YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bari idam sehpası kursaydın
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.
Bari idam sehpası kursaydın
22 Ocak 2013 / 15:57 Güncelleme: 22 Ocak 2013 / 16:18


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun, maaşında haciz olan işçilerin, borçlarını ödememesi halinde işlerine son verilmesine ilişkin bir genelge yayımladığını belirterek, ''Sıcak koltuklarında oturup Mercedese binen sendika ağalarına söylüyorum: İşçilerin haklarına siz sahip çıkamazsınız. O koltuklarınızdan ayrılın'' dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''9 ocak 2013 tarihinde bir genelge yayımlanıyor ve 'Kimin maaşında haciz var, tespit edeceğiz. Uyarı göndereceğiz, (borcunu öde) diye. Ödemez ise işine son vereceğiz' deniliyor. Hangi vicdan bunu kabul eder  Kim gönüllü borçlanır, icra dairelerine düşer  Sen o işçiye adam gibi para verdin mi  Hayatını ortaya koyuyor. Sen genelge yayımlıyor ve 'Borcun var, icralıksın. Borcunu kapat yoksa işine son veririm.' Bari idam sehpası kursaydın. Bu AKP'nin anlayışıdır.

Hangi demokraside böyle bir genelge yayımlanır  İnsan hakları denen bir kavram var. Hukukun üstünlüğü denen kavram var. 'Ya borcunu kapat ya işine son vereceğim...' O işçinin ailesi, çoluk çocuğu yok mu  Nasıl böyle bir genelge yayımlarsınız  Bu genelge demokrasimizin yüz karasıdır.

Sendikalara söylüyorum. Sıcak koltuklarında oturup Mercedese binen sendika ağalarına söylüyorum. Sabah akşam AKP şakşakçılığı yapan o sendikalara söylüyorum: İşçilerin haklarına siz sahip çıkamazsınız. O koltuklarınızdan ayrılın. Çağdaş bir ülkede böyle genelge olmaz. Beyler koltuklarında oturuyor. CHP iktidarında o sendika ağalarına hesap sormak benim boynumun borcu olacak.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler