YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Hayalleri rüyaları olmayanlar utansın
Başbakan Davutoğlu: Hayalleri rüyaları olmayanlar utansın
28 Ekim 2015 12:30
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor” etkinliğinde konuştu. Gençlere olabilecek hayaller kurmaları tavsiyesinde bulunan Davutoğlu; "Hayalleri rüyaları olmayanlar utansın. Biz olmayacak haya kurmuyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor” etkinliğinde "Bizim hayal gördüğümüzü iddia edenlere karşı hayalleri rüyaları olmayanlar utansın diyoruz. Bizler hayallerimizi gerçeklikler üzerine kurarız. Hayallerimizin esiri de olmayız" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

"Gençler; idealleriniz ile gerçeklik arasında iyi bağ kurun. Gördüğünüz her zorluğu yenebilecek kolaylığı da ruhunuzda yaşayın. Nesne olmayın, edilgen olmayın özne olun. Gücünüzü ahlakla birleştirin. Gençliğin psikolojik zemini kendine güvenmektir; özgüvendir. Psikolojik zemin yeterince geliştirilmezse kibre ve altı doldurulmayan bir egoyu ortaya koyar."

Şiddetten uzak durun

"Şiddetten nefretten uzak durmak gerekiyor. Öğrencilik yıllarımızda şiddetten uzak durduk ama azade olamadık. Şimdi yaşadığımız terör o yıllarda gencecik toprağa düşen gençlerin yaşaması durumunda ülkeye neler katabileceğini düşünürüm. Görüş ayrılıklarının çatışmaya dönüşmemesi için birbirimizi sevmeliyiz. "

Kolay pes etmeyin

"Allah adildir; eğer bir zorluğu görüyorsanız, bu zorluğu yenme gücünü de Allah size vermiştir. Her zorluktan sonra kolaylık vardır, kolay kolay pes etmeyin"

Hayal kurmayan, rüya görmeyen utansın

"Günlük hayatta sosyal aktivitelerin içerisinde olun ama bir yandan da 2030'lu yılların ihtiyaçlarına uygun olarak kendinizi geliştirin.Bizim hayal gördüğümüzü iddia edenlere karşı hayalleri rüyaları olmayanlar utansın diyoruz. Bizler hayallerimizi gerçeklikler üzerine kurarız. Hayallerimizin esiri de olmayız.

Evrensel değerleri sahiplenin

"Sizi gerçek anlamada yetiştirecek olan şey örgün öğretim dışında arkadaşlarınız ile kurduğunuz sohbet gruplarıdır. Evrensel değerleri sahiplenmeniz için ideolojik tuzak ve kapanlara kapılmamanız için muhataplarınızı anlamanız için kendiniz ve çevrenizle barışık olmanız içim alternatif okumalar yapmanız gerekir. Kendinizle barışık olun. Klasiklere açık olun, her medeniyet ve bakışı öğrenin. Sadece ismen bilmeyin okuduğu yaşadığı serüveni görün"

Mesele düşünce yöntemini öğrenmek

"Bütün felsefi ve düşünsel arka planı geliştiren bir mühendis makinaya bile ruh verir. İbni Sina'yı okumayan biri insanı bir kadavra olarak görür.Mesele çok bilgi ile yüklenmek değil de mesele düşünce yöntemini öğrenmektir. Onu da yapacak olan sizsiniz. Sizin çabanızdan daha önemli olan yoktur. Bunu yapacak olan sizsiniz. Mevlana ile irfanın huzurunu hissedersiniz. Bizimle birlikte siyaset yoluna çıkacak herkesin Ahlak-ı Ala'yı okumasını şart koşarım. "

Ayrıntılar gelecek...

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler