YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Binali Yıldırım: İdam talebine duyarsız kalamayız
Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşların talebini aldıklarını ifade ederek, "Bu talebe karşı duyarsız kalamayız" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım: İdam talebine duyarsız kalamayız
23 Temmuz 2016 / 22:31 Güncelleme: 23 Temmuz 2016 / 22:49

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimi hakkında ATV-A Haber ortak yayınında açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

EŞTEN DOSTTAN DUYDUM

Dolmabahçe ofisinde saat 21:00 gibi çalışmalarımız tamamlandı ve Tuzla'ya hareket ettim. Köprü'yü geçtikten 10 dakika sonra köprünün tutulduğunu öğrendim. Benim yakın korumama bu haber iletildi ve eşten dosttan duydum. Aradılar "Sayın Başbakanım bu olaylardan bilginiz var mı?" diye sordular. Akşam 10 civarı eve vardım.

BAZI KOMUTANLAR BU BİR KALKIŞMA DEDİ

Genelkurmay Başkanı'nın telefonu çalıyor cevap vermiyor, İçişleri Bakanı'nın telefonu ise kapalıydı. Hemen Ankara Valisi, İstanbul Valisi ve Emniyet Genel Müdürü'nü aradım. Baktım iş kötüye gidiyor. Tanklar, uçaklar çıkmış. İşin adını koymak gerekiyor.

Bu bir kalkışmadır, milli iradeye karşı, demokrasiye karşı, silahlı bir eylemdir. Bunu vatandaşlarımıza hemen bir tv kanalı ile bağlantı kuruldu ve aktardık. Ben insiyatif alarak bunun emir komuta dışında bir olay olduğu kararını aldım. Sonra benim beyanatımı duyan bazı komutanlar, komuta kademesinin bilgisi dışında birisi olarak, bu bir kalkışma dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZLA ÖLMEK VAR, DÖNMEK YOK" DEDİK

Daha sonra halka da bir çağrım oldu. "Merak etmeyin, biz bu çapulculara pabuç bırakmayacağız, hesabını en ağır şekilde ödeyecekler" dedik. Adım adım sorular soruları getirdi. Bu yapının FETÖ terör örgütü olduğunu anladık. Adını da koyduk. Gece yarısından biraz önce idi. 

Bu arada tanklar ilerliyor. Cumhurbaşkanımız ile temasa geçtim. Telefonda konuştum. O da bir şeylerin ters gittiğini biliyordu. Bir takım olayların yayılarak devam ettiği kanaati onda da vardı. Ölmek var dönmek yok dedik. Milletimizden taraf olmasını istedik. İnsanlar akın akın bu işgalcilerin olduğu noktalara akın etti. Bu üniformalı teröristler doğrudan helikopterlerden insanları taradılar. 

KOMUTANIN BİRİ YAZILI EMİR İSTEDİ

Bir yandan Sayın Cumhurbaşkanımız ayrılma planı yapıyor, bulunduğu yer güvenli değil. Biz de bu hava akımlarını durduralım dedik.  Hava Kuvvetlerinden Kuvvet Komutanı'nı aradık. Eskişehir'de hava savunma bölgesinde generallerle konuştum. 

Onların anlattıkları daha vahim. Diyarbakır, Balıkesir, Akıncılardan izinsiz kalkan uçaklar bombalıyorlar dediler. Neden bunları baskılamıyorsunuz dedim. Araçlarımız yüklü değil diyenler oldu. 

Bu benim çok canımı sıktı. Size emrediyorum, derhal bu saldırıları püskürtmek üzere uçakları kaldırın dedim. Komutanın biri yazılı emir yollayın dedi. Bunun hesabını soracağım senden dedim. O isim şu an gözaltında.

JANDARMA ARACI BİZ YAKLAŞINCA ATEŞ AÇAMAYA BAŞLADI

Bir yandan yola devam ediyoruz. Gerede'den ayrıldık Samsun istikametine Ilgaz Tüneline gittik tünelde kaldık. Yaptığımız temelini attığımız tünel bize sığınak oldu. Artık gün ağarmış vaziyette. Karşıda bir jandarma aracı var.

Biz yaklaşınca ateş etmeye başladılar. Karşılık verildi. Şöforumuz hemen geri vitese taktı. Atış menzilinden çıktık. Tali yoldan Ilgaz merkeze geldik ve Kaymakama konuk olduk. 

İSTİHBARAT NASIL BİR SINAV VERDİ?

Bir ton emir hazırlamışlar. Hepsi inceden inceye çalışılmış. Ben olanları anlatıyorum bunun yorumunu da vatandaş yapsın.

İstihbarat Genelkurmay'a aktarmış. Önlem alınamamış Kuvvet Komutanlarının tamamı, Genel Kurmay Başkanımız dahil derdest edilmiş Akıncı'ya götürülmüş. Bu onaylanacak bir şey değil. Bana neden haber verilmedi? O sorunun cevabını ben de arıyorum. Bizim süreçten haberimiz olmadı. 

DARBE GECESİ BAZI KOMUTANLARIN DÜĞÜNDE OLMASI

Bunların hepsi rastlantı mıdır, yoksa planın bir parçaları mıdır bu sorular haklı olarak soruluyor. Bunlar ortaya çıkacak, bunların hepsi detaylı olarak araştırılacak. Herkes düğüne gidiyor, yıllarca kendisinin komutanlık yaptığı, nikah şahidi olarak davet edildiği insan gitmiyor.

İzmir'de tatildeyken tatilini kesiyor Ankara'ya gelme ihtiyacı duyuyor. Garip olacak birçok olay arka arkaya geliyor. Düğün basılıyor, o komutanlar derdest ediliyor. Bütün bunlar, hepsi bir şeylerin ters gittiğini ve bir şeylerin çok öncesinden planlandığını, hazırlıkların yapıldığını gösteriyor.

BU YERLEŞKEDE MUHAFIZ ALAYI OLMAYACAK ARTIK

Başbakan Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece TRT'yi basan ekibin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından hareket ettiğini belirterek, alayın lağvedilip edilmeyeceğine ilişkin, "Onun kararını aldık, artık burada, bu yerleşkede Muhafız Alayı olmayacak." dedi.

"İDAMI DİĞER PARTİLERLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Milletimizde "idam" diye büyük bir öfke var. Biz vatandaşların bu talebini aldık. Biz bu mesaja duyarsız kalamayız. Bu ayaküstü verilecek bir karar değil. Partilerle karar vereceğiz. Türkiye bir hukuk devleti, intikam duygusu ile değil adaletle karar vereceğiz. 

"BÜTÜN PARTİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Artık mesele memleket meselesi, parti meselesi olmaktan çıktı. Olay duyulduğunda yarım saat içinde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştüm. Açıkca biz bunu asla kabul etmiyoruz dediler. Biz vatandaşları meydanlara davet ettik siz de bu çağrıyı yapar mısınız dedim memnuniyetle dediler. Artık tek vücut olarak vatandaşlarımız meydanları doldurdu. Bütün partilere teşekkür ediyorum.

"ÇOK FAZLA FİRAR EDEN YOK"

Rus uçağını düşürenler de gözaltında. Marmaris'e Cumhurbaşkanımızı öldürme maksadıyla giden SAT komandoları 15-16 tane kaçan var, Yunanistana'a kaçanlar var. Çok fazla firar eden yok. 

GÖZALTINDA KAÇ KİŞİ VAR?

Gözaltına alınan şahıs sayısı 13 bin 2, bin 329'u polis, 8 bin 831'i asker, 2 bin 100 hakim ve savcı gözaltında. 5 bin 837 kişi tutuklu. İsyancılardan 24'ü öldürüldü. 

 

Ayrıntılar geliyor...

ÇOK HAKLlSlNlZ ➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Sayın başBakan'ımız.. Gayet tabiÎ ki îdam talebine duyarsız kalamayız ammaaa, gâvurpaBirliği'ne de rest çekmeyi de göze alamayız değil mi başBakan'ım.. Hele hele, koyunu yüzmüş kuyruğuna gelmiş iken!!! ...
24 Temmuz 2016 Pazar 14:15
 // atak
İdam kesinlikle gelmeli bu hainler için...
24 Temmuz 2016 00:43
 // Vatan
Vatan hainleri içi idam getirilmeli...
23 Temmuz 2016 23:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler