YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Barbaros'' enerjiye güç katacak
''Barbaros'' enerjiye güç katacak
23 Şubat 2013 13:48
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yeni sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi'nin, Karaköy Limanı'nda düzenlenen hizmete alınma törenine katıldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, gemiyi, Norveç'ten 130 milyon dolara satın aldıklarını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
''En ileri teknolojiyle donanımlı busismik araştırma gemimizle bu araştırmalarımızı yapacağız. Belli bir süre sonra bunun ikincisini de çalışmaların içine katacağız. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) sadece dar kapsamlı değil, uluslararası anlamda da bu çalışmaları yapacak bir konuma ulaşmasını arzuluyoruz.
 
Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi'nin TPAO'ya ve ülkemizin enerjide tedarik adımlarını atmasına önemli bir güç katacağına inanıyorum.''
 
Bakan Taner Yıldız
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da son teknolojiye sahip tasarım ödülü alan Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi'nin ülke ekonomisine kazandırıldığını söyledi.
 
Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, açılışın ardından gemiyi gezdi.
 
Geminin özellikleri
 
TPAO,  ''Barbaros Hayreddin Paşa'' adı verilen yeni sismik araştırma gemisini, doğal gaz ve petrol arama çalışmalarında kullanılacak.
 
İki ve üç boyutlu sistim veri toplayabilen, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabilen 84 metre uzunluğundaki gemide bir de helikopter pisti yer alıyor.
 
Geminin, Karadeniz ve Akdeniz'de sondaj öncesi veri toplama projeleri için yola çıkması bekleniyor.
 
 
AA
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler