YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: "Kılıçdaroğlu çok geriden geliyor"
Başbakan Davutoğlu: "Kılıçdaroğlu çok geriden geliyor"
21 Mayıs 2015 19:00
Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projedeki kavramları 15 yıl önce Stratejik Derinlik kitabında kullandığını belirterek, "Dinlerken tebessüm ettim, çünkü çok geriden geliyor" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Merkez Türkiye" projesini eleştiren Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu masalları hep bu şekilde türevdir ya da yaşanan gerçekleri çalıntı usulü, intihal usulü yansıtmadır. Ama bunların meselesi ne biliyor musunuz? Türkiye ile ilgili gerçek anlamda bir vizyonları yok. Onun için böyle çalıntı fikirler üzerine inşa etmeye çalışıyorlar. Hiçbirisinin Türkiye ile ilgili tek bir ideali, perspektifi, fikri yok" diye konuştu.

CHP’nin açıkladığı yeni projeyle ilgili de değerlendirmede bulunan Davutoğlu, "Bugün sabah, Kılıçdaroğlu, günlerdir reklamla sır gibi sakladıkları projesini açıkladı. Kendisini dinlerken, acı bir şekilde tebessüm ettim. Çünkü çok geriden geliyor. Bütün kavramlar bize ait" diye konuştu.

"Bu açık bir intihaldir"

"Benim 2001 yılında yazdığım, Stratejik Derinlik kitabının arka sayfasını okusaydı" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Merkez ülke tabirini, biz, 15 yıl önce kullandık, 15 yıl önce. Şimdi bir şey keşfetmiş gibi bunu takdim ediyor. Problem ne biliyor musunuz, Kılıçdaroğlu’nun, bir, okuma alışkanlığı yok, iki, hafızası zayıf. Birkaç sene önce bir gazeteci sordu, 'Davutoğlu’nu eleştiriyorsunuz ama kitabını okudunuz mu?' diye, 'okumadım' dedi, 'sadece bir özetini verdiler.' Şimdi tavsiye ediyorum, bu sefer başlamış kitabın arka sayfasından okumaya. Merkez ülkeyi öğrenmiş ama o kadarıyla kalmış. Buradan kendisine sesleniyorum,  bu açık bir intihaldir, intihali de bilmez o da. Yani hırsızlıktır, hırsızlık. Akademik hırsızlık. 'Afro-Avrasya' kavramını kullanıyor. İlk kullananlar açısından baksınlar, bütün AK Parti bildirgesinde, dış politika anlatımında bu vardır ama hafızası zayıf olduğu için, idraki de düşük olduğu için yeni bir şey keşfetmiş sanıyor. Onun yanındaki akıl hocaları, herhalde bir kağıt getirmişler, o da okuyor. Halbuki  bizim hayata geçirdiğimiz projelerde Afro-Avrasya’nın merkez ülkesi kuruldu."

"HDP saldırılarını gerçekleştiren DHKP-C'li terörist"

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırıya değinen Davutoğlu, saldırıyı duyduğu anda en şiddetli şekilde kınadığını ve bütün parti liderlerine seçim sürecinde bütün saldırılara karşı çıkma çağrısında bulunduğunu anımsattı. 

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O an İçişleri Bakanımıza talimat verdim, 'Bu suçluyu bulun ta ki bu yalancıların maskeleri insin.' Önce tespit edildi, dün tespit edildi. Bugün detayları açıklandı. Bu saldırgan geçtiğimiz yıllarda DHKP-C'den tutuklanan bir terörist. DHKP-C militanları rahmetli savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı şehit ettiklerinde CHP'lileri çağırmışlardı. CHP'nin Hatay birinci sırası, bu gruplarla Esed zulmüyle rejimiyle ilişkili olan adamlar. Aynı şekilde DHKP-C ile PKK bağlantısı var. Aziz Sinoplular oyunu görüyor musunuz? Bir taraftan bir terör örgütü mensubu böyle saldırı yapacak, arkasından AK Parti suçlanacak. İşte maskeler birer birer iniyor, maskeleri indireceğiz. Dışarıdan birileri, birtakım çevreler bunlara akıl veriyor. Diyorlar ki 'Siz tek tek iktidara gelemezsiniz ama bir araya gelin hep beraber bu AK Parti'ye bir köşeden zarar verin, bu 12 yıllık istikrar dönemi bitsin.' Onun için gençler biliyor, bunu zikrettim ben, CHP, MHP, HDP bir de paralel, 4 tane yanlış, diyorlar ki bir doğruyu, AK Parti'yi götürsün. O üniversite sınavında olur. Siyaset sınavında bir doğru dört yanlışı götürecek. Aziz Sinoplular elif gibi bir doğruyla AK Parti ile dört yanlışı götürmeye var mısınız?"

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler