YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi
07 Nisan 2008 / 15:12 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00

Cemil Çiçek, kabinenin görüştüğü konuları açıkladı. 301 ile ilgili önemli bir ayrıntıyı açıklayan Çiçek, üniversite olayları ile ilgili rektörleri uyardı, geçmişle ilgili bir itirafta bulundu.Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı, 3 saat 20 dakika sürdü. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrası toplantıda neleri görüştükleri ile ilgili açıklama yaptı. "Vergi Denetmenlerini tek çatı altında toplayan bir düzenleme yapıyoruz. Veraset ve intikal eden malların üzerindeki vergilerle ilgili bir düzenleme yapılıyor. Zaman zaman maliye ile sıkıntılar yaşanıyor. Bütün bu uyuşmazlıklara değer mi dedik. Astarı yüzünden fazla çıkıyor. Biz de bu verginin kaldırılmasını uygun gördük.


Bilgi edinme ve devlet sırları kanunlarını ele alarak Meclis'e gönderdik. Bir sonraki konu kişisel verilerin koruması ile ilgili kanun. Bu tasarıda görüşülde. Bunu bugün imzaya açıyoruz. İnşallah en kısa sürede Meclis'e gönderilecek. AB uyum sürecinin gerektirdiği yasaları çıkarıyoruz. Her kanun değişikliği uyum paketi olarak yapılmak zorunda değil. Bu yaptığımız değişiklikler AB'ye uyum için olarak yapıldığı kendi iç düzenimiz için de yapılmaktadır. kamuoyunda yeni uyum paketi beklentisi yaratılmamalıdır. Siz paket diyorsanız yine diyebilirsiniz. Ancak bunlar bizim dışımızdadır. Bu görüşmelerin ardından 301'inci madde ile ilgili düzenleme geliyor. Grubumuz 301'inci maddeyi Meclis gündemine getirmek için grup teklifi verebiliriz. Bunu da bir an önce gündemden kaldırmalıyız.


AB uyum süreci için öncelik listesi vermedi. Bizim kendi taahhüdümüz var. Buna Ulusal Program diyoruz. Bu da açıktır.


301'İNCİ MADDE İLE İLGİLİ DAVA YETKİSİ KÖŞK'E


301'inci madde ile ilgili suçun unsurlarında değişiklik sözkonusu değil. Bu tip davaların açılması izne bağlanmış oluyor. Davanın açılmasında kamu yararı gözetilecek. Kamu yararı var mı yok mu? Davaya izin verecek makam kamu yararı konusunda bir değerlendirme yaptıktan sonra kararı verecek. Ağırlıklı kanat bu iznin cumhurbaşkanı tarafından verilmesidir.


GEÇMİŞTE BİZ DE KAVGA ETTİK


Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan olay kılığı menşei belirsiz bir kişinin karışıklık çıkarmak için yaptığı eylemdir. Türkiye geçmişte bu senaryoları çok gördü. Bu konuda herkesin çok dikkatli olması lazım. Bu tür tahriklere gelmemek lazım. Herkesin fikirlerini söylemesi normal. Ama kavga etmemek lazım. Ayrıca hain eller artık bu gençlerin üzerinden ellerini çekmelidir. Geçmişte kavga ettik. Daha sonra kullanıldığımızı anladık. Şimdi kavga ettiğimiz insanlarla Türkiye'nin geleceği için çalışıyoruz.


REKTÖRLERE UYARI


Rektörler biraz daha üniversitelerin içerilerine dönmeli. Üniversitelerinde cerayan eden olayları daha yakından takip etmelidir. Bu konuda bilgileri varsa güvenlik kuvvetlerine gerekli bilgiyi vermelidirler.


SİLAHLI KİŞİNİN ÜLKÜ OCAĞINA GİRİP ÇIKMASI


Kimin bakımından olursa olsun. Bu tür insanlar her yere girebilir. Şu partiye girmiş şu partiden çıkmış bunlar önemli değil. Herkes her yere girip çıkabilir. Bunlar önemli değil."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler