YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: 11 Mayıs'ta imzalıyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "2017'de Türkiye bütçe fazlası veren ülke olacaktır" dedi ve bir de müjde verdi: 11 Mayıs'ta Gümrük Birliği'ni Güncelleme Mutabakat Zaptı imzalayacağız.
Başbakan Davutoğlu: 11 Mayıs'ta imzalıyoruz
02 Mayıs 2015 / 12:00 Güncelleme: 02 Mayıs 2015 / 12:55

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB Genel Kurulu'nda konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İktisaden bağımsız olamayanlar siyaseten de bağımsız olamazlar. Türkiye'nin mali ve finansal yapısı Ağrı dağı kadar sağlam ve dirençlidir.​ 2017'de Türkiye bütçe fazlası veren ülke olacaktır. Bütçe açığı açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz" dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Zamanında bir takım vaatler bizi ekonomik krize yöneltti

"1991 seçimlerine giderken verilen popülist bi rtakım vaatler, Türkiye'yi 1994 ekonomik krizine yöneltti. 28 Şubat'ın getirdiği olumsuz psikolojik atmosfer 3 parti koalisyonunda Türkiye'yi 2001 krizine yöneltti. Son 12 yıl içinde eğer Türkiye, daralan dünya ekonomisine rağmen büyümüşse bunun arkasındaki temel saik demokrasidir ve siyasi istikrardır. Her ne surette olursa olsun demokrasimize ve özgürlüklere sahip çıkacağız, siyasi istikrarımızı koruyacak şekilde 7 Haziran seçimleri sonrasına hazırlanacağız."

Müjdeyi verdi: 11 Mayıs'ta imzalıyoruz

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürütmekte olduğu müzakereler sonucunda inşallah 11 Mayıs'ta Brüksel'de Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliğini Güncelleme Mutabakat Zaptı imzalanacak. Türkiye, Avrupa Birliği'nin Serbest Ticaret Anlaşması karar mekanizmalarına doğrudan müdahil olacak bundan sonra.

Bizim vaadimiz...

"Bizim milletimize vaadimiz şudur, kim ne derse desin, kim ne tür popülizme yönelirse yönelsin biz Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak ve AK Parti olarak 12 yılda sağladığımız başarıyı daha ileri bir aşamada, dünyanın 10 ekonomisi haline gelecek şekilde taçlandırabilmek için siyasi istikrarı, özgürlükleri, güvenliği, teröre karşı çözüm sürecini ve en önemlisi de milli iradeyi her zaman ayakta tutacağız ve sonuna kadar savunacağız."

 

İlk gündem maddemiz sivil anayasa

"Artık siyasi görüş ayrılıklarının ötesinde belli alanlarda bir ittifak ve ortak bakış açısına gelmemiz lazım. Bunlardan birisi ve en önemlisi, insan onuruna dayalı yeni bir anayasayı yazmamız lazım. Demokrasimizi koruyacak olan, demokrasimizi gelecek nesillere taşıyacak olan temel doküman, bütün bir milletin mutabakatıyla ortaya konacak yeni anayasadır. Biz buradan ilan ediyoruz, inşallah 7 Haziran seçimleri sonrasında çok geniş kapsamlı bir istişare ile ve toplumsal mutabakatla yeni ve insan onuruna dayalı bir anayasayı kaleme alacağız. Türkiye'nin ilk sivil anayasası 7 Haziran'dan sonraki ilk gündem maddemizdir."

Yargı reformu

"En önemli konulardan biri yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığıdır. 17 Nisan'da yeni yargı reformu stratejisini açıkladık. Bu bağlamda iş dünyamızın kaygılarını giderecek şekilde, bütün kesimlerle istişare ederek Türkiye'nin geleceğinde herkesin saygıyla yargıya yaklaşacağı ve yargı da dahil bütün bürokrasinin hesap verebilir olduğu bir dönemin önünü açacağız."

Hedefimiz...

Hedefimiz ulaştırma alanında duble yollardan otoyola geçişi sağlamaktır. İstanbul-İzmir, Ankara-İzmir, İstanbul-Habur arasında, Edirne'den Habur'a kadar bütün hattı otoyollarla geçecek ve Avrupa'yı Asya'ya bağlayan İstanbul Boğazı'nı Mezopotamya ve Hazar'a bağlayan geniş otoyolların yapımını proje kapsamına aldık

- Sağlık sektöründe milli aşıyı ve milli plazmayı geliştirmek için düğmeye bastık.

- Türkiye'de üretim yapan herkes Hükümetimizi arkasında görecek. En fazla önem verdiğim şey Türk girişimcisini dünyaya açmak.

- İş yeri sayısı 1 milyon 620 bine çıktı. ek istihdam alanları oluşturduk. Türk girişimcisi 193 ülkeye ihracat yapıyor.

- Türkiye'nin yurt dışındaki misyon sayısını 166'dan 259'a çıkardık. Şu anda dünyada en fazla temsil edilen 7. ülkeyiz.

- Komşu ülkere yaptığımız ihracat yüzde 3'ten yüzde 32'ye çıktı.

- Nerede bir Türk girişimcisi varsa orada elçilik olacak ve THY sefer yapacak.

- Seçimlerin ekonomi üzerindeki etkisi çift yönlüdür. Muhalefet popülist vaatlerde bulunabilir. Biz hiçbir şekile seçim ekonomosi uygulamayacağız. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler