YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bakanların istifa etmesi şart değil"
"Bakanların istifa etmesi şart değil"
03 Ekim 2013 12:29
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yerel seçimler öncesinde bakanların aday olması durumunda görevlerinden istifa etmelerinin yasal olarak zorunlu olmadığını bildirdi.

Bozdağ, Diyanet-Sen Genel Merkezinin açılış töreninin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bazı bakanların yerel seçimlerde aday olması durumunda istifa edip etmeyecekleri, nasıl bir formülün uygulanacağı yönündeki soru üzerine Bozdağ, seçim süreci resmen başlamasa da partilerin kendi iç süreçlerini başlattığını hatırlattı.

Kamu görevlilerinin aday olabilmeleri için istifa şartının olduğunu anımsatan Bozdağ, "Bizim yasalarımıza göre belediye başkanları ve milletvekillerinin istifası zorunlu değildir" diye konuştu.

Belediye başkanlarının hem aday olup, hem de görevde durabildiğini ifade eden Bozdağ, milletvekillerinin de istifa etmeksizin kampanyalarını yürütebileceğini söyledi.

Milletvekillerinin belediye başkanı seçilmesi durumunda mevzuata göre ya başkanlığı ya da milletvekilliğini tercih ettiğini anlatan Bozdağ, daha önce bunun milletvekiliyken belediye başkanı seçilen Melih Gökçek'te uygulamasının görüldüğünü hatırlattı.

Bozdağ, "Sayın bakanların görevlerinden istifa etmeleri yasal olarak zorunlu değil. Ancak seçim kampanyasının yürütülmesi bakımından, başka çalışmalar bakımından farklı değerlendirmeler olur mu Bunu da zaman içinde göreceğiz" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin erkek çocukların 14 yaşına gelmeden ve kendi rızaları olmadan sünnet ettirilmemesine yönelik raporu kabul etmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Fevkalade yanlış bir adım. Çünkü insanların inançlarıyla ilgili konularda, neye inanıp neye inanmayacağına parlamentolar, siyasiler, hükümetler, birlikler, uluslararası örgütler karar veremez. AB'nin kendi müktesebatıyla Avrupa değerleriyle din ve vicdan hürriyetiyle çatışan bir karardır. Daha önce de Almanya'da bazı mahkemeler bu noktada kararlar vermişti. Bu kararlar itirazlar üzerine düzeltilmişti. Maalesef belli ki bu sakat anlayış Avrupa'nın en önemli kurumları tarafından da kabul görebiliyor. Bu açık bir şekilde din ve vicdan özgürlüğüne müdahaledir. Hukuki değildir, kabul edilemez bir yaklaşımdır."

 

AA

13:09
 // Oktay D Gezer
Sn Bozdağ:yerel secimler oncesi aday adayı olacak bakanların istifa etmemeleri etik açıdan doğru olur mu?haksiz rekabete yol acmaz mı?Herseyin mutlaka yazılı olması gerekmez sanırım!!!...
03 Ekim 2013 13:09
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler