YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu sona erdi
Bakanlar Kurulu sona erdi
16 Aralık 2011 23:29
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlar kurulu toplantısı sonrası soruları yanıtladı. Arınç, cumhurbaşkanının görev süresinin esas ve usüllerini içeren tasarının ocak ayının ilk haftasında TBMM'de ele alınacağını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçiminin esas ve usullerini içeren tasarının Ocak ayının ilk haftasında  TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınacağını bildirdi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamadan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bülent Arınç, Fransa Meclisi'ndeki 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişiminin ardından Türkiye'nin Paris Büyükelçisinin geri çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

''Bu konu Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi. Mektubun içeriğinden sizler de kamuoyu da haberdar. Dolayısıyla bu içeriğe ilave edeceğimiz bir şey yok.

Fransa'da bu konuyla ilgili olarak sadece Başbakanımızın değil, TBMM Başkanlığının da bir çalışması var. İlgili arkadaşlarımız Fransa'ya giderek bütün partileri temsilen, burada senato yetkilileri ve senatörlerle de görüşmeler yapacaklar. Ama hem hükümetler arası hem de parlamentolar arası ilişkilerimizi bu kanun tasarısını engellemek için kullanacağız. Çünkü insan haklarına temelden aykırı bir tasarıyı getiriyorlar. Bildiğimiz gibi buna benzer bir teklif veya tasarı da daha Belçika Parlamentosu'nda bir komisyona sunulmak istenmişti. Parlamenterlerimizin çabalarıyla ve aydınlatıcı bilgi vermeleriyle bunun komisyondan geri çekildiğini hepimiz biliyoruz. Sanırım iç politik sebeplerle Fransa'da böyle bir tasarıya birileri sahip çıkmak istiyorlar. Ama Türkiye bunu önleyecek ve bunun yanlışlığını izah edebilecek noktada. Umarız ki Başbakan Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye gönderdiği mektubun gereği yapılır ve Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin daha fazla bozulmasına hiçbir zaman imkan verilmez.''

Cumhurbaşkanının görev süresi

Arınç, Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili konunun toplantıda gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soruya, ''Bu konu Bakanlar Kurulunun gündeminde yok. Böyle bir konu da tartışılmadı. Tartışılmasına da gerek yok. Bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanlığı seçiminin esas ve usullerini ortaya koyan bir tasarı TBMM Anayasa Komisyonu'nun gündeminde bulunmaktadır. 1,5-2 aydan bu yana TBMM daha çok bütçe çalışmalarına odaklanmış durumda. 22 Aralık'ta son bütçe görüşmelerini takiben sanıyorum ocak ayının ilk haftalarında Anayasa Komisyonu bu tasarıyı gündemine alacak, daha sonra genel kurulda cumhurbaşkanlığına ilişkin esas ve usuller yasalaşmış olacaktır. Aradığımız, beklediğimiz soruların cevabını bu tasarının içinde bulacağınızı ümit ediyorum'' yanıtını verdi.

Hükümet Sözcüsü Arınç, atama bekleyen öğretmenler konusunda bir çalışma olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, ''Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi. Milli Eğitim Bakanımıza bu soru her zaman soruluyor. Kendisi de yeterli cevaplar veriyor. Sanıyorum atamayı bekleyen öğretmen adaylarımız da bu cevapları biliyor'' dedi.

AA

devam
 // ibrahim çelikoğlu
İçanadolunun ağaçlandırması oksijenin mühafazası bakımından şarttır.Yağmuru içanadoluya çeken ağaçlar yağışları misliyle olacağından tropik iklim oluşmaya başladığı zaman olacaktır.Dip sularının çoğalması,yazın serinlik getireceğinden faydası çok olacaktır vs.Dökülen yapraklardan oluşan humus her tarafı gübreliyecektir.Bulutların yoğun olduğu zamanlarda uçaklarla bulutların üzerine azotlu gübre atmak,azotun çözülümünde yağmur yağdırma ye...
16 Aralık 2011 19:44
sahiller "2-B kapsamına alınmalı...
 // ibrahim çelikoğlu
Sahiller hiçbir zaman orman yapmak için müsait yerler değildir.Yağmuru çeken ormanlar,yağmurun denize yağmasına vesile olur ve iç anadolu kuraklıktan kurur.Sahiller turizime uygun yerlerdir.Yerleşim ve sanayi denize yakın yerlerde olursa ulaşım daha rahat olur.Pisliği muhafaza ve arıtma daha kolaydır.İç anadoludaki kirlenme her tarafa yayılırsa anadolunun tümü imha oluyor demektir.İç yerlerden gelinceye kadar dip suyu pislenecek, içecek su bulamıyacağız.İç anadolu...
16 Aralık 2011 19:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler