YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: "Bu senin haddin değil Kılıçdaroğlu"
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Eğitim Toplantısı'nda konuştu.
Başbakan Davutoğlu: "Bu senin haddin değil Kılıçdaroğlu"
23 Şubat 2015 / 11:09 Güncelleme: 23 Şubat 2015 / 14:58

Başbakan Davutoğlu: "İktidarı döneminde Orhun Anıtları'na sahip çıkmayan Sayın Bahçeli, ecdat toprağının terkinden bahsediyor. Biz hiç bir toprağı terk etmedik. Daha da tahkim edilmiş şekilde, Suriye toprakları içinde aziz bayrağımız ebediyete kadar Süleyman Şah'ın kutsal mekanında dalgalanmaya devam edecektir." dedi.

"O senin haddin değil Kılıçdaroğlu, o mirasa sahip çıkmak bizim gücümüz, bizim haddimiz"

"Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Buna da sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Ama gelin görün ki Osmanlıca'ya yabancı dil muamelesi yapan CHP, bir anda Osmanlı'nın ecdadı adına konuşmaya kalkıyor. O senin haddin değil Kılıçdaroğlu, o mirasa sahip çıkmak bizim gücümüz, bizim haddimiz."

"Operasyon gecesi bir onur gecesiydi"

"(Şah Fırat Operasyonu) Bizim için cumartesiyi pazara bağlayan gece, bir onur gecesiydi. Ama pazar günü muhalefetin bu konuda yaptığı yorumlar, onlar açısından tarihe bir kara leke olarak geçecek niteliktedir."

"Muhalefet küsyah tavrını devam ettirdi"

Şah Fırat operasyonunu başarıyla gerçekleştiren TSK'ya, MİT'e ve bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyorum. Bizler Suriye sınırına girerek tarihi bir sayfa açarken muhalefet küstah tavrını devam ettirdi.

Libya'da 15 bin Türk vatandaşını ve 10 bin başka ülke vatandaşını başarıyla çıkaran tek ülke Türkiye'dir. Süleyman Şah Türbesi'nin yeri iki kere değiştirilmiş ama Türkiye'nin Suriye sınırları içinde toprak hakkı mahfuz kalmıştır.

"İki ayaklı bir operasyon yaptık"

Genelkurmay Karargahı'nda operasyonu bizzat yürüttük. İki ayaklı bir operasyon yaptık. Mehmetçik askerlerimizi almaya giderken, 2. bir kol Suriye'ye girdi, bayrağımızı dikti. Süleyman Şah'ın mirasına sahip çıkmak tarihimize, kimliğimize sahip çıkmaktır.

"Her ne suretle olursa olsun kanun meclisten çıkacaktır"

(İç güvenlik paketi) 6-7 Ekim olayları ülkemiz için ibretlikti. Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımız bizzat alanda gördü.

(İç Güvenlik Paketi) Her ne suretle olursa olsun, özgürlüklerin korunması ve Türkiye'de güvenlik şartlarının sağlanması amacıyla bu kanun Meclis'ten çıkacaktır.

CHP'nin neden halkı sokağa dökmek istediğini, CHPli seçmene sorun. Muhalefet partileri şu ana kadar herhangi bir makul teklif getiremediler. Herhangi bir makul teklifle gelinirse görüşürüz ama kesinlikle bu engellemelere boyun eğmeyeceğiz.

 "Hiçbir toprağı terk etmedik"

Davutoğlu, Zigetvar'da Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının ardından yapılan türbenin yeniden inşası için de gerekli talimatları verdiklerini bildirerek, şunları söyledi:

"Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Buna da sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Ama gelin görün ki Osmanlıca'ya yabancı dil muamelesi yapan CHP, bir anda Osmanlı'nın ecdadı adına konuşmaya kalkıyor. O senin haddin değil Kılıçdaroğlu, o mirasa sahip çıkmak bizim gücümüz, bizim haddimiz. İktidarları döneminde Orhun Anıtları'na sahip çıkmayan Sayın Bahçeli, ecdat toprağının derdinden bahsediyor. Biz hiçbir toprağı terk etmedik. Daha da tahkim edilmiş bir şekilde Suriye topraklarının içinde aziz bayrağımız ebediyete kadar Süleyman Şah'ın kutsal mekanında dalgalanmaya devam edecektir."

Süleyman Şah Türbesi'nin Caber Kalesi'nden, Karakozak Köyüne zorunlu olarak taşındığını, türbenin dün itibariyle de Karakozak'tan da Eşme'ye naklinin söz konusu olduğunu dile getire Davutoğlu, "Ebediyete kadar bu hakkımız korunacaktır hiçbir şekildeki Türkiye'nin sahip olduğu hakları herhangi bir şekilde iptal edilmesine izin verilmeyecektir" dedi.

"TSK'nın yurtdışı operasyon kabiliyetini göstermek bakımında örnektir"

Davutoğlu, operasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu başarı milletin bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı operasyon kabiliyetini göstermek bakımından da dünyaya örnek bir iştir. Birçok spekülasyon yapıldı. Tekrar buradan bir kez daha söylüyorum; Şah Fırat Operasyonu, Ankara Türkiye Cumhuriyet hükümetinin teklifleriyle ve Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla uygulamaya geçmiştir. Böyle bir operasyon için uluslararası hukukumuzu ve tarihi mirasımızı korumaya yönelik böylesi bir operasyon için hiçbir yerden izin almayız ve hiçbir yerden de yardım ve destek istemeyiz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti her zamankinden daha müşfik, her zamankinden daha kudretlidir. Bu kudretin gösterilmesi konusunda da hiçbir tereddüt söz konusu olmayacaktır" diye konuştu.

"Bu kanunu beğenmiyorlarsa işte 7 Haziran'da seçim var"

Başbakan Davutoğlu, uyuşturucu ile bonzai kullanımının okul ve mescit gibi gençlerin yoğun olduğu ve halk için önem taşıyan merkezlere yakın yerlerde yapılması halinde, cezaların arttırılmasına karşı çıkmanın veya buralarda özel tedbirler alınmasını istememenin, kimsenin tasvip edeceği bir husus olmadığını vurguladı.

"TBMM'yi şiddet ortamına sürüklemektense muhalefet liderlerinin yapması gereken bize somut tekliflerle gelmektir. Neyse teklifiniz getirin, neye karşı çıkıyorsanız söyleyin" talebini yineleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"TBMM'de muhalefet yapmak hakkınızdır, şiddet kullanmadan, hakaret etmeden çıkın ve görüşlerinizi söyleyin. Bu görüşler çerçevesinde biz de makul gördüğümüz düzenlemeleri yaparız. Ama 'Bu kanun çıkmayacak' deyip halkı direnişe çağırıyorsanız, hatta bazı muhalefet CHP milletvekilleri Meclis'te kavga çıkmamasını neredeyse eksiklik olarak görüyorlarsa, işte o zaman size durun deriz. Durun kalabalıklar, durun deriz ve TBMM'nin vakarını çiğnetecek hiçbir tavra izin vermeyiz.

Aynı şekilde, bizim özellikle CHP Genel Başkanı'nın halkı direnişe çağırma ve sokağa dökme çabaları karşısında da tutumumuz açık ve net olacaktır. Herkes toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Bunu kanunların belirttiği yerlerde ve kanunların belirttiği ölçülerde sağlamak, bu güvenliği temin etmek de bizim görevimizdir. Bize muhalif olanların dahi gösteri hakkını kullanmalarını teminat altına almaya hazırız. Zaten bu bizim hükümet olarak görevimizdir, asli görevimizdir. Yeter ki bu özgürlükler kullanılırken etraf yakılıp yıkılmasın, insanlar tahrik edilmesin, gencecik canlar 4'üncü, 5'inci kattan atılıp katledilmesinler.

Muhalefet partileri de şu ana kadar herhangi bir makul teklif getiremediler. Bugün tekrar Meclisimiz açılacak, çalışmalar başlayacak, arkadaşlarımıza söyledim, herhangi bir makul teklifle gelinirse, görüşürüz ama kesinlikle bu engellemelere boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Eğer muhalefet partileri, bu kanunu beğenmiyorlarsa işte 7 Haziran'da seçim var, seçimde halka anlatırlar, sokaklarda anlatırlar, mitinglerde anlatırlar, halktan oy isterler ve seçimlerde iktidara gelerek kendi istedikleri türden bir kanun çıkarabilirler. Türkiye demokratik hukuk devletidir. Herkes demokratik hukuk devleti kuralları içinde davranmak durumundadır. Bu açıdan muhalefet partilerinin aklıselime gelmelerini, aklıselim içinde ve TBMM'nin kuralları içinde davranmalarını beklemek hepimizin hakkı. Her ne surette olursa olsun

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler