YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Her türlü görüşmeye hazırız
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçimden sonra ilk kez gerçekleşen grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, koalisyonla ilgili olarak, her türlü görüşmeye açık olduklarını söyledi.
Başbakan Davutoğlu: Her türlü görüşmeye hazırız
16 Haziran 2015 / 12:00 Güncelleme: 17 Haziran 2015 / 08:34

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde partisinin grup toplantısında yeni milletvekillerine hitap ediyor. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle ;

Bizler üzerine güneş doğmayan her an muhasebe yapan bir milletin neferleriyiz.Tabloyu anlamak ve bundan sonraki süreç için hemen 8 Haziran sabahı harekete geçtik. İl Başkanlarıyla ve belediye başkanlarıyla bir araya geldik. Gençlik kolları ve kadın kollarımızla istişare ettik.

MİLLİ İRADE TECELLİ ETTİ

Her şeyden önce seçim sonuçlarıyla ilgili spekülasyon yapmadan milli iradeyi iyi okumak lazım. Milli irade tecelli etti. İktidar seçimleri şu şekilde yönlendirecek diye iftiralarda bulundular. Seçim neticesi bizim lehimize çıkarsa bunu kabul ederiz çıkmazsa sivil itaatsizliğe gideriz diyen zihniyetin millet nezdinde mahkum edilmesi lazım. Ama öyle bir tablo ortaya konulmaya çalışıldı ki Türkiye'yi Ukraynalaştırmak istendi. Seçimler üzerinden yapılacak manipülasyonlarla istikrarsızlaştırmak isteyenlerin yaptığı çabaların aksine milli irade tecelli etmiştir, bizim dönemimizde demokrasi işletilmiş milli irade tecellisi konusunda, AK Parti iktidarının sağladığı imkanlarla seçimler gerçekleştirilmiştir

AK PARTİ KAZANMIŞTIR, ANA MUHALEFET BAŞARISIZ OLMUŞTUR

Seçimlerin birincisi ve kazanını AK Parti'dir. Matematiksel ve siyasal gerçeklik budur. Yüzde 41 ile AK Parti en yakın rakibine 16 puan fark atmıştır. Bu açık farka ve açık neticeye rağmen ana muhalefet lideri genel başkanı kendi başaramadığı ki başka partilerden yedekleme ile kendisini başarılı kılmaya çalışıyor. Yedekler hiçbir zaman aslı ikame etmez. Ana muhalefet lideri başarısız olmuştur. Sizin oyunuz 24.80'dir.

AK PARTİ 56 İLDE BİRİNCİ OLDU

AK Parti dışında hiçbir partinin grubu Türkiye'yi tam anlamıyla temsil etmiyor. AK Parti'nin 56 ilde birinci parti olmuştur. 23 ilde ikinci parti, 2 ilde üçüncü parti oldu. 5 ilde milletvekili çıkaramadı.

MURSİ BATI'LI ÜLKELERİN SINAVI

Şimdi sınav vaktidir, Batı ülkeleri sınavdadır. Hiç bir zaman şiddete başvurmamış bir siyasi hareketin önemli isimlerinden birinin idama doğru yürüyüşü konusunda ne yapacaklarını göreceğiz. Türkiye'deki demokrasi ve özgürlük yanlıları sınavdadır. Acaba seslerini yükseltebilecekler mi  Ama bizim vicdanımız da sicilimiz de temizdir.

AK PARTİ BAŞ EĞMEYECEK

Türkiye'de objektif ve şeffaf bir seçime yönelirken, Türkiye'yi, Sayın Cumhurbaşkanımızı, AK Parti'yi hedef tahtasına koyup 'otoriterleşmeye, diktaya gidiyorlar' diye yayın yapan uluslararası medyanın şimdi Mısır'da olanlar karşısında nasıl tavır aldığını göreceğiz. Meselenin demokrasi mi yoksa çıkarlar mı olduğunu şimdi göreceğiz. Türkiye'de özgürlüklerden bahsedip Mısır'daki dikta rejimine selam çakanları da göreceğiz, adaletten bahsedip Suriye'deki zulme sessiz kalanları da göreceğiz. Ama millet de tarihte bir tek şeyi görmeyecek, AK Parti'nin herhangi bir güç karşısında şu veya bu gerekçeyle boyun, baş eğdiğini göstermeyeceğiz.

RÖVANŞ ALMAK İÇİN YOLA ÇIKMADIK

Biz milletimizin benimsemediği hiçbir yönetimin AK Parti'ye nüfus etmesine izin vermeyeceğiz. Biz birbirlerinden rövanş almak için değil bir tarihi ayağa kaldırmak için yola çıktık.

HER TÜRLÜ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Koalisyon seçeneklerine her türlü görüşmeye hazırız. Hangi koalisyon görüşmesini yaparsak yapalım vizyonumuzdan taviz vermeyeceğiz. Türkiye çıkarları partimizin çıkarları üzerindedir. Milletimiz neyi istiyorsa onu yaparız. AK Parti'nin hiçbir mensubundan olumsuz bir duymadık. Hepimiz olumlu konuşmalar yaptık. Huzur ve refah için her adımı atarız. 8 Haziran sabahı muhtemel bir koalisyon üzerine krizle çıkabilecek olan piyasalar kısa sürede istikrara kavuştu. Çünkü AK Parti kadroları hala görev başındadır. Ülkemiz olmazsa partimiz de olmaz biz de olmayız.

YÜZDE 60 YOK, YÜZDE 54 VAR

CHP, kaybettiği bir seçimi kazandım telaşı içinde oldu. Kazanmış gibi bir havaya büründüler. Kendi iç parti çekişmelerini yansıttılar. Matematiği de bozarak yüzde 60'lık bir blok var diyor Bir kere yüzde 60 yok. Yüzde 54 var. Meclis içinde birbirine benzemeyen partilerin oylarını aynı keseye koyuyor. Bizi kutuplaştırma ile suçlayanlara soruyorum. Blok ne demek? Birine karşı blok alırsın. CHP'nin tüm yüzü ifşa edilmiştir. Bütün meseleleri AK Parti'yi engelleyecek adımlar atmak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DESTEK

Cumhurbaşkanlığı makamını ve Cumhurbaşkanımızı hedef alan her şey bizi hedef almıştır. Halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili öyle bir hava estirilmeye çalışılıyor ki, meşruiyeti tartışmaya açılmaya çalışılıyor. Meşruiyetin kaynağı millettir, lobiler veya perde gerisinde yapılan pazarlıklar değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetini tartışma konusu yapmayız, bu makamı yıpratmaya yönelik hiç bir tavra kesinlikle taviz vermeyiz.

MHP'Lİ SEÇMENLERE SESLENDİ

MHP daha ilk geceden bu oyunun dışındayım dedi. MHP'ye oy veren değerli seçmenlere sesleniyorum oylarınız bizin için azizdir. Düşüncelerinizi dikkatle takip ediyoruz. Sen oyunun dışında kalasın diye insanlar size oy vermedi. MHP'nin kapıları kapatan bir tutumu ile karşı karşıyayız. MHP'den gelen mesajlar başka partilerin ne yapması gerektiği üzerine yorumlar geliyor. Diğer partilerin ne yapacağı Bahçeli'nin ve MHP'nin insiyatifinde olan bir şey değil.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler