YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: "Biz 'şah' dedik onlar mat oldu"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin dokunulmazlık çalışmalarını bloke etmeye çalışacağını belirterek, "Biz oyunlarını bir hamleyle boşa çıkardık. Onlar küçük piyonlarla uğraşırken, biz 'şah' dedik ve mat oldular."
Başbakan Davutoğlu: "Biz 'şah' dedik onlar mat oldu"
23 Mart 2016 / 11:38 Güncelleme: 23 Mart 2016 / 12:42

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Davutoğlu, HDP'ye dokunulmazlık çıkışında bulunarak, "Biz 'şah' dedik, onlar mat oldu" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

YOLUMUZ UZUN, YÜKÜMÜZ AĞIR

Bu buluşmalarla ülkemize aşkımızı tazeliyoruz. Çok olağanüstü müstesna bir dönemdeyiz. Türkiye'yi derin bir girdaptan çıkarıp bugünlere sizler getirdiniz, yarınlara sizler taşıyacaksınız. Bizim yolumuz uzun, yükümüz ağır ancak azmimiz ve kararlılığımız çok büyüktür.

ALLA BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ VURMASIN

Aynı Çanakkale ruhu bugün Anadolu'nun ve Rumeli'nin her yerindedir. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Tarih boyunca olduğu gibi bu millet kilitlenlenecek. Vatandaşlarımdan ricam asla paniğe kapılmamalarıdır. Bugüne kadar saldırıları, kumpasları nasıl piskürttüysek bu şer odaklarını da püskürteceğiz.

HENDEKLERİ, ÇUKURLARI, PUSULARI TÜRKİYE'Yİ DİZE GETİREMEYECEK

Başka güçlerin himayesine girenler, manda yönetimi isteyenler, bağımsız ve müstakil olabileceğimize inanamayanlar, taşeron örgütler, şiddet ve nefretten başka bir şey üretemeyenlerin hendekleri, çukurları, tuzakları, pusuları Türkiye'yi dize getiremeyecek.

TÜRKİYE ALLAH'IN İZNİYLE TÖKEZLEMEZ

Çukur kazarak, pusu kurarak bombaları, canlı bombaları patlatarak Türkiye'yi tökezletmek isteyenler bilsinler ki, Türkiye Allah'ın izniyle tökezlemez, yolundan geri dönmez. Tarih boyunca bu milletin varlığına, birliğine yönelik pek çok düşmanlık gördük ama bugünkü kadar namert, bugünkü kadar insanlıktan uzak düşmanlarla pek az karşılaştık.

ANKARA'YI İSTİKLAL RUHUYLA BULUŞTURDUK

Bütün hesapları Türkiye'nin geleceğe yürüyüşünü durdurmaktır. Türkiye'nin bölgede söz sahibi haline gelmesine engel olamayacaklar.

Çünkü Türkiye'yi bir bütün haline kucaklayan AK Parti var. Başaramayacaklar çünkü dün her birinin gözünde dava aşkı gördüğüm AK Parti gençliği var. Biz eski, soğuk bürokratik duvarlarla örülmüş gibi gözüken Ankara'yı İstiklal ruhuyla buluşturduk. 

VAATLERİMİZİN YÜZDE 100'ÜNÜ YERİNE GETİRDİK

Başka bir parti 1 Kasım'da zafer kazanmış olsayıdı, herhalde hala kutluyor olurdu. Biz hemen görevimize başladık. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesi verdiği sözlerin yüzde 100'ünü yerine getirdi diye selamımı söyleyin.

Vatandaşımıza verdiğimiz her sözü yerine getirdik. Bir taraftan namert terörle mücadele ettik, bir taraftan verdiğimiz sözleri yerine getirdik. 

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YÖRÜNGESİNDE SİYASİ KADROLAR VAR

Milletten Türkiye'ye hizmet için oy isteyip, seçimden sonra terör örgütünün yörüngesine giren siyasi kadrolar var. Nevruz bahanesiyle örgütü liderinin posteri önünde, kalaşnikoflu fotoğraflarla konuşma yapabilecek kadar kendisini kaybetmiş siyasiler var. Teröristlerin taziye çadırlarını ziyaret eden, kürsülerden bu milleti tehdit etme cüretini gösteren haddini bilmezler var. Ama biz onlara hadlerini bildirmeyi de biliriz.

SOKAKLAR ÇAĞRILARINA SES VERMEDİ

Nevruz asırlardır bu topraklarda baharın başlangıcı olarak kutlanan güzel bir gün. Ama birileri bu Nevruzu bahane ederek kendi kirli siyasetine alet etmek istedi. İşte gördük, haftalardır çağrı yaptılar, tehdit ettiler, baskı kurdular ama sokaklar onların çağrılarına ses vermedi. 

Şehirleri harap eden örgütün Nevruz adı altında gövde gösterisi yapmasına izin vermedi. Bölgedeki vatandaşlarıma teşekkürü borç biliyorum. Bu terör örgütlerine, Çanakkale ruhuna saldıran bu emperyalist örgütlere fırsat vermediler. Acılarımız, kederlerimiz ortak. Bu zor günleri atlattıktan sonra barışımız, sevincimiz de ortak olacak. 

ONLARA HADLERİNİ BİLDİRMEYİ BİLİRİZ

Teröristlerin taziye çadırlarını ziyaret eden haddini bilmezler var ama biz onlara hadlerini bildirmeyi biliriz. Terör kirli emelleri için bir takım sivil unsurları da kullanarak etkisini yaymaya çalışıyor. Hükümeti, devleti suçlayan propaganda dalgası geliyor. 

Bazı siyasetçilerin dokunulmazlık zırhına bürünerek teröre destek vermesi milletimizin vicdanını yaralıyor. Biz de dokunulmazlıkların kaldırılmasını gündeme getirdik. CHP ve HDP de bütün fezlekeleri gündeme alalım dediler. 

Bizim hayır diyeceğimizi düşünerek teröre destek veren teröristleri kollamaya çalıştı. Biz de bunu görerek hodrimeydan dedik. 

BİZ 'ŞAH' DEDİK ONLAR MAT OLDULAR

HDP'nin, CHP'nin hesabı şuydu, 'AK Parti bütün fezlekelerin, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yanaşmayacak, böylece teröre destek veren milletvekilleri de kurtulacak'.

Ya da HDP, kendi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağı iddiasıyla meclisi birlikte bloke edecekler, geçen sene iç güvenlik yasasında olduğu gibi, bizim reform tasarılarının geçmesine izin vermeyecekler. Bir de mağduriyet edebiyatı yapacaklar. Biz bu oyunları bir hamleyle boşa çıkardık. Onlar küçük piyonlarla uğraşırken, biz 'şah' dedik ve mat oldular.

AK PARTİ'NİN KİMSEDEN KORKACAK DOSYASI YOKTUR

Meclise sevk edilen bütün fezlekeleri görüşmeyi teklif ettik. Böylece şunu gösterdik; bir AK Parti'nin kimseden korkacak, çekinecek dosyası yoktur, olursa da hesaplaşmayı biz biliriz. İki, HDP hiçbir şekilde hiçbir zaman mağduriyet edebiyatı yapmayacaktır, onlar mağdur değiller, onlar zalimler, onlar katillerle ortaklık yapan kalleşler.

EĞER CHP, DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNİ REDDEDERSE...

Eğer CHP, bu terör destekçilerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak için sunduğumuz teklifi reddederek, onları korumaktan başka bir anlam ifade etmeyen tekliflere yönelirse biliniz ki, terör örgütlerinin Kandil'de kurduğu ittifakın benzerini CHP ve HDP, Ankara'nın gizli ve karanlık odalarında kurmuştur ve bunun için dokunulmazlık teklifimizi engellemeye tevessül etmişlerdir. Olay bu kadar açık ve nettir.

HDP'NİN NE DİYECEĞİNİN HİÇ İTİBARI YOKTUR

Şimdi top CHP'nin sahasında, CHP'nin ne diyeceğini bekliyoruz, MHP'nin ne diyeceğini bekliyoruz, HDP'nin ne diyeceği zaten belli ve onların ne dediğinin de ne millet nezdinde ne de bizim nezdimizde hiçbir itibarı yoktur. Millete savaş açanların, millet evlatlarını otobüs duraklarında katledenlerle dayanışma içinde olanların sözlerine itibar edilmez.

BİZİM DEĞERLER SİSTEMİMİZDE ÇİFTE STANDART YOKTUR

Bizim dünyamızda, bizim değerler sistemimizde çifte standart yoktur. Ankara'da Kızılay'da terör kurbanı olan vatandaşlarımız ile Brüksel'de hayatını kaybeden insanlar, ki aralarında Müslüman Hıristiyan kim olursa olsun, onların hayatları bizim için eşit derecede kıymetlidir.

BU ACI OLAYDAN SINRA HERKES ÜZERİNE DÜŞEN DERSİ ÇIKARMALIDIR

Bu acı olaylardan artık herkes üzerine düşen dersi çıkarmalıdır. 'Senin teröristin, benim teröristim' ayrımı yaparak, kısa vadeli menfaat hesaplarına girenler de, orta ve uzun vadede büyük bedeller ödeyeceklerini görmelidirler ve görmeye başlamışladır.

Avrupa'nın bölge güvenliğini sağlayabilmesi için Türkiye'den başka bir partneri, ortağı yoktur. Bu gerçeği iyi görmeleri ve buna göre de hareket etmeleri gerekir.

VİCDANLI BATILI AYDINLARA, GAZETECİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Son olarak Independent gazetesinde birçok yazar, vicdanının sesini dinleyerek şu soruyu sordu Avrupalılara, 'Brüksel saldırısından sonra bütün Avrupa'da yas ilan edilmesi, Avrupa borsalarının Belçika bayrağıyla dalgalandırılması, bütün Avrupa'da bir dayanışma halinin yaşanıyor olması takdir edilir ama aynı dayanışmayı Ankara'daki saldırı dolayısıyla Türk halkıyla niye yapmadık' diye sordular.

Bu soruyu soran vicdanlı batılı aydınlara, gazetecilere teşekkür ediyorum. Bugünlerde bu soruyu daha çok sormaya devam etmeliyiz. Ama maalesef Türkiye'de aynı soruyu soramayanlar hala var.

AVRUPA SURİYE KONUSUNDA POLİTİKA TEĞİŞİKLİĞİNE GİTMELİ

Beş yıldır Suriye halkının zalim bir yönetim ve onunla işbirliği yapan terör odakları karşısında nasıl yalnız bırakıldığı ortadadır. Bugün bu insanlık dramı Avrupa'nın kıyılarına vurdu. Dün bu büyük drama sessiz ve duyarsız kalabiliyorlardı ama bugün acı gerçek onların da kapısını çalıyor. Avrupa'nın, Suriye konusunda çok ciddi bir politika değişikliğine gitmesi şarttır.

AVRUPALI DOSTLARIMIZ TERÖRE KARŞI ETKİN MÜCADELE ETMEZSE...

Gerek Avrupa'da gerek Türkiye'de yaşanan bu alçakça saldırıların arkasında maalesef Batı'nın, genel olarak uluslararası toplumun yanlış Suriye politikası yatmaktadır. Buradan PYD'yi bu denli şımartan bütün uluslararası topluma, çevreye, Batı'ya sesleniyorum.

Bugün Avrupalı dostlarımız bizimle birlikte hareket etmeyip, teröre karşı etkin mücadele etmezse, bugün düşman görünen PKK, PYD terör örgütüyle DEAŞ terör örgütü bir olur ve birlik olarak bize, Türkiye'ye ve bütün Avrupa'ya saldırılarını sürdürmeye devam ederler.

MİLLETİMİZİN ZİHNİNDEKİ ANAYASAYI SUNACAĞIZ

Önümüzdeki hafta teknik ve siyasi katılımcılardan oluşan bir yazım heyeti kurarak, anayasa taslağımızı, daha önce sunmuş olduğumuz taslağı da göz önünde bulundurarak yazmaya başlayacağız.

İnşallah önümüzdeki bir ay içinde bütün bu yazım çalışmalarını tamamlayıp, Nisan ayı sonunda en geç yazımların hepsini tamamlayıp, Meclis'e zihnimizdeki, idealimizdeki, milletimizin zihnindeki, hayallerindeki anayasayı sunmayı düşünüyoruz. Bu süreç sonunda inşallah en geç bir iki ay içinde kendi anayasa önerimizi tamamlamış olacağız. Çalışmalara bizzat katılacağım

SONUNA KADAR ARKANIZDAYIZ...!!!
 // Muhafız
Bu TÜRK MİLLETİ sonuna kadar hem Cumhurbaşkanı'nın,hem Başbakanın arkasında olmaya devam edecektir,yalnız onlarında derhal Meclisteki vatan hainlerinin dokunulmazlıklarını Meclis gündemine getirip bir an önce bu vatan hainlerini adaletin önüne çıkarmaları gerekiyor.Bizler bunu 4 yaşında ŞEHİT olan Merve Irem Çiftçi için,6aylık Ecrin Bebek için,12 yaşında ŞEHİT olan Murat Alper için ISTIYORUZ,Bu çocuk ve Bebekleri hunharca katleden pkk terör örgütünün destekçileri bir an önce cezalarını çekmelid...
23 Mart 2016 Çarşamba 14:11
SONUNA KADAR ARKANIZDAYIZ...!!!
 // Muhafız
Bu TÜRK MİLLETİ sonuna kadar hem Cumhurbaşkanı'nın,hem Başbakanın arkasında olmaya devam edecektir,yalnız onlarında derhal Meclisteki vatan hainlerinin dokunulmazlıklarını Meclis gündemine getirip bir an önce bu vatan hainlerini adaletin önüne çıkarmaları gerekiyor.Bizler bunu 4 yaşında ŞEHİT olan Merve Irem Çiftçi için,6aylık Ecrin Bebek için,12 yaşında ŞEHİT olan Murat Alper için ISTIYORUZ,Bu çocuk ve Bebekleri hunharca katleden pkk terör örgütünün destekçileri bir an önce cezalarını çekmelid...
23 Mart 2016 Çarşamba 14:11
BB sahipsiz bırakılmasın-3
 // zülfikar
Dün tv de izlediğim bu celalli yorumcu, bu şahsın konuşması içerisinde adı geçen ö.t., hatta bu tv kanalı da; bana hiç de güven vermiyor bu yaptıklarını görünce. cb nını hepimiz seviyoruz, duacıyız; ancak bu bb na karşı bir husumet tavrı almak da ne oluyor? bb nın yanında arızalar olabilir; uyarılır, ikaz edilir, ancak bb na böyle bir tavır almak ne demek ya! Böyle yapıp aynı zamanda dava adamıyız diyorlar. Bu konu çok önemli dikkat çekmek istedim. Saygılarımla....
23 Mart 2016 Çarşamba 13:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler