YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlara yargı yolunu AK Parti açıyor
Bakanlara yargı yolunu AK Parti açıyor
22 Nisan 2014 06:00
AK Parti, 4 eski bakan için soruşturma önergesi hazırladı, “Gerekirse Yüce Divan'a da sevk ederiz” dedi.

Meclis Genel Kurulu, 17 Aralık operasyonuna adları karışan 4 eski bakan Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili fezlekeleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Ancak Genel Kurul'a fezlekelerin muhatabı eski bakanlar ve AK Parti'nin girişimi damga vurdu. CHP'nin, çağrısı üzerine olağanüstü toplantının yapılmasına saatler kala önemli gelişmeler yaşandı. Haklarındaki fezlekeler Meclis'e gelen 4 eski bakan TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulunarak kendileriyle ilgili iddialara ilişkin soruşturma komisyonu kurulması talebinde bulundular.

Eski bakanlar Bağış, Güler, Çağlayan ve Bayraktar'ın başvurusunun ardından AK Parti Grubu da çok önemli bir adım attı.

Gerekirse yüce divan

Türkiye gazetesinden Şükran Karaban'ın haberine göre; AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski bakanlar hakkında soruşturma önergesi vereceklerini açıkladı. AK Parti'nin, dört eski bakanla ilgili iki ayrı soruşturma önergesi hazırladığı belirtildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise "Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu'nda 900'den fazla fezleke var. 4 tane daha eklenir 904 olur. Gerekirse soruşturma komisyonu kurulmasını da biz önereceğiz, komisyonu da gerekirse biz kuracağız. Eğer suçlu görürsek Yüce Divan'a da biz sevk edeceğiz" dedi.

AK Parti'nin restinin ardından, harekete geçen CHP de, dört isimle ilgili ayrı ayrı soruşturma komisyonu kurulması için önerge verdi.

AK Parti'nin restini yorumlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Olması gerekeni yapmışlar. Doğru yapmışlar. Ama geç kaldıklarını biliyoruz. Keşke 17 Aralık'ta böyle bir talepte bulunsalardı. Çok daha şık olurdu" dedi.

Gergin başladı

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in yokluğunda Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlık ettiği Genel Kurul, elektronik yoklamayla başladı. MHP'nin, Yakut'un başkanlığına yaptığı itiraz nedeniyle gergin başlayan oturumda fezlekelerin içeriğinin okunması konusunda da tartışma yaşandı. Zaman zaman tansiyon yükseldi, bazı muhalefet vekilleri kürsüye yürüdü. Başkanvekili Yakut sık sık oturuma ara vermek zorunda kaldı.

CHP'nin fezlekeler hakkında genel görüşme yapılması talebi, 158 'Evet'e karşın 259 oyla reddedildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler