YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'ı sinirlendiren soru
Bakan'ı sinirlendiren soru
19 Şubat 2010 17:23
Bakan'a gazeteciden 'pisuvar' sorusu

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İmar Kanunu'ndaki düzenlemeyle 2012'ten itibaren inşaatlarda belgesiz ve sertifikasız eleman çalıştırılmayacağını açıkladı.
 

 'Adana İnşaat 2010 ve IHS 2010-Isıtma Soğutma Havalandırma Fuarı'nın açılışı için Adana'ya gelen Demir, programının ikinci gününde bakanlığına bağlı kurumlarda incelemelerde bulundu.
 

İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle özel müteahhitlik veya 'yap-sat' diye bilinen sektörün kayıt altına alınmasının hedeflendiğini hatırlatan Demir, yasaya ilişkin mevzuat çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
 

İmar Kanunu'nun 1 Ocak 2012'den itibaren tamamen yürürlüğe gireceğini dile getiren Demir, "Burada ana hedefimiz sistemi kayıt altına almaktır. Ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapma kavramını artık Türkiye'nin gündeminden çıkarmak istiyoruz. Düzenlemeye aykırı inşaat yapan müteahhitler bu eksikliği gidermedikçe ikinci bir yapı hakkı elinden alınıyor." dedi.
 

2012'ten itibaren inşaatlarda belgesiz ve sertifikasız eleman çalıştırılmayacağını açıklayan Demir, belgesiz kişi veya şirketlerin tesisat, yapı, fayans ve boya gibi işleri yapamayacağının altını çizdi. Demir, uygulama başladıktan sonra bu konuda özel sektörden daire alan vatandaşların mağduriyetinin yüzde 100 giderilmiş olacağını anlattı. Demir, ayrıca, acısı çok çekilen çarpık kentleşmeye neden olan inşaatların ruhsatına izin verilmeyeceğini bildirdi.
 

İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü'nü de ziyaretinden sonra açıklamalarda bulunan Bakan Demir, daha önce yaptığı iş ve işlemler dolayısıyla sigorta ve vergi borcu olanların da bundan böyle müteahhitliğe devam edemeyeceğini vurguladı.
 

Kanunun SGK ve Maliye yükümlülükleri bakımından da ruhsatını aldığı inşatların buna uygun şekilde yapılmasını temin ettiğini ifade eden Demir, bu hususta da yönetmelik faaliyetlerinin sürdüğüne işaret etti. Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlükleri'nde fiziki mekanların iyileştirildiğini ve yüzde 90'ın üzerinde elektronik ortamda hizmet verildiğini söyleyen Demir, 2011 yılının sonunda sistemin 81 ilin tamamına yerleştirileceğini açıkladı.
 

BAKAN'A GAZETECİDEN 'PİSUVAR' SORUSU
Öte yandan, Adana Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerini ziyaret eden Demir, burada yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi aldı. İşlem için gelen vatandaşlara sunulan hizmetlerden bir şikâyetlerinin olup olmadığını soran Demir, bir basın mensubunun, "Sabah geldiğimizde tuvaletler kilitliydi. Bu dairede daha önce de pisuvar krizi yaşanmıştı. Pisuvarlar sökülmüştü. Acaba vatandaşlar tuvalet konusunda sıkıntı yaşadı mı?''  şeklindeki sorusu ile karşılaştı.
Bu soruya sinirlenen Demir, "Ne alakası var. Vatandaş böyle bir ihtiyacını belirtti mi size?" dedi.
 

 Demir'e bu kez aynı gazeteci, "Evet, buradaki vatandaşlara sorduk." cevabını verince Bakan Demir, "Ne zaman, kim belirtti? Sorduğun arkadaşı getir buraya." şeklinde tepki gösterdi. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler