YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan anayasayı strateji masası olarak kullanıyor"
"Başbakan anayasayı strateji masası olarak kullanıyor"
21 Haziran 2013 12:29
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, anayasa masasını strateji masası olarak kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetelerde yer alan AK Partili bir ismin valizle döviz getirdiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak İsviçre'de 8 ayrı sırdaş hesabın bulunduğu iddialarının, çok ağır olduğunu söyledi.

Hükümet'in, bu kadar ağır bir şaibeye karşı sessiz kaldığını ifade eden Kart, "imzasız elektronik postalarla gelen soyut ihbarları bile ciddiye alan, bu söylentileri iddianameye konu yapan, kapsamlı soruşturma yapan Cumhuriyet Savcılıklarının, böyle bir somut ve ciddi ihbar hakkında, yasal soruşturma sürecini başlatmadığını" belirtti.

Kart,Başbakan'ın etik değerler, temiz siyaset ve halka saygı adına böylesine ağır, somut ve ciddi bir iddiaya karşı, yasal tepki içine girmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

"Günlük siyaset polemiği içinde anamuhalefet Genel Başkanına ve muhalefet milletvekillerine karşı acımasız bir şekilde tazminat davaları açan Başbakan'ın, bu kadar ağır bir suçlama karşısında dava yoluna başvurmamış olması kabul ve izah edilemez. Başbakan'ın bu iddia üzerine, İsviçre'deki ilgili mercilere başvurup, kendisi ve birinci derece akrabaları adına İsviçre'de sırdaş hesabının bulunmadığı yönünde belge temin etmesi gerekirken, bu yola da başvurulmamış olması ayrıca kayda değer bir husustur.

Başbakan ya da aile bireylerinin 21 Mayıs 2013'te yürürlüğe girenve kamuoyundaVarlık Barışı olarak bilinen düzenlemenin deiçinde bulunduğu6486sayılı yasadan yararlanıp - yararlanmayacağı konusu önem kazanmıştır.

Bu konu ticari sır kavramı içinde mütalaa edilemeyecek bir konudur.Şahsınız ve aile bireyleri ile ilgili olarak dile getirilen sırdaş hesap iddialarıyla ilgili olarak, İsviçre resmi mercilerinden ya da bağlantılı olarak başka ülkelerden, iddia edilen nitelikte mal varlığınızın olmadığına dair belge temin etme yoluna bugüne kadar neden başvurmadınız "

"Temmuz'da da çalışmaya hazırız"

Kart, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, Mayıs'tan bu yana önemli maddelerde gelişmelerin bulunduğunu söyledi. Mutabakata varılan madde sayısının 50'nin üzerinde olduğunu belirten Kart, "8-9 fıkralık maddeler var, çoğu yeşil, bir fıkra kırmızı kalmış. Ben bunu yeşil madde olarak görmek gerekir diye düşünüyorum" dedi.

Son 3-4 aydır dile getirdikleri blokajın durduğunu ifade eden Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet, artık o blokaj konusunda kararını versin. Başbakan ve Hükümet, anayasa yapımı konusunda samimi, dürüstse, halka verdiği sözün arkasındaysa blokajın kaldırılması gerekir. Blokaj, AKP'nin başkan taslağından kaynaklı. O blokaj kaldırıldığında inanıyorum ki BDP'nin dile getirdiği bir takım maddelerin de dayanağı kalmayacaktır, bir anda o mutabık kalınan madde sayısının iki katına çıktığını göreceksiniz. Biz bu nedenle Temmuz'da, Ramazan ayında da CHP olarak çalışmaya hazırız. Bu blokajlar kaldırıldığında Temmuz'da taslak metnin ortaya çıkabileceği kanısındayız. Başbakan artık anayasa masasını strateji masası olarak kullanmaktan vazgeçmelidir."

 

AA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler