16 Aralık 2017 Cumartesi
 • Altın156,133
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1548
 • İstanbul15 °C
 • Ankara-3 °C
 • İzmir14 °C
 • Konya-2 °C
 • Adana10 °C
 • Antalya12 °C
 • Diyarbakır-1 °C
 • Bursa11 °C
 • Kayseri-4 °C
 • Kocaeli5 °C
 • Şanlıurfa3 °C
 • Gaziantep2 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan cevap versin
Başbakan cevap versin
Başbakan cevap versin
13 Mayıs 2008 / 15:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP lideri Deniz Baykal Meclis Grup Toplantısı'nda gündemi değerlendirdi.


GALATASARAY'A TEBRİK


Süperlig'deki heyecan verici yarışma sonuçlandı. Galatasaray bu yarıştan galip çıktı. Bu gerçekten önemli bir olaydır. Çünkü yönetimini değiştirmek zorunda kalmış, teknik direktörünü kaybetmiş, mali sorunlar içindeki bir takımın sadece sporcularının motivasyonuyla bu başarıyı gerçekleştirmesi insanoğlunun her şeyi gerçekleştirmeye muktedir olduğunu göstermiştir. Bunu gerçekleştiren ekibi yürekten kutluyorum.


ÇAY ÜRETİCİSİ ZORDA


Geçen hafta çay fiyatı ilan edildi. Fiyat bölgede rahatsızlığa neden oldu. Hükümet nasıl TMO'yu tasfiye ettiyse, ÇAYKUR'u da tasfiye etmek istiyor. Üreticiyi şirketlere teslim etmek çok yanlıştır. İktidar kaçak çaya göz yumuyor. 50 bin ton yıllık kaçak çay vardır. Bu da ekonomiye önemli sıkıntı vermektedir.


GÜNEYDOĞU'YA HASAR TESPİTİ


Güneydoğu'da çok büyük bir kuraklık yaşandı. Kesinlikle orada bir hasar tespit çalışması yapılmalı ve tohumluk yardımı gönderilmeli... Önümüzde buğday hasadı, daha sonra fındık hasadı da var. Onlara da dikkat edilmeli...


TEKSTİLDE BÜYÜK İŞSİZLİK


Sanayi üretiminda geçen seneye göre büyüme temposu yüzde 50 düşmüştür. Bu kaygı verici bir durumdur. Tekstil ürünleri ise daralmaya girmiştir. Geçen yıl tekstil yüzde 5.7 artıyordu, bu yıl Mart ayında yüzde 18,8 azalmıştır. Bu insanların işsiz kalması, ekonominin çarklarının artık dönememesi demektir.


EKONOMİNİN DARALDIĞININ GÖSTERGESİ


Ekonomi daralıyor. Bunu da KDV gelirlerinden anlıyoruz. Türkiye'nin KDV getirisi 2 katrilyondan iki ay içinde 900 trilyona inmiştir. Bu ekonominin kötüye gittiğinin en önemli göstergesidir. Türkiye ekonomi daralıyor ama Türkiye'nin harcaması azalıyor mu? Hayır. Cari açık gittikçe artıyor. Cari açığı da borç alarak kapatmaya çalışıyoruz. Bu iktidar işbaşına geldiğinde Türkiye'nin 85 yıllık borcu 220 milyar dolardı. Bunların üzerine yüklediği ek borç 280 milyar dolar... Bunun neresi ekonomik başarı?


TELEKOM'UN SATIŞI FACİADIR


Bir uygulama var ki özellikle AKP iktidardan gidince konuşulacak. Bu konu Telekom'un satışıdır. Bu bir faciadır. 3 yıl geçti. Telekom her yıl ödenmesi gereken taksitten fazla onu alanlara kar sağlıyor. Çayın taşıyla, çayın kuşunu vuruyorsunuz. Telekom'un geliriyle, Telekom'u hediye ediyorsunuz. Üstelik en stratejik alanlardan birisi... Putin giderayak bir kanun çıkardı: "Telekomda yabancı sermayeye izin veremezsiniz" dedi... Bunu Fransa da, İngiltere de uyguluyor...


HARİRİ AİLESİNE KOLAYLIK


Telekom'u Hariri ailesine ait OGEL firmasına sattık. Satıştan iki ay sonra kurumlar vergisi yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirildi. Haririler'e 2 milyar dolardan fazla kolaylık sağlandı. Bu satışla Türkiye'de devlet tekelinin yerine özel tekel getirildi. Hem de Başbakan ile yakın ilişkileri olan bir aileye...


VAADLERİNİ BİLE YERİNE GETİRMEDİLER


Ocak 2004'te başlanmış olması gereken serbestleşme engellendi ve bütün küçük firmaların önü kesildi. Tamamen Türk Telekom sektörü tamamen Hariri ailesine teslim edilmiş oldu. Son iki yılda 3.4 katrilyon Türk lirası kar ettiler. Yıllık ödemesi gereken 1 katrilyon... Ayrıca yeni yatırım vaadlerini de tutturamamışlardır.


DIŞARDA KİM ALDI BİLMİYORUZ?


Durum bu iken dün halka arz yapıldı. Çok düşük fiyata yüzde 35 içerde, yüzde 65 dışarda yapıldı. Dışarda kim aldı bilmiyoruz. Stratejik bir sektör diyoruz, kimin aldığını bile bilmiyoruz. Bunların bir gün gelir hesabı sorulur.


SABAH-ATV SATIŞI İÇİN GENSORU


Yarın Sabah-atv satışıyla ilgili gensoru önergesi vereceğiz. 7 firma ilgi göstermiş. Bir tek firma kalmış. 6 firmanın neden vazgeçtiğinin perde arkası nedir, bunun aydınlatılması gerek. Mesela Başbakan son çekilen 2 firmayla görüştü mü, onlara çekilmelerini telkin etti mi? İlişki kurmuşlarsa bunun anlamı nedir?


VAKIFBANK VE HALKBANK NASIL KREDİ VERDİ?


Halkbank ve Vakıflar bugüne kadar onlara verdiği gibi 385 milyon dolar kredi vermiş mi? Hayır. En yüksek verdiği kredi Tüpraş'ı alan firmaya vermiş. 125 milyon dolar... Üstelik de Arçelik'i de teminat almış. Bunlara nasıl verdiler? 3 yıl ödemesiz, libor artı yüzde 4 faiz ve teminat yok. Bankalar kendileri 3 yıl ödemesiz bu faize dışarıdan kredi alabiliyorlar mı? Hayır... Peki biz Türkiye'nin soyulmasına seyirci mi kalacağız. Kalmayacağız...


BU SORULARA DA CEVAP VERSİN


Ayrı bir olay daha var. Başbakan cevap versin: Sana yurt dışından gelen işadamlarına "sen onla değil, bunla ortak gir" dedin mi? "Sen onunla ortak olursan işin yürür" dedin mi demedin mi? Buna da cevap verecek...


CHP REJİMİN SAVUNUCUSU


CHP rejimin inançlı ve tutarlı bir savunucusudur. CHP ile DSP arasında karşıllıklı saygı ve iyiniyet haricinde bir ortaklık kurulamaz. CHP hiçbir zaman herhangi bir ara rejimden, demokrasi dışından bir durumdan bir yarar aramamıştır. Son zamanlarda böyle bir yanılgı yaratmaya çalışıyorlar. Bunlar doğru değil.


TÜRKİYE DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİ


Türkiye'de daha önce de yüzde 55'in üzerinde partiler iktidara geldiler. Ama hepsi de Türkiye'nin temellerine saygı duydular. Demokrasilerde bir Maliye Bakanı'nın kendisi için 4 defa af çıkarması var mı? Sizin hakkınızda bunca dava olacak, siz dokunulmazlık zırhına sığınıp, bu demokrasinin icabı diyeceksiniz. Van'da yaşanan olaylar demokraside var mı? 80 yaşını aşmış İlhan Selçuk'u gece yarısı alıp, sonradan bir şey yokmuş demek var mı? Devletin parasıyla gazete almak var mı? Eşlerini kocalarını işbaşına getirmek var mı? Bizim anlayışımızda bu demokrasinin gereği değil... Başbakanların savcılık görevine soyunduğu bir rejim demokrasilerde var mı? Biz herhangi mercinin CHP'nin demokratlığı konusunda vize verme hakkını kabul etmiyoruz.


Yargı reformu yapılmış. Yargının haberi yok. Avrudan temsilciler gelmiş. "Bakın yaptık" diyorlar onlara... Onlar da "aferin" diyor. Hakimler Yüksek Kurulu üyelerinin parlamentodan seçilmesi gerekiyormuş. Hakimler Meclis'e gelecek. Kulis yapacaklar. Olayın özü bu. Bunu bize reform diye yutturacaklar.


AVRUPA TEMSİLCİSİNE SORUYORUM: SEN BECERDİN Mİ?


Laiklik ya vardır ya yoktur. Laikliğe göre herkesin kendine göre yön vermeye hakkı yoktur. "Demokratik laiklik" söylemleri laiklikten vazgeçme arayışının yansımasıdır. Bir AB yöneticisi "zorla laiklik olmaz" diyor. Ama ben ona sormak istiyorum. "Sizin ülkenizdeki laiklik refarandumla mı geldi?" Yüzyıl savaşları, 30 yıl savaşları demokratik bir süreç mi? Sen protestansın, sen katoliksin diyerek insanların birbirinin boğazını kestiği o katliamlar demokratik bir süreç mi? Demokrasi kendinden açan bir çiçek olsa ne güzel!.. Bizim de buraya gelmemiz kolay olmadı. Yani şimdi "halktan oy aldım, laikliği kaldırmayı hak biliyorum" mu diyorsun? Dünyada demokratik laiklik üretmiş bir islam toplumu var mı? Hristiyan toplumu olarak siz de başaramadınız. Demokrasi ve laiklik ikisi de aynı zamanda, hiçbirini öteki için kurban etmeden, ikisini de koruyarak götüreceğiz... Yüzde 47 ona "sen iktidara gel de laikliği tahrip et" diye mi verdi? Yüzde 50 alanlar geldi geçti Türkiye'de...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler