YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu'nun gündemi
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.
Bakanlar Kurulu'nun gündemi
15 Mart 2010 / 19:00 Güncelleme: 15 Mart 2010 / 20:10

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Bizim arzumuz Diyarbakırspor'un yoluna devam etmiş olmasıdır. Bu bizim temennimizdir, ama kararı verecek olan tabiatıyla biz değiliz, Futbol Federasyonu ve onun ilgili kurullarıdır'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ermeni iddialarıyla ilgili bir kararın İsveç Parlamentosunda kabul edilmesinin ardından ''Ankara'nın'' bundan sonra ne yapacağının toplantı gündemine gelip gelmediği sorusuna Çiçek, ABD Temsilciler Meclisi'nin ilgili komisyonunda bir tasarının oylama konusu olduğunu anımsatarak, bunlarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve kendisinin açıklamalar yaparak tepkilerini ortaya koyduklarını hatırlattı.

Çiçek, şöyle konuştu:

''Bunları doğru bulmuyoruz, bu tür milletimize yönelik kabullerin hepsi haksızdır. Ortaklığa sığmayan, ortak olarak beraber olduğumuz bu ülkelerin parlamentolarından bu tip yasaların geçmiş olması, ilişkilere, normalleşmeye, barış sürecine ciddi ölçüde zarar veren hususlardır. Dolayısıyla Türkiye haklı olarak tepkilerini ortaya koymuştur. Bizim tepkilerimiz bir anlık bir tepki değildir. Tabiatıyla böyle bir haksız itham karşısında kalan bir ülkenin koyması gereken tepkilerdir. Biz de bunun gereğini yapıyoruz. Ümit ederim muhataplarımız bunları iyi anlar, iyi değerlendirir. Çünkü biz bölgemizde barışın ve huzurun tesisi için, normalleşmenin gerçekleşebilmesi için bir kısım çabaların, bir kısım gayretlerin içinde olduğumuz bir dönemde bu tip parlamentoda kararların alınması ve parlamentoların kendilerini tarihçilerin yerine koyarak karar vermiş olmaları akla mantığa da uygun değildir, sürece de olumsuz yönde zarar verecek gelişmelerdir. Bunu değişik üsluplarla, değişik vesilelerle hep ifade etmeye çalıştık. Halen bulunduğumuz noktada da biz olaya böyle bakıyoruz. Bundan sonraki gelişmeleri de yakından takip edeceğiz.''


-BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ABD GEZİSİ-


Başbakan Erdoğan'ın, gelecek ay yapmayı planladığı ABD gezisini erteleyip ertelemediği sorusuna ise Çiçek, ''Sayın Başbakan'ın ABD ziyaretiyle ilgili konu, değerlendirme konusudur. Daha evvelki yapılan açıklama ne ise bu konuda halen o noktadayız. Bunun bilinmesinde fayda var'' karşılığını verdi.

''Belediyelerdeki fazla istihdamı söylediniz. Ne kadar fazla istihdam söz konusu. Alacaklar yeniden yapılandırma mı olacak ve ne kadarlık bir borç yapılandırılacak?'' sorusuna Çiçek, şu yanıtı verdi:

''Belediyelerle ilgili şu ana kadar 15 binin üzerinden fazla personel gözüküyor. 15 bin 600 civarında bir personel görünüyor. Bunun kamu kuruluşlarında, ihtiyaç olan kuruluşlarda değerlendirilmesi yönünde idari tasarrufla bunu yapmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmayı yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı, Devlet Personel'den sorumlu Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı ile birlikte bunu kısa sürede gerçekleştirmeyi istiyoruz.

İkincisi, alacakları aşağı yukarı 6,5 katrilyon civarındadır belediyelerin, kamu kuruluş ve şahıslardan... Bu bir af değildir. Af dediğiniz zaman ana para ve faiziyle birlikte bunun tümüyle ortadan kaldırılması gibi bir durum... Halbuki bu yeniden yapılandırmadır, borç borçtur bunun ödenmesi gerekmektedir. Daha evvel bir kısım kuruluşların, Maliye'nin yaptığı çalışmalar var, çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması söz konusu oldu, BAĞ-KUR alacaklarıyla ilgili yapılandırmalar söz konusu oldu. O kriterler çerçevesinde bir yeniden yapılandırma söz konusu olabilecektir.

Ana para ve ana paranın bugüne kadarki olan enflasyon farkını ilave etmek suretiyle belki faizlerden vazgeçmek suretiyle böyle bir yapılandırma söz konusu olabilecektir. Bununla ilgili de bir kanun tasarısına ihtiyaç var.''


-DİYARBAKIRSPOR-


Bakan Çiçek, ''Nevruz Bayramı'na yönelik önlemler gündeme geldi mi? Diyarbakırspor'un ligden düşürülmesi söz konusu. Demokratik açılım göz önünde bulundurulduğunda nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorularını şöyle yanıtladı:

''Nevruz konusu bugün gündeme gelmedi. İçişleri Bakanlığımız, her zaman ilgili güvenlik birimleri belli tarihler öncesi ön çalışmayı yapar. Bu gerekli, tecrübeleri de var birikimleri de var. Neyin nasıl yapılacağı önceden kararlaştırılmış vaziyette. Bugün bunları konuşmadık.

Nevruz gününün bir barış günü, bir şenlik günü, bir kardeşlik havası içinde geçmesi hepimizin menfaatinedir. Bu türlü günleri, bir endişe kaynağı, karşılıklı korkuların ortaya salındığı günler olarak değerlendirmemek lazım. Yasalara uygun olarak herkes kutlamaları yapabilir, yapmalıdır. Bundan herkesin de menfaati vardır.

Ona paralel olarak bir şey ifade edeceğim. Spor bir barış aracıdır, bir kardeşlik aracıdır. Spora böyle bakmak lazım. Bunun dışına taşırdığımızda spor, spor olmaktan çıkar. Kin ve nefretin, husumetin, karşılıklı bir kısım ön yargıların gündeme geldiği bir kısım sahneler ortaya çıkar. Arzu ederiz, tüm temennimiz odur ki 1. Lig'de bulunan Diyarbakırspor'un yoluna bu şekilde devam etmesidir. Ama herkesin bu süreci soğukkanlı değerlendirmesi lazım. Bu türlü görüntüler ne Diyarbakırspor'un lehinedir, ne bir başka ilimizin lehinedir ne de Türkiye'nin lehinedir. Bu görüntüler artık Türkiye'ye yakışmıyor. Herkesin sorumlu davranması lazım. En evvel spor kulüplerimizin başında olanlar dahil, bu konuları değerlendirirken son derece soğukkanlı, yatıştırıcı, birliği, beraberliği, kardeşliği ve sporun amacını göz önünde bulundurarak açıklamaları yapmaları gerekir. Bizim arzumuz Diyarbakırspor'un yoluna devam etmiş olmasıdır. Bu bizim temennimizdir, ama kararı verecek olan tabiatıyla biz değiliz, Futbol Federasyonu ve onun ilgili kurullarıdır. Biz meseleye böyle bakıyoruz.''

Çiçek, ''Geri çağrılan elçilerimizin geri gidip gitmeyecekleri belli değil mi?'' sorusuna da ''Demin ifade etmeye çalıştım. Bu süreçte yapılacak birçok iş var. Her şeyin cevabını anında alamazsınız ve almamalısınız. Her şeyin sorusunu da anında sormamalısınız'' karşılığını verdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler