YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Her türlü tedbiri alacağız
Başkaban Ahmet Davutoğlu 64. hükümet sonrası ilk kez grup toplantısında konuştu ve Rusya'ya önemli mesajlar verdi. Davutoğlu: "Bayırbucak'ın korunması için her türlü tedbiri alacağız" dedi.
Başbakan Davutoğlu: Her türlü tedbiri alacağız
25 Kasım 2015 / 12:02 Güncelleme: 25 Kasım 2015 / 13:05

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısı'nda düşürülen Rus uçağı ile ilgili Türkiye'nin tavrının doğru olduğunu vurguladı. 

"Bu olayda Rusya Federasyonu ile ipleri germek, gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yoktur, olamaz da. Rusya bizim dostumuzdur fakat Bayırbucak'ın korunması için her türlü tedbiri alacağız" diye konuşan Davutoğlu, muhalefetin tavrını eleştirdi.

Davutoğlu'nun konuşmasının önemli satırbaşları şöyle:

Dün sabah Hatay bölgesinde hava sahamızı ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmüştür. Uluslararası angajman kuralları çerçevesinde ihlali sürdüren uçağa müdahale edilmiştir. Türkiye topraklarında ateş açılmıştır. Bu uçak hava sahası ihlali halinde düşürülmüştür. Angajman kurallarımız Rus makamlarına açıklanmış ve gerekli uyarılarda bulunmuştur. Pilotlarımıza Suriye'den gelen ne olursa olsun vurulması konusunda talimatlar verildiği önemle vurgulanmıştır.

Özellikle Bayırbucak bölgesinde saldırıların yoğunlaşması nedeniyle her türlü tedbirleri alacağımız dil getirilmiş ve silahlı kuvvetlerimize talimatlar tarafımdan bizzat verilmiştir. Angajman kurallarımız Rusya makamlarınca bilindiği halde ikazlımızı dikkate alınmamıştır ve ihlali yapan uçak tehdit olarak algılanıp angajman kuralları uygulanmıştır. Tedbiri almak hakkımız ve milletimize karşı görevimizdir. Olay sonrasında tedbirleri alıyoruz.

Aramızdaki iletişim kanallarımız açıktır ancak ulusal güvenliğimizde saygı esasına dayanmak zorundadır. Türkiye'nin ulusal güvenliği için hava sahasına sahip çıkması en doğal hakkıdır. Gerilimi artırmamak tarafların göstermesi gereken bir tutumdur. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur.

Türkiye'nin ulusal güvenliği için hava sahasına sahip çıkması en doğal hakkıdır. Gerilimi artırmamak tarafların göstermesi gereken bir tutumdur. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur.
Bayır Bucak bölgesinde tek bir DAEŞ unsuru yoktur, tek bir terör unsuru yoktur. Kimse Bayır Bucak bölgesine yapılan saldırıları DAEŞ ile meşru gösteremez. DAEŞ'e saldırıyoruz diye Bayır Bucak'ın masum insanlarına saldırılmasına da göz yummayız

Bu saldırıların derhal durdurulması gerek DEAŞ'a operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum siviller ve özellikle Türkmenlere karşı bir katliam yapılmamalıdır. Bayırbucak bölgesindeki kardeşlerimizin korunması için her türlü tedbiri alıyoruz. Türkiye tüm Suriyelilere kapılarını açık tutmaya devam edecek. Bizim duruşumuz bellidir. Suriye halkı barış içinde yaşamayı hak eden bir halktır, Suriye halkı bir bütün olarak Türkiye'nin dostu ve kardeşidir.

Bugün ve dün bazı muhalefet temsilcilerini dinledik hükümetle omuz omuza vermek yerine hükümetin politikasını eleştirmek hiçbir muhalefet liderine yakışan tutum değildir. Buradan tavsiyem muhalefet liderlerine; ya bu ülkenin hava sahasını, kara sınırlarını korumak konusunda ilkeli bir tutum ile hep birlikte beraber olalım ya da lütfen gölge etmeyin; gidin kendi kurultay oyunlarınızla uğraşın.

Bizi kimse bölemez

7 Haziran seçimlerinin ardından AK Parti'nin bölüneceğini, 5. bir parti çıkacağını iddia edenler şimdi kendi kongrelerine gitmeye utanıyorlar. Bizim bütünlüğümüzü birliğimizi kimse bozamaz. 

1 Kasım seçimlerinden sonra da terörle mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz. Bütün ovalar ve yaylaları temizleyeceğiz. Teröre ve şiddete izin vermeyeceğiz. Bu millete hendek kazanları o hendeklere gömeriz.

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler