yapmıştım. Ondan sonra Sur'da 12-15 yaşlarında çocuklar top oynuyordu. Çıkardım ceketi, onlarla top oynadık. Bundan 15-20 gün sonra Manisa'ya gittim. Manisa'da da tarihi dokunun arasında çocuklar top oynuyordu, onlarla da oynadım. Sonra arkadaşlara dedim ki; 'Çözüm Süreci'nin felsefesi burada.' Diyarbakır ve Manisa'da top oynayan çocuklar, 5 sene sonra bir ülke inşasında birlikte mi çalışacaklar, yoksa bazıları dağa çıkıp, bazıları asker olup karşılıklı olarak bir çatışmanın içinde mi olacaklar? Emin olun her gün yattığımda ve sabah kalktığımda, bu çocukların kurtarılması için ne yapılması gerekirse onu düşünüyoruz.

Sizlerin buna özellikle sahip çıkmanız lazım. Bunun için illa AK Parti'ye oy vermiş olmanız gerekmediği gibi illa ve mutlaka şu veya bu kanaatte tanışmanızda gerekmez ama burada bulunan arkadaşlarınızın gözlerinin içine bakın, aynı masada oturduğunuz arkadaşlarınızın, o gözlerde muhabbet görüyorsanız kimse sizin aranızdan bir ayrımcılık, terör çıkartamaz."

"ÇÖZÜM SÜRECİ'NİN BAŞARISI İÇİN ÇABA SARF ETTİK"

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerini Ankara'da ağırladıklarını, Diyarbakır'da da görüştüklerini hatırlatan Davutoğlu, "Hep şunu demişimdir, belki o çocukların arasında benim top oynadıklarım da vardı. Bizim bütün meselemiz bu çocukları kurtarmak, bu gençleri el ele tutuşup geleceğe hazırlamak. Ama herkes böyle düşünmüyor, birileri o çocukların eline daha gencecik yaşlarda silah veriyor, beyinlerine birtakım fikirler, birtakım dogmalar aşılıyor ve bildiğiniz durumlar ortaya çıkabiliyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, samimiyetle Çözüm Süreci'nin başarısı için çaba sarf ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"İnşallah bir şekilde bu topraklarda ortak kader bilincine dayalı yeni bir dönem başlatacağız. Ama şundan da kimsenin şüphesi olmasın, 22 Temmuz'da Ceylanpınar'da 2 polisimizin uyurken ensesinden vurularak şehit edilmesinden sonra başlayan Huzur ve Demokrasi Operasyonu'nu, senin Iğdır'a, belki başka bir arkadaşının kendi şehrine rahatlıkla gidebilecek ve orada kendi ailesiyle rahatlıkla buluşabilecek şartlar oluşuncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bir taraftan terörle mücadeleyi sürdüreceğiz, diğer taraftan da demokrasiden, özgürlüklerden bir milim miktarı sapma olmayacak. Bir daha terör odaklarının gençlerimizi aldatıp, kaçırıp, bir çatışma ortamına götürmesine de izin vermeyeceğiz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler