13 Aralık 2017 Çarşamba
 • Altın153,876
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1231
 • İstanbul13 °C
 • Ankara-2 °C
 • İzmir7 °C
 • Konya-1 °C
 • Adana8 °C
 • Antalya9 °C
 • Diyarbakır-3 °C
 • Bursa5 °C
 • Kayseri5 °C
 • Kocaeli1 °C
 • Şanlıurfa10 °C
 • Gaziantep1 °C
 • İçel12 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu İngiltere'de
Başbakan Davutoğlu İngiltere'de
19 Ocak 2016 07:33
​Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sadece iki ülkenin başbakanlarını değil, Türk ve İngiliz iş çevrelerini de hem iki ülke, hem de Avrupa ve küresel toplum için el ele, yeni bir geleceğin peşinde görmek istiyoruz" dedi.

İngiltere'ye yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Londra'da düzenlenen Türkiye-İngiltere İş Adamları Yemeği'nde konuşan Davutoğlu, Türkiye ile İngiltere'nin pek çok ortak karakteristiğe, hedefe ve çıkara sahip olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Sadece iki ülkenin başbakanlarını değil, Türk ve İngiliz iş çevrelerini de hem iki ülke hem de Avrupa ve küresel toplum için el ele yeni bir geleceğin peşinde görmek istiyoruz. Önümüzde devasa bir işbirliği gündemi, ardımızda güçlü bir tarihi gelenek, önümüzde de parlak bir gelecek vizyonu var" diye konuştu.

Türkiye'nin yeni hükümetle 25 alanda sektörel reform takvimi açıkladığını belirten Davutoğlu, bunların bazılarını "yatırım ortamını iyileştirmesi, gölge ekonomiyle mücadele, iç tasarrufun artırılması, verimliliğin artırılması, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, sağlık turizminin geliştirilmesi, kalifiye iş gücünün çekilmesi ve iş gücü piyasasının iyileştirmesi" olarak sıraladı.

Yapısal reformlar

İş adamlarına hitap eden Davutoğlu, Türkiye'nin çok daha kapsamlı yapısal reformları da gündemine aldığını kaydetti.

Belirlenen yapısal reform alanlarının ilki olarak saydamlık ve yolsuzlukla mücadeleyi dile getiren Davutoğlu, "Saydamlık yasası kişisel vaadimdi. Son 13 yılda bu konuda çok şey yaptık fakat yine de iyileştirmeler mümkün. Bürokraside etik, dürüstlük ve hesap verebilirlik standartlarını geliştirmek gibi" diye konuştu. 

Davutoğlu, bu kapsamda yeni bir kamu ihale yasasının da gündemde olduğunu ifade ederek, "Saydamlık ve hesap verebilirlik önümüzdeki 3 ayda gündemimizin üst sırasında olacak" değerlendirmesinde bulundu.

İş gücü piyasasına esneklik

Hem Türk sanayisi hem de yabancı yatırım için önemli bir alanın da iş gücü piyasası olduğunu anlatan Davutoğlu,"İş gücü piyasamız epey katıydı. Şimdi bazı esneklikler getirmek istiyoruz" dedi. 
Davutoğlu, bu kapsamda da tazminat düzenlemesinin, yarı zamanlı ve esnek mesainin de aralarında olduğu bir dizi düzenlemeye gidileceğini kaydetti.

Turkuaz Kart uygulamasına da değinen Davutoğlu, "Küresel yetenekleri ülkemize çekmek istiyoruz. Bütün Britanyalı dostlarımızı Turkuaz Kart almaya davet ediyorum. Böylece yarı Türkiye vatandaşı gibi olabilirsiniz. Daha çok yatırm yapanlar ise Türk vatandaşlığını istedikleri zaman alabilirler. Artık hak edenlere Türk vatandaşlığı vermede çok daha esneğiz" diye konuştu. Davutoğlu, "hak etmek" ile kastının da Türkiye'ye daha çok yatırım yapmak, ekonomik ve sosyal alanda katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

Yatırım ikliminin iyileştirilmesi ve kamu maliyesi alanlarına da değinen Davutoğlu, bu çerçevede 
gelir vergisi reformu, vergi mükelleflerinin haklarının artırılması, gider reformu ve performansa dayalı bütçelendirmenin gündemde olduğunu söyledi.

Davutoğlu, bir diğer reforma alanı olarak işaret ettiği kamu yönetiminde de kamu personel reformunun, kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılmasının ve e-devletin zenginleştirilmesinin gündemlerinde bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, yargı alanında da modern ara buluculuk sisteminin ve uzmanlık mahkemelerinin kurulması ile uzman tanıklığın reformlar arasında yer alacağını bildirdi.

"En önemli kaynağımız insan kaynağı"

"Doğal kaynaklarımız, petrolümüz veya doğalgazımız yok ama en önemli kaynak olan insan kaynağına sahibiz" yorumunu yapan Davutoğlu, iyi eğitilmiş ve dinamik insanlar yetiştirilmesine dönük atılacak adımları da sıraladı.

Öğretmenlerin eğitimini iyileştirmek için performans ölçümünü ve kalite indeksini içeren özel bir program uygulanacağını belirten Davutoğlu, okul bazlı bütçeleme, yabancı dil eğitimine öncelik ve hayat boyu öğrenimin de aralarında olduğu bir dizi düzenlemeye gidileceğini anlattı.

Davutoğlu, Türkiye'de enerji sektörünün serbestleştirilmesine yönelik adımların atılacağını aktararak, bu kapsamda lisanslama ve izinlerin kolaylaştırılacağını söyledi. 

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş sürecine de değinen Davutoğlu, bu mecrada da hukukun üstünlüğünün pekiştirilmesine, demokrasi standartlarının iyileştirilmesine ve kurumların kalitesinin yükseltilmesine dönük adımlar atılacağını vurguladı.

AB ile müzakerelerde geçen ay 17. faslın açıldığını hatırlatan Davutoğlu, AB İlerleme Raporuna göre de 32 faslın 27'sinin açılmaya hazır durumda olduğunu aktardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs sorununda çözümle birlikte bu yılın sonuna doğru Türkiye-AB ilişkilerinde eminim ki yeni bir döneme gireceğiz" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler