YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barışın adresi TBMM'dir Kandil değil!
Barışın adresi TBMM'dir Kandil değil!
26 Nisan 2013 14:26
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, çözüm süreciyle ilgili olarak "Eğer Türkiye'de barış sağlanacaksa biz bunun içerisinde varız. Ama barışın adresi TBMM'dir. Barışın yeri Kandil veya İmralı değil" dedi.

Toprak, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, CHP olarak Türkiye'de kanın akmaması için defalarca Başbakanla görüştüklerini ifade etti.

Kanın durması için gerekli desteği de verdiklerini ifade eden Toprak, "Defalarca Tayyip Erdoğan'a gittik. 'Yeter ki sen bunu durdur biz sana destek verelim' dedik. Bu hamleyi yapan biziz. Ama Tayyip Erdoğan ana muhalefet partisini muhatap almak yerine İmralı'yı muhatap almayı seçti" dedi.

Toprak, şöyle devam etti:

"Kandil'den yapılan PKK militanlarının geri çekilme olayında, çekilme sürecindeki yol haritasını yanlış buluyoruz. Türkiye'de terörün bitmesini, ülkeye huzurun, barışın gelmesini istiyoruz. Ama PKK militanlarının Suriye'ye yerleştirilip Türkiye'nin başında Demokles'in kılıcı gibi eli silahlı bekleyen bir yapı istemiyoruz. Eğer Türkiye'de barış sağlanacaksa biz bunun içerisinde varız. Ama barışın adresi TBMM'dir. Barışın yeri Kandil veya İmralı değil. Eğer barışın yeri parlamentoysa CHP'nin verdiği yasa teklifleri var. İktidar partisi samimiyse gelsinler o bölgedeki vatandaşlarımızın hakları olan o yasaları çıkartalım. Kürt vatandaşlarımızın haklarını, özgürlüklerini Kandil ile İmralı arasına sıkıştırmadan parlamentoya getirerek çözmemiz lazım."

Toprak, çekilmenin bir savaş terimi olduğu görüşünde bulunarak "Önce Türk Silahlı Kuvvetleri çekilip sonra PKK'nın çekilmesi. Çekilme bir savaş terminolojisidir. Çekilme iki ülke arasındaki savaşta kullanılan bir dildir. Şu anda sanki iki devlet savaşıyormuş gibi. PKK, Apo'nun silahlı kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri de Türkiye'nin silahlı kuvvetleri gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bu yanlıştır. Çekilmeyi yanlış buluyoruz. Dağda bulunan kişi Türk vatandaşıdır. Orada bulunan kişilerle ilgili bir şey varsa siyasi irade kanun çıkartarak bunu siyaseten çözmesi lazım" diye konuştu.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İl Başkanı Mehmet Faruk Akar ve partililer katıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler