YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Binali Yıldırım'dan Irak'a Başika cevabı
Başbakan Binali Yıldırım 9. Ticaret ve Sanayi Şurası'nda TOBB Genel Merkezi'nde konuştu. Irak hükümetinin Başika ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Irak'a Başika cevabı
06 Ekim 2016 / 13:08 Güncelleme: 06 Ekim 2016 / 15:33

Başbakan Binali Yıldırım 9. Ticaret ve Sanayi Şurası'nda TOBB Genel Merkezi'nde konuştu. Irak'ın Başika'da bulunan Türk askerleri hakkındaki açıklamalarına sert tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, "Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ'la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir."  dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM FIRAT KALKANI OPERASYONUN AMACINI AÇIKLADI

Fırat Kalkanı Operasyonu'nun amacı Türkiye'nin hudutlarının güvenliğini sağlamak ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Bugüne kadar yaklaşık bin kilometrelik bir alan terör unsurlarından tamamen temizlenmiş ve buraya asli unsuru olan Suriyeli mülteciler yerleşmeye başlamıştır.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN IRAK'A NET BAŞİKA CEVABI

(Irak Meclisi'nin kararı) Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 30-35 senedir ülkemizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün barındığı Irak'ta, Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle, DEAŞ'la mücadele adıyla askeri unsurlar bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur.

"(Irak Meclisinin kararı) Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ'la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir." 

Suriye'nin normale dönmesi için işin bir yerinden başlamış bulunuyoruz. Diğer ülkelerin de aynı şekilde bir an önce terör gruplarını ortadan kaldırarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde, bütün etnik yapıların birlikte yaşayacağı, herkesin temsil edileceği bir yönetime ulaşması, kavuşması için gerekli sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. 

Başika'daki askerlerimiz o bölgede bulunan halkın eğitimini yapıyor. Bugün Irak Hükümetinden anlaşılmaz bir tepki alyoruz. 60 ülkenin askeri var hatta Yeni Zellanda bile orada, Herşeyi bırakıp Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle içtigaldir. Irak ne söylerse söylesin oradaki demografik yapının değişmemesi için Türk askeri orada kalacaktır. Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir.

Geçtiğimiz yıllarda terörle mücadelede yeni bir safa geçtik. Nusaybin'i gördünüz bu bölgede terör nedeniyle şehirler yok oldu, güvenlik güçlerimiz şehit oldu. Ama artık bunlar geri kaldı, bölgedeki yaralar sarılıyor. hayat normale dönüyor. Esnafın borcu yeniden yapılandırıldı. Devletin yapacağı yatırım bölgede 140 milyar lirayı buluyor.

Bütün bu terör unsurlarının kökünü kazıyacağız. Bunlar ne kürtleri ne de türkleri temsil ediyor.

FETÖ ile ilgili operasyonlarda keyfi davranan varsa bunlarıda  tek tek ele alıp ne gerekiyorsa yapacağız. FETÖ ile mücadele adaletli olacak. FETÖ konusunda haksız uygulamalar varsa Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bu işin başındadır. Ne varsa gelsinler getirsinler.

Salı günü orta vadeli plan açıkladık. Demokratik yönetimlerin hashas ve şeffaf bir açıklama yapması gerektiği gibi açıklama yaptık. Ekonomik planı sizlerle paylaştık müsbet menfi eleştiriler geldi. Orta vadeli planın büyük ölçüde kabul gördüğünü keşfettik.

Orta vadeli plan büyümeyi ele alıyor. Daha fazla üretim, daha fazla istihdam anlamına geliyor. Yapısal değilşim ve dönüşüm programını her alanda sürdüreceğiz. 

Reform niteliğinde düzenlemeler yaptık borçların yapılandırılması, damga pulu vergisinde indirim yaptık. 

Ne kadar çok üretirsek o kadar çok ülkemizi ileri taşırız.

TOBB'dan, siz sanayicilerden özellikle bir ricam var, bir istirhamım var. Cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 ilden oluşan bölgeye yönelik bir hamle başlatmanızı istiyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. 'El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar' diye bir tabir var. Dolayısıyla o bölgelerde mutlaka pozitif ayrımcılık yapacağız, yatırım yapacağız, karşılığını biz vereceğiz, hiç merak etmeyin.

TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GÖSTERGELERİ DÜNYADAKİ BİRÇOK ÜLKEDEN ÇOK DAHA İYİ DURUMDA

"2002'den bugüne milli gelirimizi her yıl yüzde 5'e yakın artırdık. 2009'daki dünya krizinden, hatta 2002'den bu tarafa 27 çeyrek boyunca hep büyüdük. Dünya küçüldü, Türkiye büyümeye devam etti. Çünkü bizim güçlü esnafımız, sanatkarımız var, ülkesini seven, sorumluluğunun bilincinde olan işte böyle 10 milyonluk bir topluluğumuz var. Sıkıntılı günlerimizde bile büyümeye devam ediyoruz. 2002'den bugüne kadar 7 milyon vatandaşımıza iş, aş kapısı sağladık. Sadece 36 milyar dolar olan ihracatımızı 2015'te tam 4 kat artırarak 144 milyar dolara çıkardık. 2002'de yüzde 11'in üzerinde olan bütçe açığını bugün yüzde 2'nin altına indirdik. Aynı anda hem DAEŞ ile hem PKK ile hem FETÖ ile mücadele yaparak bunları başardık. Bugün Türkiye'nin ekonomik göstergeleri dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi durumda. Cuma günü dış ticaret verileri açıklandı. Ağustos ayında ihracatımız temmuz ayına göre yaklaşık yüzde 8 artış sağladı. Ekonomiye güven eylül ayında ağustosa göre yüzde 21 arttı. Yani her 5 kişiden biri 'ekonominin daha iyiye doğru gittiğini' söylüyor. Vatandaş bunu söylerken değerlendirme kuruluşlarının ne söylediğinin önemi var mı? Bizim notumuzu 3-5 tane değerlendirme kuruluşu belirleyemez, bizim notumuzu esnaf belirler, vatandaş belirler. Biz hesabı vatandaşa vereceğiz, derecelendirme kuruluşlarına değil. Onun için herkes yerini yurdunu bilsin, Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlar 15 Temmuz'da derslerini aldılar."

"ARANIZDA BÖLÜCÜLERE VE FETO'CULARA ASLA YER VERMEYİN"

Başbakan Yıldırım, yarının bugünden daha güzel olacağı konusunda hiçbir endişe duyulmaması gerektiğine işaret ederek, "Maalesef bir alışkanlık var. O alışkanlık da Türkiye'yi sürekli kötü göstermeye çalışmak. Neyle yapıyorlar bunu biliyor musunuz? O 'himmet' diye garip gurebadan, ablalardan, abilerden, esnaftan topladıkları paraları, kuruş kuruş topladıkları paraları, o yabancılara, lobi şirketlerine, televizyon şirketlerine, gazetelere, siyasetçilere oluk oluk dağıtıyorlar ama burunlarından fitil fitil getireceğiz. Memleketini gidip böyle şikayet etmenin kimsenin yanına kar kalmayacağını, bu ülkeye ayar çekmenin kimsenin haddi olmadığını elbette görecekler. Nasıl görecekler? İşte sizlerle görecekler." değerlendirmesinde bulundu.

"İHANET EDENLERİN CANINA OKUYACAĞIZ"

İhanet edenlerin canına okuyacağız, ama ibadet eden büyük bir kısım var bunların hiç endişesi olmasın, bu konuda başından beri söylüyoruz hiç hata yapmamak mümkün değil, Örgüt kayıt dışı ilişkileri ancak araştırarak buluyoruz. Yaşla kurunun bir arada yanmasının önüne geçeceğiz. Ancak uygulamalarda yanlışlar oluyor. Bunları düzeltmek de mümkün. Artık bu tür şeylerin gündemi işgal etmesine izin vermeyeceğiz.

Ne kadar zenginleşirsek zenginleşelim tarım bizim için stratejik olmaya devam edecek. Teşviklerin mantığı şu hangi bölgede hangi ürünler yeştişecek esas olan bu, hayvancılıkta başlanğıçta ithal etmemiz gerekiyor. Bunu yapacağız ama TİGEM'de hayvan varlığını artırmanın yollarını arayacağız. Tarımda maliyeti azaltıp üretimi çoğaltacağız. Bakanlığımız bunun planını hazırladı. Kaynak da hazır önümüzdeki yıldan itibaren bunu yürürlüğe koyacağız.

"ÖĞLE YEMEĞİ YOK, SANDVİÇ VERİLECEK"

Şim taş üstüne taş koyma zamanıdır, üretmek zamanıdır. Laf etme zamanı değildir. Kaynaklar sınırlı asıl iş atıl yatırımlara geçit vermektir. Öncelikleri tekrar belirleyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle  9. Ticaret ve Sanayi Şurası'nın Ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını diliyorum. Allah amanet olun diğer toplantıdan sonra vakit kalırsa ben yine geleceğim, öğlen yemek arası yok tasarruf yapılacak, burada sandviç dağıtılacak.

 // mevlut
Turk askeri ve hukumeti istemedikçe kimse çikaramaz bizi ordan...
06 Ekim 2016 20:15
yazik
 // aslan
Yarin abd oradan cikin dedigi zaman ,tsk tipis tipis cikacak...
06 Ekim 2016 14:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler