YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: "Ekonomik istikrar bizim işimiz"
Başbakan Davutoğlu: "Ekonomik istikrar bizim işimiz"
26 Ekim 2015 10:39
Başbakan Ahmet Davutoğlu İMES Sanayi Sitesi'nde konuştu. İşadamlarına seslenen Davutoğlu; ülkede yaşanan terör olaylarına rağmen ekonomide istikrarın korunduğu belirtti. Davutoğlu; "Ekonomik istikrar bizim işimiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldiği kahvaltıda konuştu.  Davutoğlu; "Milletimizin eli ile siyasi istikrarı sağlarsak ekonomik istikrar zaten bizim işimiz. O istikrar her zaman sağlanır ve korunur" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Biz Türkiye'nin heyecanını, büyüme şevkini temsil ediyoruz. Siyasi iradenin olmadığı durumlarda rakamların anlamı yoktur. Yönetimde istikrar sağlayamayanlar, üretimde istikrar sağlayamaz. Milletimizin eli ile siyasi istikrarı sağlarsak ekonomik istikrar bizim işimiz. 

2002-2014 özel sektörün yatırımları, 43 milyar dolardan, 204 milyon dolara ulaştı. Bu sizin yatırımlarınızla, sizin çabalarınızla oldu. Bu rakamlar, reel sektörün nasıl geliştiğini ve şirketlerin kurulma oranlarının dahi ekonominin gelişmesine nasıl katkı sağladığını gösteriyor.

Biz sadece dıştan gelen kaynaklarla büyüme yolunu seçmedik. Türkiye'nin kendi insanının tecrübesinden de yararlanarak sadece Türkiye'ye özgü bir büyüme modelini gerçekleştirdik. Bu Türkiye'nin bütününde gerçekleştirilen Türkiye'nin büyüme hikayesidir.

KOBİ'lerimiz, Türkiye'nin omurgasını temsil ediyor. Bize düşen de KOBİ'lerimize, sizlere sahip çıkmak. Her ölçekte sanayicimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ'lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır.

Önümüzdeki dönemde asgari ücreti bin 300 liraya çıkarıyoruz. Ama onun KOBİ'ler üzerinde herhangi bir baskı oluşturmaması için de sizlerle istişare ederek gerekli tedbirleri alacağız. Asgari ücreti artırırken reel kesime yönelik ilavi desteklerle bunu telafi etmeye çalışacağız. Mesela bir genç arkadaşımız herhangi bir iş yerine ilk defa işe girerse bir yıl boyunca maaşını devlet olarak biz ödeyeceğiz. Sizler yeni bir istihdam alanı oluşturup gençlerimizi istihdam ettiğinizde, iş başı eğitimi verdiğinizde bir yıl boyunca maaşı devlet ödeyecek.

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler