YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barış Süreci güçlendirilmelidir
Barış Süreci güçlendirilmelidir
27 Eylül 2014 14:34
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''Kürt sorunu''yla ilgili, ''Sorunun çözümü için yürütülen süreç şeffaf olmalı ve barışın toplumsallaşması için gerekli tüm kesimler seferber edilerek süreç güçlendirilmelidir'' ifadesini kullandı.

Tanrıkulu ABD'de katıldığı bir toplantıdaki konuşmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin değiştiğini, fakat insan hakları alanında, devlet eliyle insan haklarının ihlal edilmeye devam edildiğini savundu.

Barış sürecinin sadece Türkiye'deki değil, bütün coğrafyadaki Kürtler için de demokrasiyi destekleyen, hak ve özgürlük arayışında olan herkes için hayati olduğunu ifade eden Tanrıkulu, Kürt sorununun çözümü hakkında CHP olarak bu süreç hakkında hiçbir malumat sahibi olmadıklarını öne sürdü.

Tanrıkulu, ''İtirazımız sürece değil, sürecin şeffaflıktan uzak yürütülmesine'' ifadesini kullandı.

Kürt sorununun çözümü için gerekli yasal değişiklikleri ve düzenlemeleri yapmak için TBMM'ye düzinelerce kanun teklifi verdiklerini belirten Tanrıkulu, "CHP'nin diyalog çağrısını aşağılamanın" anlamlı bir yanı olmadığını kaydetti.

''Süreç şeffaf olmalı''

Başından beri yaptıkları önerinin geçerliliğini koruduğunu belirten Tanrıkulu, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Sorunun çözümü için yürütülen süreç şeffaf olmalı ve barışın toplumsallaşması için gerekli tüm kesimler seferber edilerek süreç güçlendirilmelidir. Kürt sorunu artık bölgesel ve uluslararası bir sorundur. Bu sorunun çözümü için de bölgesel ve uluslararası çapta bir çaba inşa etmeye ihtiyacımız vardır.''

CHP'nin Kürt sorununun çözümünde temel aktör haline gelmesi gerektiğini ileri süren Tanrıkulu, ''Kürt sorununun kalıcı çözümü konusunda muhataplarla yapılacak görüşmelere değil, bu sürecin belirsizliklere mahkum edilmesine karşıyız'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler