YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Ben karşımda bir kimlikli kişileri görmek isterim
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "1 Ekim’deki Selahattin Demirtaş ile 6 Ekim’deki Selahattin Demirtaş, iki ayrı kimliktir. Ben karşımda bir kimlikli kişileri muhatap olarak görmek isterim" dedi.
Başbakan Davutoğlu: Ben karşımda bir kimlikli kişileri görmek isterim
28 Mayıs 2015 / 07:55 Güncelleme: 28 Mayıs 2015 / 10:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'deki özel canlı yayında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan'ın canlı yayındaki açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Diriliş Ertuğrul dizisinde detaya çok dikkat edilmiş. Esere katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Son derece başarılı bir dizi umarım devam eder.

Mardin ve Amasya keşfedilmemiş şehirlerimizdir bizim. Çok özel ilgil duyduğum şehirdir Mardin. O yüzden programı burada yapmak istedim.

Haçlılar bile ondan övgüyle bahsediyordu

Selahaddin Eyyübi, hekimdir düşünürdür, mükemmel bir prototip ve komutandır. Siyasetine irfan katmış biridir. Herkese ait olan bir şahsiyettir. Haçlılar dahi Selahattin Eyyübi'den övgüyle bahseder. Düşmanları bile övgüyle bahseder. Şuanda Osmanlı sınırları içinde yaşasaydık Osmanlı isimlerinin en önemli öncü isimlerinden görüldü. Her yerde sevilen bir isim. Hakkari'deki havalimanına ismini verdik bu yüzden.

Demirtaş'ı muhatap aldım ama...

Selahattin Demirtaş'ı 1 Ekim'de Başbakanlık makamında kabul ettim. Yani muhatap aldığım mesajını verdim. Ve o konuşmada dedim ki 'Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiniz ama sizin dilinizi takdir etim'. 1 Ekim'deki Demirtaş ile 6 Ekim'deki Demirtaş iki ayrı kimliktir. 6-7 Ekim'de yaptıkları şey bir isyana teşvikti.  

Beni, Selahattin Demirtaş ile ilgili sükutu hayale uğratan husus şu; Selahaddin Bey ve onun temsil ettiği siyasi yaklaşımda, şizofrenik demeyeyim, o anlamda tıbbi bir şeyle kullanmıyorum ama çok da klasikleşmiş psikolojide, ‘diveded self’ İngilizce'sini söyleyeyim, yani parçalanmış benlik

1 Ekim’deki Selahattin Demirtaş ile 6 Ekim’deki Selahattin Demirtaş, iki ayrı kimliktir. Ben karşımda bir kimlikli kişileri muhatap olarak görmek isterim

Ben burada Mardinliyim, Edirne'de Edirneli'yim, Konya Konyalı'yım. Mesele her yere göre aday göstermek değil halka sirayet etmek. Ben akşam Kassimiye'de mevlüt dinlerken Kürtçe, Türkçe konuşanlar vardı.

Bizim kafamızda daha açık bir tablo var. 2005'ten bu yana zihnimizdeki şeyleri bire birer yaptık. İnsani olanın bu olduğunu düşündüğümüz için yaptık. İşkencenin bitmesi gerekiyordu bitti. Biz inandığımız için oldu bunlar.

Aba altından sopa gösteriyorlar

Bir grup aydın bir deklarasyona imza attı. Elimizde tehdit mektupları var. Biz bunun için kamu güvenliği için gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. AK Parti'ye yapılan saldırıları görmeyeceksiniz, bölgedeki terörü görmeyeceksiniz sonra AK Parti'ye dönük olarak deklarasyon yayınlayacaksınız.
Önemli bir aşiret şikayet etti baskılar var diye. Devleti yanımızda görmek istiyoruz dediler. Talimat veriyorum, kim ne yapıyorsa söyleyeceksiniz anında gereği yapılacak. Öyle bir şey var ki aba altından sopa göstererek. Ben barajı aşamazsam şu olur bu olur diye.

Hangi felsefede bu var

'Ben meclise gelsem de silahı orada tutacağım' diyor. Böyle bir özgürlükten söz edilebilir mi?. Hangi felsefede bu var? Meşru güç kullanma yetkisi sadece devlete aittir. Mısır gibi bir devlet olsa zaten HDP seçime girmez. Vatandaşlarımızın sandığa sahip çıkması lazım.

7 Haziran'da öyle olmazsa böyle olur diyorlar. HDP'nin barajı aşması ayrı bir şeydir Kürtlerin barajı aşması başka bir şeydir. HDP'nin baraj soruna var ama Kürtlerin sorunu yok. Çünkü AK Parti hem Türk hem de Kürt partisi.

Kendi bildiğimiz yola devam ederiz

8 Haziran'da anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşalım yada ulaşmayalım benim çağrım yine 'gelin yeni bir anayasa yapalım' olacak. Kim ne demiş olursa olsun 8 Haziran'da onlarla her şeyi konuşuruz. Hiç bir partiyi karşımızda görmeyeceğiz yani. Biz bu çağrıyı yaparız. Ama karşı taraf konuşmaya gelmezse biz bu konuyu kapatmayız. Biz kendi bildiğimiz yolda devam ederiz.
HDP herhangi bir şekilde teröre başvurursa biz gereğini yaparız. Artık bu ülkede silaha yer yok. HDP'nin 'Silahları bırakın' çağrısını yapması ve meşru siyasetin içinde yer alması gerekiyor.

Köşe yazısı ile Türkiye'yi yönetmek istiyor

Bu milletin bir iddia sahibi iş adamı, iddia sahibi girişimci arayışı var. Yazdığı köşe yazısı ile Türkiye'nin kaderini belirlemek istiyor. 'AK Parti benim dediğimi yapsın öyle halktan oy alsın' diyor. Paralel yapıda böyle istiyor, 'sen git halktan oy al Ankara'ya gel ama benim işime karışma'.

Kılıçdaroğlu halkı kandırıyor

Asgari ücreti hükümet belirlemez. Asgari ücret artarsa hükümetin lehine oradan vergi alacak. Ama Kılıçdaroğlu halkı kandırmaya çalışıyor. Bu açık bir hiledir. Gitsin kendi belediyesinde uygulasın bunu.

Ben gençlere hep güvenmişimdir. Marksist literatürün ben tüm kitaplarını orta okulda bitirmiştim. Biz daha iyisini yaparız demeli genç ben bunu beklerim. Bizim herhangi bir şekilde Suriyeliler ile ilgili bir tasarrufumuz olmadı. Ama Kılıçdaroğlu ne diyor 'Suriyeliler varya siz o yüzden işsizsiniz'. Al bunu koy Almanya'daki PEGİDA örgütünün içine.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler