YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Binali Yıldırım hükümet programını açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümet'in programını açıkladı. Yıldırım, yeni anayasa ve başkanlık sisteminin AK Parti hükümetinin en öncelikli konuları olacağını ifade etti.
Başbakan Binali Yıldırım hükümet programını açıkladı
24 Mayıs 2016 / 18:32 Güncelleme: 24 Mayıs 2016 / 20:23

65. Hükümet kuran Başbakan Binali Yıldırım, TBMM'de Hükümet Programı'nı okudu. AK Parti'nin üzerinde önemle durduğu Başkanlık Sitemi de program içerisinde yer aldı. Yıldırım'ın programı okuduğu sıralarda muhalefet koltuklarından gelen atışmalara verdiği cevaplar Genel Kurul'da gülüşmelere sebep oldu.

"SEÇİLME YAŞINI 18'E İNDİRECEĞİZ"

Başbakan Yıldırım'ın okuduğu programda şu ifadeler yer aldı:

Seçme yaşını 18'e indirdiklerini belirten Yıldırım, "Seçilme yaşını da 18'e indereceğiz." dedi.
Başbakan Yıldırım, AK Parti iktidarları döneminde savunma sanayisine yapılan yatırımın 30 milyar doları aştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"AK Parti iktidarından önce sadece 2 milyar dolardı. AK Parti iktidarı döneminde savunma sanayinde yerlileştirme ve millileştirme oranı yüzde 20'lerin altındayken bugün yüzde 50'lerin üzerine çıkmıştır." dedi.

TERÖRLE VE PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

Türkiye'nin birliği ve beraberliği yolundaki kutlu yürüyüşü akamete uğratmaya çalışan ve milli güvenliği tehdit eden eski ve yeni tüm vesayet unsurlarıyla mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bölücü terör örgütü ve paralel terör örgütü başta olmak üzere, tüm terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Milletimizin birliğine, kardeşliğine ve devletimizin bekasına halel getirecek hiçbir gayrimeşru oluşuma müsamaha gösterilmeyecektir. Milletimiz emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden çıkarılacaktır."

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bugüne kadarki tüm seçimlerde siyasi partilerin yeni bir anayasa vaadinde bulunduğunu belirten Yıldırım, milli iradenin seçtiği Meclis'in yeni Anayasa yapmayı bir türlü başaramadığını kaydetti.
Binali Yıldırım şöyle konuştu:

"Gün bugündür. Artık yeni anayasa, başkanlık sistemi de dahil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemahal 26. yasama döneminde AK Parti hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız olacaktır. 

İlk defa millet iradesiyle gerçekleştirilecek bu anayasanın yapımında diğer siyasi partilerin yanımızda yer almasını bekliyoruz. Gelin bu tarihi sorumluluğa siz de ortak olun."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler