YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan vizesiz seyahat müjdesi
Bakan'dan vizesiz seyahat müjdesi
05 Ağustos 2014 07:00
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, vizesiz seyahat müjdesi verdi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB'nin vazgeçilmez bir süreç olduğunu söyleyerek, "Yaklaşık 3 yıl içinde AB Schengen üyesi ülkeler ve Schengeni tanıyan ülkelere vatandaşlarımız vizesiz bir şekilde seyahat edebilecekler" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Royal Arena Otel'de düzenlenen toplantıda biraraya geldi. Toplantıya CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz ve AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk katıldı. Türkiye'nin son 12 yılda çok değiştiğini söyleyen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, değişmeyen bir şeyin özellikle Avrupa Birliği süreciyle birlikte Türkiye'nin çok önemli mesafeler kat etmesi olduğunu ifade etti.

Bugün Avrupa Birliği olan müzakerelerinde özellikle fasıl açma bakımından bazı sıkıntılarla karşılaşılmasının son 12 yıldaki kazanılanları gölgelemeyeceğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu "Biz biliyoruz ki önümüze çıkarılan engellerin bir çoğu siyasi engeller. Açılmayan fasıllarda bile Türkiye aslında açılış, müzakere hatta bazılarının kapanış kriterlerini bile yerine getirmiş bir ülkedir. Biz inanıyoruz ki bu siyasi engeller kalktığı zaman birçok faslı açabileceğiz. Ama siyasi engeller var diye özellikle atmamız gereken adımlar ve gerçekleştirmemiz gereken reformlar konusunda da tereddüt etmemeliyiz" dedi.

"AB bizim için vazgeçilmez sürecimizdir"

Çavuşoğlu, AB'nin yaşadığı sorunlar olabileceğini ancak Avrupa kıtası ve Avrupa Birliği gibi kurumların bu güne kadar krizlerden güçlenerek çıktığını söyledi. "İnşallah bu süreçten de Avrupa Kıtası ve Avrupa Birliği güçlenerek çıkar" diyen Çavuşoğlu şunları söyledi: "Bir vizyon değişikliğine gitmesi de şarttır. Bunun için BM'de dahil özellikle uluslararası örgütlerin kendisini reforme etmesi de şarttır. Çünkü bu örgütler bugünün ihtiyaçlarını taleplerini karşılamıyor. Kendini yenilemeyen bir uluslararası örgüt, bir ülke, hükümet ne olursa olsun giderek etkinliğini kaybeder. Bugün BM'nin de etkinliğini kaybetmesinin sebeplerinden bir tanesi kendini reforma edememesidir. AB bizim vazgeçilmez bir sürecimizdir"

Türkiye'de devletçi bir zihniyeti değiştiremediklerini ve bunun yaşanılan en büyük sorunlardan biri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 'Her şey devlet için' anlayışını değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, devletin ve kurumların millet için varolduğunu belirterek bireyin hak ve özgürlüklerinin genişletilmesinin öneminden söz etti. Bu zihinsel dönüşümün sağlandığında yargıdaki sorunların birçoğunun çözülebileceğini ileri süren Bakan Çavuşoğlu, "Bugün sivil toplum örgütleri maalesef attığı adımların, önerilerinin karşılığını devlet kurumlarından alamıyor. Hatta buna TBMM'yi de dahil edebiliriz. TBMM'nin bir üyesi olmaktan onur duyuyorum. Ama özellikle yeni bir anayasa yapma konusunda TBMM sivil toplumun, toplumun ve milletin gerisinde kalmıştır. Oysa millet yeni bir Anayasa için, nasıl bir sivil anayasa istediğini, hangi maddelerin olması gerektiğini hatta bazı sivil toplum örgütleri taslak bir Anayasa yaparak Ankara'ya göndermiştir" diye konuştu.

Ortaya çıkan 60 maddelik Anayasa paketinin meclise gelmesi konusunda hala çağrı yaptıklarını, hiç olmazsa 4 partinin uzlaştığı 60 maddelik paketin meclise gelerek onaylanmasını isteyen Çavuşoğlu "Çünkü 12 Eylül Anayasası'nı ne kadar değiştirebilirsek o kadar kardır" ifadesini kullandı.

Turizmi sürdürülebilir bir hale getirmek gerektiğini, turizm alanlarının yok edilmesi durumunda sektörde kısa vadeli düşünülmüş olunacağını kaydeden Çavuşoğlu, turizm sezonunun uzatılması gerektiğini dile getirdi. Yaz ayları dışında yoğunluğun az olduğu dönemlerde turistlerin ilgisini çekecek çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu "Özellikle spor turizmine önem vermek lazım. Bunlardan bir tanesi de golf turizmidir. Şu anda Bodrum'da bir tane çukur golf sahası var. Milas tarafında 2 tane yapımı süren golf sahası var. Ama bu bölgeye en az 10 tane golf sahası yapmamız lazım. Burada 12 ay golf yapılabilir" dedi.

"Gümrük Birliği Anlaşması yenilenmeli"

Bakan Çavuşoğlu, Gümrük Birliği Anlaşması'nın yenilenmesi ve güncellenmesi, dezavantajların giderilmesi, eşitliğin sağlanması için müzakere başlattıklarını anlattı. Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Gümrük Birliği Anlaşması'na o günün şartlarında belki Türkiye'nin ihtiyacı vardı. Özellikle müzakerelerin uzun sürmesi bakımından, Gümrük Birliği Anlaşması'ndaki dezavantajlar artık ticaretimize ve ekonomimize yük getirmeye başladı. AB, ABD ile Transatlantik Ticaret Yatırım anlaşması müzakerelerine başladı. Bizim de Amerika ile serbest ticaret anlaşmamız yok. Bir taraftan bunun için çaba sarf ediyoruz, bir taraftan da Transatlantik Ticaret Yatırım Anlaşması'nın da dışında kalmak istemiyoruz. AB ile de müzakereleri başlattık.

Gümrük Birliği Anlaşmasının yenilenmesi ve güncellenmesi, dezavantajların giderilmesi, eşitliğin sağlanması için müzakereyi başlattık. AB de bunu kabul ediyor. Diğer taraftan Amerika ile de bir komisyon oluşturduk, çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler