YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'Bank Asya' açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesi ve durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'Bank Asya' açıklaması
31 Mayıs 2015 / 14:56 Güncelleme: 31 Mayıs 2015 / 14:59

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Davutoğlu, Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesi konusunda "Türkiye'de bir hukuk devleti olarak BDDK, TMSF ve bankaların nasıl çalışacağı belli ilkelere bağlandı. Bunlar da son derece temiz çalışan kurumlar. Siyasi talimat üzere harekete geçen kurumlar değil. Zamanlaması... Eğer bunda bir siyasi irade ya da başka bir faktör olsa 1,5 senedir el konurdu. Belli şartlar sağlanmadığı için ve bankacılığın temel fonksiyonlarını ifa etmek bakımından bu şartlar yerine getirilmediği için gerek hukuki gerek mali açıdan bu şekilde bir tasarruf icap etti. Bunların hepsi hukuk kuralları içinde. İtirazı olana da hukuk kapıları her zaman açık. Bu tamamıyla teknik, mali, finansal değerlendirmeyle ilgili bir durumdur. Paralelle mücadele de kendi doğası içinde ayrıca yürütülür. Bu bankanın normal bankacılık işlevi dışına çıkmasının sebebi, bu paralel yapıyla ilişkileri." açıklamasında bulundu.

Durdurulan MİT TIR'ları

Davutoğlu, durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili de "Bu konuda bizim veremeyeceğimiz hesap yok. Hiçbir şekilde Türkiye hiçbir yerde terör örgütlerini desteklemedi. Sicilinde de en ufak bir leke yoktur." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler